8.Koca Yusuf Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Tanju Gemici

Cihan pehlivanı Koca Yusuf anısına, Bulgaristan’da doğduğu Hitrino Belediyesi’ne bağlı Çerna (Karalar) köyünde ‘Koca Yusuf Yağlı Güreşleri’ düzenlendi. 8. Koca Yusuf Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde finalde rakibi Ünal Karaman’ı yenen Tanju Gemici Baş Boy 1.‘si oldu.

Baş Boy kürsü:

1. Tanju Gemici

2. Ünal Karaman

3. 1. Semih Turgut

3. 2. Burak Şahin

Koca Yusuf kimdir?

1856 yılında Şumen bölgesinde bulunan Hitrino Belediyesi’ne bağlı Çerna (Karalar) köyünde doğdu. Dünyaca ünlü Deliormanlı Türk güreşçidir. Güreşin efsanevi isimlerinden olan Yusuf, 120 okkalık gövdesi, güreş becerisi, gücü ve sporcu ahlakı nedeniyle ‘Koca’ lakabını almıştır. Ona ‘Koca’ lakabı Filozof Rıza Tevfik tarafından sonradan verilmiştir.

Koca Yusuf dönemin ünlü pehlivanlarından Nasçı Köylü Kel İsmail Pehlivan’ın çırağı olarak çok ufak yaşta güreşe başladı. Uzun süredir Kırkpınar Başpehlivanlığını elinde bulunduran Kel Aliço ile güreşti. Adalı Halil’i iki kez ardarda yendi. Sultan Abdülaziz, Sultan V. Murat ve Sultan II. Abdülhamit döneminde pek çok güreş yaptı.

1897’de Avrupa’ya gitti ve Paris’te minder güreşinin kurallarını öğrendi. Bu dönemde güreştiği ve döneminin önemli sporcuları olan Olsen, Pons, Fournier ve Sebes gibi isimlerin tamamını yenmeyi başardı. Avrupa’da büyük ün kazanınca Amerika Birleşik Devletleri’nden davet aldı ve oraya gitti. Orada da yaptığı bütün güreşleri kazandı. Yendiği güreşciler arasında ünlü Jenkins ve Amerika Şampiyonu unvanını taşıyan Robert de vardır.

Ülkesine dönmek üzere 21 Mayıs 1898’de Fransız bandıralı La Bourgogne transatlantiği ile yola çıkan Koca Yusuf, bindiği geminin 4 Temmuz sabahı New York’un kuzeydoğusundaki Sable Adası’nın 60 mil açıklarında İrlanda bandıralı Crmartyshire şilebiyle çarpışıp batması sonucu tüm yolcular ve mürettebatla birlikte boğularak ölmüştür. Cesedi Atlantik Okyanusu’nda bulunamamıştır.