Kıspetler Yırtıldı

37. Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri’nde şahit olduğumuz üzücü bir olay da pehlivanların kıspetlerinin yırtılması oldu.

Kıspet yırtılmasına daha önce 656. Kırkpınar, Eskişehir Samsunlular Yağlı Güreşleri ve  9. Sincan Yağlı Güreşleri’nde de şahit olmuştuk.

Sadece Kurtdereli Yağlı Güreşlerinde dahi biri Başaltı pehlivan olmak üzere 3 pehlivanın kıspetlerinin yırtılması aslında ne denli büyük bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Kıspet yırtılması veya dikiş yerinden sökülmesi bir kaç sorunu beraberinde getiriyor:

  1. Kıspeti yırtılan pehlivan müsabakada mağlup sayılabiliyor (Avret mahalli görülmesi halinde)
  2. Pehlivan sonraki müsabakalara çıkamıyor. (Pehlivan yedek kıspet getirmediyse veya arkadaşından ödünç kıspet almazsa. Ayrıca ödünç aldığı kıspet bedenine uyacak mı ayrı bir sorun)
  3. Yeni kıspet maliyeti. Zaten sınırlı imkanlarla spor yapan pehlivanlar için yeni kıspet yükü ağır bir maliyet demek. Her ne kadar üretici firma yırtılan kıspetlere garanti veriyor olduğunu savunsa da.
  4. Kıspet pehlivanın yarısı olduğu için yırtılan kıspetler pehlivanın motivasyonu düşürüyor ve moralini bozuyor.
  5. Pehlivanlar kendi aralarında kıspetlerinin yırtılmasını bir utanç vesilesi olarak görüyorlar.

Piyasadaki kıspetlerin çoğunun üreticisi olan Samsun’daki firma; tek tek elle yapılması gereken kıspetleri seri imalata dönüştürdüğü ve kıspet fiyatlarını belirli seviyede tutabilmek için kaliteli deriden taviz verdiği iddiaları ile karşı karşıya kaldı.

Görüşüne başvurduğumuz kıspet tasarımı yapan Namık Erdem KAYA şöyle dedi:

”Kıspet yırtılması bir çok açıdan hayalkırıklığıdır. En başta da pehlivan için bir felakettir. Adeta dünyası yıkılır. Madalya hayaliyle katıldığı müsabakalara devam edemeyecektir. Etse bile kıspetini yani en yakın yol arkadaşını kaybetmenin üzüntüsüyle morali yerlebir olacaktır. Hatta nice müsabakalar yaptığı kıspetini evinin en değerli köşesinde hatıra olarak saklayamayacaktır bile. Çünkü geleceği günün gecesinde uykusunun kaçmasına sebep olan kıspeti artık yoktur. Tabi bu duyguları sadece pehlivanlar anlayabilir. Diğer insanlar için abartılı cümleler olabilir. Fakat biz pehlivanın halinden anlarız. Bunlar gerçekten üzücü durumlar. Fakat çözümsüz değil elbette. Yeni ve alternatif deri seçenekleri ile yeni dikiş tarzını buluşturarak geleneksel kıspetler için de yırtılma sorununa çözüm getireceğiz. Pehlivanlarımızın içi rahat olsun.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.