Gürkan: “Cengizhan Şimşek, bileğinin hakkıyla başpehlivan olmuştur”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, düzenlediği basın toplantısında yaşanan süreç hakkında bilgiler verdi.

Bugüne kadar yağlı güreşi de içinde barındıran Türkiye Güreş Federasyonu ile çalışmalarını yürüttüklerini belirten Gürkan, “Türkiye Güreş Federasyonu, yağlı güreşe katılacak pehlivanların listesini, lisanslarını veriyor, biz lisansı olan ve cezası olmayan pehlivanları güreşlerimize dahil ediyorduk. Son Kırkpınar’da da, 1-2-3 Temmuz 2022 tarihilerinde yaptığımız 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde de uygulama aynı şekilde devam etti. Biz yine her yıl olduğu gibi Türkiye Güreş Federasyonu’ndan, şunun altını kalın bir şekilde çizeyim, 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri yapılmadan önce Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu kuruldu, doğrudur. Ama Kırkpınar bitene kadar, 1 Ağustos 2022 tarihine kadar Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Kırkpınar’da dahil1 Ağustos’tan önceki güreşlerde dahil hiçbirine bir müdahilliği söz konusu olmamıştır. 1 Ağustos’a kadar Türkiye’de, geleneksel güreşlerle ilgili, yağlı güreşlerle ilgili bütün yetki Türkiye Güreş Federasyonu tarafından kullanılmıştır. Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun herhangi bir dahli, etkisi, yetkisi olmamıştır. Son Kırkpınar’da da 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde de yetki Türkiye Güreş Federasyonu’ndaydı. Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, benim konuğum olarak, misafirimiz olarak, bir protokol seyircisi olarak, Kırkpınar’a katılmıştır. Onun dışında hiçbir emri, talimatı, yetkisi olmadan misafirim olarak katılmıştır. 1 Ağustos 2022 tarihinden itibaren yağlı güreşle ilgili bütün yetki Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’na geçmiştir. Bunu bir kere net olarak ayıralım” diye konuştu.

24 Haziran 2022 tarihinde Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığından, Başkan adına Genel Sekreter Yusuf Gümüş imzasıyla hakemlerin isim listesinin geldiğini belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Listede ayrıca cezalı sporcuların isimleri de yer alıyor. 12 tane sporcunun da cezalı olduklarını bildirmiş, biz de bu pehlivanların Kırkpınar’a alınmamasını sağlamışız. Burada Cengizhan Şimşek’in adı var mı? Yok. Dolayısıyla Cengizhan Şimşek de gelmiş, 661. Kırkpınar’da çayıra çıkmış, bileğinin hakkıyla da Başpehlivan olmuş. Ben öyle görüyorum. Kırkpınar’ı düzenleyen kurumun Başkanı olarak Kırkpınar Düzenleme Komitesi’nin Başkanı olarak, 3 gün boyunca bu kardeşimiz, evladımız çıktı, aslanlar gibi güreşti, bileğinin hakkıyla, emeğiyle, alın teriyle başpehlivan oldu. Bizim 661. Kırkpınar’da gördüğümüz yaşadığımız, gözümüzün önünde yaşanan tablo budur. Mustafa Taş kardeşimiz de ikinci oldu. Bugün geldiğimiz noktada Cengizhan Şimşek’in geriye dönük, Federasyonların birbirine topu atarak, o tarihte biz yoktuk, o tarihte sen vardın gibi. Ama arkadaşlar tarihler net. Bunu okuma yazması olan herkes anlıyor bunu” dedi.

  1. Kırkpınar’da belediyeye bildirilen, Türkiye Güreş Federasyonu tarafından verilen sporcular listesinde Cengizhan Şimşek isminin olmadığının bir kez daha altını çizen Gürkan, “Olmadığı için de çayıra çıkmıştır, dualı çayırda güreşlerini yapmıştır ve bizim nezdimizde de vicdanı kanaatimizde de Cengizhan Şimşek, bileğinin hakkıyla başpehlivan olmuştur. Mustafa Taş da ikinci olmuştur. Bizim açımızdan bu konuda tartışma yoktur. Elbette hepimiz hukuka ve mahkeme kararlarına bağlıyız. Cengizhan Şimşek de elbette hukuki zeminde hakkını arayacaktır, ben de bir büyüğü olarak hakkını aramasını da tavsiye ediyorum. CAS’a gitmesi gerekiyorsa CAS’a gidecektir, dava açması gerekiyorsa, dava açması gerekecektir” şeklinde konuştu.

Hukukun her şeyin üzerinde olduğunu belirten Gürkan, şunları söyledi;

“İlk taşı günahsız olan atsın dediğimizde taş atabilecek, insanlardan birisi Edirne Belediye Başkanlığı’dır, Kırkpınar Düzenleme Komitesidir, bir diğeri Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’dur. Çünkü bizim hiçbir günahımız yok. Bu olayın hiçbir tarafında değiliz. Bize bildirilen listede cezalı olan sporculardan birini güreştirmiş olsak biz de suçluyuz. Böyle bir şeyde söz konusu değil Cengizhan Şimşek’in ismi bize bildirilmemiş. Dolayısıyla Cengizhan Şimşek’in hukuki mücadelesini sonuna kadar destekliyor, sonuna kadar arkasındayım. Hukuk Cengizhan Şimşek haklıdır der, 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin altın kemeri önümüzdeki yıla kadar onda kalmaya devam eder. Hukuk Cengizhan Şimşek haksızdır der, ondan kemeri alırız, hukuk kim haklıdır demişse ona takarız. Edirne Belediyesi olarak biz kararı bekliyoruz. Ya da bu spor hukukunda en üst merci CAS ise onun kararını bekliyoruz. Onların vereceği karara göre biz de hareket edeceğiz. Ama tarihler nettir. Aslında fotoğraf çok net. Hiçbir fluluğu olmadan ortada. Burada bir boş vermişlik söz konusudur, olayı küçümseme söz konusudur. Burası Türkiye nasıl olsa hallederiz söz konusudur. Ama bakın küçük bir ihmalin geldiği nokta ortada. Yazıktır, günahtır. Bu gençlerin, yağlı güreşe gönül vermiş pehlivanların emeğine yazıktır, saygısızlıktır. Buna kimsenin hakkı yok. Kırkpınar bittikten sonra, baş güreşler bittikten sonra Cengizhan Şimşek ve diğer pehlivanlar doping numunelerini vermişler, herhangi bir problem çıkmamış, çıksa zaten geçmişte bunun örnekleri var, gereği yapılırdı. Bu durumda Cengizhan Şimşek’in spor ahlakı ve yağlı güreş ahlakı açısından başpehlivanlığının üzerine söylenecek hiçbir söz yoktur, anasının ak sütü kadar helal olsun. Ancak, burada hukuki bir açmaz var. Ona da hukuk ne derse boynumuz kıldan ince diyeceğiz. Sunucu bekliyoruz. Edirne Belediyesi olarak acele etmeyeceğiz. Bu sonuç kesinleştikten sonra mahkeme kararı doğrultusunda uygulamamızı yapacağız. Türkiye Cumhuriyeti düzen devletidir. Verilmiş bir kararı uygulamamak yada bunu yok saymak kimsenin yetkisinde, lütfunda, tekelinde değildir. O çocuğu da yazık, yağlı güreşe de yazık oluyor. İşini layığı ile yapmayan birkaç kişi yüzünden yağlı güreşin ve pehlivanların aldığı yaralara bakın”