14.Softaoğlu Mehmed Pehlivan Yağlı Güreşleri

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği, 14. Softaoğlu Mehmed Pehlivan Yağlı Güreşleri 28 Ağustos 2022 Pazar günü gerçekleştirilecektir.
Saray Başpehlivanı Softaoğlu Mehmed Pehlivan, 1786 yılında Bursa’nın Demirci köyünde doğdu. 2 metreden uzun boyu, 200 kg kadar kilosu ile devrinin en iri cüsseli pehlivanıydı. Osmanlı’nın ilk güreş tekkesi olan ve Bursa Atıcılar’da açılan Bursa Güreş Tekkesi’nde yetişti. Kısa sürede Osmanlı Sultanı II. Mahmud’un dikkatini çekerek saraya davet edildi. 12 Haziran 1812 tarihinde Çinili Köşk’te gerçekleşen karşılaşmada Prizrenli Olise’yi, 26 Haziran 1812 tarihinde de Gostivarlı İskender’i 4 saate yakın bir güreşten sonra yenerek padişahın takdirini kazandı. Güreşteki mahareti sayesinde ‘Saray Başpehlivanı’ oldu ve güreşi bıraktığı 1822 yılına kadar bu unvanı taşıdı. Osmanlı Devleti’nin en büyük pehlivanlarından birisi olarak adını güreş tarihine altın harflerle yazdıran Softaoğlu Mehmed Pehlivan, 13 Nisan 1831 Çarşamba günü, henüz 45 yaşındayken doğduğu köyde hayata veda etmiştir. Softaoğlu Mehmed Pehlivan Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte er meydanında anılacak. Adını güreş tarihine altın harflerle yazdıran Softaoğlu Mehmed Pehlivan adına 1966’dan 1978 yılına kadar aralıksız 12 kez yapılan, 13’üncüsü de son kez 1993 yılında gerçekleştirilen güneşlerin 14’üncüsü, 29 yıl sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 28 Ağustos Pazar günü Yunuseli Havaalanı’nda yapılacak olan ve 60’ı baş boyunda olmak üzere yaklaşık bin pehlivanın katılacağı bekleniyor.
Tarihi Kırkpınar Başpehlivanlarından Yalçın Üncül, Recep Kara, Cengizhan Şimşek, İsmail Balaban, Ertuğrul Dağdeviren ve Osman Aynur gibi isimlerin yanısıra 60 başpehlivanın katılması bekleniyor. Alt boylardaki 1000 yakın pehlivanın katılımıyla güreşler yapılacaktır.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği, 14. Softaoğlu Mehmed Pehlivan Yağlı Güreşleri 28 Ağustos 2022 Pazar günü Saat: 09:00’da Yunuseli Havaalanı’nda başlayacak. Güreşler başpehlivanlık finali bitimine kadar devam edecektir.