Covid-19 Tarihi Kırkpınar’ı da erteletti (Foto: Arşiv)

Tarihi Kırkpınar Güreşleri için İstanbul’da yapılan zirvede Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ev sahibi Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim bir araya gelerek, 3-5 Temmuz tarihlerinde yapılması planlanan 659. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin COVİD-19 tedbirleri kapsamında ileri bir tarihe erteleme kararı aldı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar’ın tüm paydaşlarıyla 3 Temmuz 2020 tarihinde bir toplantı daha yaparak, Kırkpınar’ın yapılacağı tarihi belirleyeceklerini söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 pandemisi hala devam ederken, bu yıl ki Kırkpınar yağlı güreşlerinin yapılıp-yapılmayacağı merak konusuydu. Bu nedenle Kırkpınar’ın tüm paydaşları olan Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ev sahibi Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile  Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim İstanbul’da düzenlenen Kırkpınar Zirvesi’nde bir araya gelerek, 658 yıllık bir geçmişe sahip olan Kırkpınar için kritik bir karar aldılar.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ev sahibi Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz toplantı sonrasında basın açıklaması yaparak, 659. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni ileri bir tarihe ertelediklerini açıkladı. 

İlk olarak söz alan Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, koronavirüsü salgınının ata sporumuz olan yağlı güreşleri de olumsuz etkilediğini söyledi. Bu pandemiyle birlikte Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapılıp yapılamayacağı konusunda bir belirsizlik ortaya çıktığını belirten Aydın, “Bu konuyu tüm paydaşlarımızla masaya yatırdık ve bir karara vardık. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu vizyon, Sağlık Bakanımız ve Bilim Kurulu’nun üstün gayretleri, yurtdışından gelen vatandaşlarımızın KYK yurtlarında Gençlik ve Spor Bakanlığımızın başarılı bir izolasyon sağlaması, İçişleri Bakanlığımızın Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlarını uygulaması, yerel yöneticilerin üstün gayretleri ve 82 milyon insanımızın üstün gayretleriyle, el birliğiyle, aynı Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi, 15 Temmuz’da olduğu gibi koronavirüsünde de gerçekten de başarılı bir mücadele verildi. Dünyaya örnek olan bir mücadele vermiştir. Koronavirüs pandemisi kontrol altına alınmıştır. Ancak normalleşme sürecine de yeni geçiş yaptık. Bu anlamda da önümüzü net görebilmiş değiliz. Daha önceden planlanan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin normalleş sürecinde de çok erken olduğunu gördük. Bunda bütün arkadaşlarımız ile birlikte hemfikir olduk. 658 yıl devam eden bu geleneğin devam etmesi gerektiğini, bizim devletimizin bir parçası olduğu konusunda hemfikir olduk. Bu anlamda az daha zamana ihtiyacımız olduğunu gördük” diye konuştu.

“KIRKPINAR BİR TEMAS SPORU”

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin tarihinin bir yıl önceden ilan edildiğini belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan’da “3-4-5 Temmuz tarihlerinde yapmayı planladığımız 659. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni ileri bir tarihe erteleme kararı aldık. 2020 yılı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gerçekten çok zor bir yıl oldu, pandemiden dolayı. Ama asolan insan sağlığı. İnsan sağlığından daha önemli hiçbir şey yok. En değerli kavram bu. Ülkemizde hem Sağlık Bakanlığı’nın hem de sağlık çalışanlarının almış olduğu olağanüstü tedbirlerle tüm dünyaya göre çok daha hafif bir şekilde COVİD-19’u atlattık. Atlatmaya da devam ediyoruz. Ülkemizin yeni normalleşme sürecine başlaması çok fazla bir zaman olmadı. Bu süreci hepimiz hem ülkemizi yönetenler hem biz yerel yöneticiler hem de vatandaşlar olarak yakından takip ediyor; bir taraftan da yeni normalleşme sürecindeki sosyal mesafeye, maske ve hijyen kurallarına uyuyor ve uyulmasını da sağlıyoruz. Yağlı güreş kendi içerisinde başka hiçbir spor dalında olmayan özelliklere sahip bir alan. Sadece bir spor değil. HZ. Hamza’dan bu yana gelen gelenekleriyle, örfüyle, adetiyle, ananesiyle, içerisinde dinimizin güzel geleneklerini barındıran bir alan. Güreşin sadece yenmek-yenilmek olmadığını aynı zamanda bir ahlaki veraset olduğunu da gösteren bir alan. O yüzden bir temas sporu olan, başlangıcından sonuna kadar bir temas sporu olan yağlı güreşle ilgili karar vermek gerçekten kolay değil. Osmanlı’nın kuruluşuyla başlayan Kırkpınar yağlı Güreşleri 1361’den bu yana kesintisiz olarak devam etmiş” dedi.

YENİ TARİH 3 TEMMUZ’DA BELİRLENECEK

                Kırkpınar’ın bütün paydaşları olarak 2020 yılında da Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni yapma arzu, isteği ve niyetinde olduklarını belirten Gürkan, “Ama bunu yaparken temel referansımız, temel hedefimiz Sağlık Bakanlığı’nın ve Bilim Kurulu’nun rehberliği yol göstericiliği ve alacağı kararlar olacaktır. Bütün insanlar gibi pehlivanlarımız da, cazgırlarımız da, davulcularımız da, zurnacılarımız da çok değerli bizim için. O yüzden 3-4-5 Temmuz 2020 tarihlerinde yapacağımız, 1 yıl önce ilan ettiğimiz 659. Kırkpınar Yağlı Güreşlerini ileri bir tarihi erteleme kararı verdik. Bu kapsamda Haziran ayında hem ülkemizdeki yeni normalleşme sürecini takip edeceğiz hem vatandaşlarımızın yeni normalleşme kurallarına ne kadar uyduklarını milletçe hep beraber göreceğiz. Ve Sağlık Bakanlığı ile Bilim Kurulu’nun yönlendirmeleri, direktifleri ve talimatları doğrultusunda Edirne’de, Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Encümeni olarak, Türkiye Güreş Federasyonu ve Kırkpınar Ağası olarak bir toplantı yapacağız. Yani Kırkpınar’ın yapılacağı tarihte sembolikte olsa bir toplantı yapacağız. O tarihte eğer bugüne kadar alınmış ve bundan sonrada alınacak tedbirleri, tüm vatandaşlarımızın hijyen kurallarına azami derecede uyumu ile ülkemiz bu krizi o zamana kadar atlatmış olacaktır diye umut ediyoruz. Eğer şartlar olgunlaşırsa, pandemi çok çok azalır, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu uygun görürse 3 Temmuz tarihinde yapacağımız toplantıda Kırkpınar Güreşleri’nin yeni tarihini belirleyip ondan sonra ki güreşlerinin de yapılmasının önünü açmayı düşünüyor, istiyor ve arzu ediyoruz. Ama dediğimiz gibi her şeyden önce sağlık, yeni normalleşme sürecinin başarıyla geçmesi bizim içinde belirleyici olacaktır” diye konuştu.

                Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim de Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin mutlaka yapılması gerektiğini vurguladı.

                Türkiye Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği ve  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz; Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin tarihinin belirlenmesinin ardından diğer güreşlerinde tarihlerinin belirleneceğini söyledi.