Gürbüz: ”4 büyük yağlı güreşin yapılmasını istiyoruz” (Foto: Arşiv)

2020 yılı Covid-19 yılı. Her spor branşını etkilediği gibi, ata sporu yağlı güreşleri de etkiledi. Güreş Federasyonu tarafından Haziran ayından itibaren sürekli ötelenerek, bir türlü 2020 yılı yağlı güreşleri yapılamadı. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve diğer yağlı pehlivan güreşlerine hazırlık yapan pehlivanlar büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. En son 2019 yılında Türkiye Başpehlivanı olan Ali Gürbüz konu hakkında bir basın toplantısı düzenledi. Gürbüz konu ile ilgili şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi Covid-19 ülkemizi etkilediği gibi tüm dünyayı da etkiledi. Yağlı güreşte bundan nasibini aldı. Sağlığın her şeyden önce geldiğinin bilincinde ve farkındayız. Unesco tarafından dünya tarih mirası listesine eklenmiş olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri. 659 yıldır süre gelen dünyanın en eski spor organizasyonu yağlı güreş ata sporumuza, gereken değerin verilmediğini düşünmekteyim. Covid-19 sürecinde yağlı güreş kendi kaderine terkedilmiş. Güreş Federasyonu tarafından 5 Haziran 2020 tarihinde Tarihi Kırkpınar Güreşleri hakkında karar alınacağı söylendi. Daha sonra 3 Temmuz 2020 tarihinde denildi yine karar alınamadı. 2020 yılında verilemeyen kararlar nedeniyle büyük bir kaos yaşadık. 2020 yılından dersler alınarak Güreş Federasyonu’nun 2021 yılında gerekli tedbirler alarak yağlı güreşin organize edilmesini istiyoruz. Er meydanlarının yeniden şenlenmesini istiyoruz. Bu süreçte Yağlı Güreş camiasında gerek görev yapanlar ve gerekse pehlivanlar, cazgırlar ve hakemler etkilendi. Özellikle alt boyda yer alan pehlivanların durumu çok kötü. Başpehlivanlar bir nebze olsun idare ettiler. 2020 sezonunu çok zor atlattık. Devletimiz bu konuda yağlı güreşe gereken desteği vermedi. Bu süreç böyle devam ederse yağlı güreş çok kan kaybedecek gibi. İnşallah yetkililer gereken desteği ata sporumuz yağlı güreşe vereceklerdir. Beklentimiz bu yönde.”

Ayrıca diğer spor organizasyonları yapılırken, mesela futbol, basketbol, hentbol, judo, jimnastik, kick-boks, atletizm, serbest ve grekoromen güreş gibi branşlarda spor müsabakaları yapılırken, yağlı güreşin yapılmaması bizleri düşündürüyor. Yetkililerin bu konuya acil olarak el atmasını istiyoruz diyen Gürbüz, “Yağlı güreş camiasının özlemi daha da çoğaldı. Hatta seyircisiz güreşe bile razı olduğunu söylüyorlar. En azından televizyondan seyretmek bile bize yeter diyorlar. Ama Güreş Federasyonu’nun 2021 yılında bir takvim belirleyerek, en azından 4 büyük güreşin yapılması için bir planlama yapması gerekir. Tabii ‘Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda gereken tedbirler alınarak, yağlı güreşlerin yapılmasını istiyoruz. Yağlı güreş camiası adına Türkiye Başpehlivanı olarak tüm pehlivanların isteklerini dile getiriyoruz. Covit-19 ile yaşamayı öğrenmek zorundayız. Yağlı güreş pehlivanlarının güreşlere hazırlanması için mutlaka bir takvim belirlenmesi gerekiyor. Pehlivanlar buna göre hazırlıklarını yapacaklardır. Müsabakalardan önce pehlivanların PCR testi yapılarak ve gerekli tedbirler alınarak güreşler organize edilebilir. En azından Tarihi Kırkpınar, Kurtdereli Mehmet, Tarihi Elmalı ve Kumluca Yağlı Güreşleri’nin yapılmasını istiyoruz. Tıpkı diğer sporlarda olduğu gibi. Beklentimiz bu yönde. Yetkililerin bu konuda duyarlı olacağını tahmin ediyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.