Gürkan, Tarihi Kırkpınar sürecini değerlendirdi (Foto: Arşiv)

Türkiye Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Encümen Toplantısı video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Türkiye Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’nde encümen üyesi olarak görev yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, COVİD-19 tedbirleri kapsamında ertelenen 659. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni değerlendirerek, şuana kadar bu süreci doğru yönettiklerini söyledi.

Türkiye Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Encümen Toplantısı video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Birlik Başkanı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın başkanlığında gerçekleştirilen encümen toplantısında Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, COVİD-19 tedbirleri kapsamında ertelenen 659. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni değerlendirdi.

Bu süreçte Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın ile sık sık görüştüklerini belirten Gürkan, , “Geçtiğimiz günlerde Musa Aydın; Gençlik ve Spor Bakanı ile görüşmüş. Temmuz-Ağustos ayında değil de Eylül’de yapılmasına daha sıcak baktığını ifade etmiş. O yüzden federasyon üzerinden yürüyerek üç farklı üniversiteden görüş alarak bu görüşlerin; Bakanlık yada federasyon vasıtasıyla Bilim Kurulu’na sunulması ve oradan da bir rehber niteliğinde bir çalışma yapılması kararını almıştık bununla ilgili açıklamalar yaptık ama bir taraftan baktığınızda sadece Türkiye değil sanki bütün dünya bir sürü bağışıklığına doğru yönelim var gibi. Tedbirler yaz nedeniyle her yerde de gevşedi ama vaka sayıları da bir türlü stabilize olmadı. Bin 200 –  bin 300’ler civarında gidiyoruz. Pandemi anlamında geleceği göremiyorum. Nasıl bir gelecek bekliyor bizi bunu göremiyorum açıkçası. Biz güreşleri Eylül’den sonraya Ekim’e falan ertelersek, hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte sanki vakalarda da bir artış olacak. Eğer yapacaksak bunu Eylül ayı içerisinde hatta Eylül’ün ilk 2 haftasında yapmalıyız. Belki de bütün güreşleri peş peşe yapıp bitirmek gerektiğini düşünüyorum. Kendi kişisel kanaatim bu. Eğer ne kadar Eylül sonuna Ekime doğru sarkıtırsak da hava sıcaklıkların düşeceği için vaka sayılarının artacağını düşünüyorum ben. Gidişat onu gösteriyor. İki üniversiteden görüş gelmişti. Bir üçüncü üniversitenin görüşü bekleniyordu. Bu da geldikten sonra bilim kuruluna hemen ivedilikle sunularak, bilim kurulunun görüşü doğrultusunda güreşleri Eylül ayına planlayabiliriz “ diye konuştu.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılacak olan pehlivanların 14 günlük bir kampa alınabileceğini belirten Gürkan, “ Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılacak olan pehlivanlara testler yapılacak; negatif çakanlarda kampa alınacak. O kampta 14 gün boyunca odada kapalı kalmayacak pehlivan. Kampa dışarından bir müdahale olmayacak, giriş çıkış yapılmayacak. Bu bin kişi bu kampta bir arada olacak. Antrenmanını yapacak, günlük yaşamını sürdürecek. Tek başına izole bir ortam değil bu. Ama bununla ilgili de net bir şey yok. Yani bilim kurulu belki de tamamen serbest bırakacak. O yüzden bunları konuşmak için daha erken” dedi.

Yağlı güreşlerin başka hiçbir spor dalına benzemediğini belirten Gürkan, “Bütün dünyada bir belirsizlik var. Sadece Türkiye’de değil. Hele yağlı güreş gibi pehlivanların nabzının 200’lere çıktığı yoğun temas esnasında bırakın COVİD’i başka bir virüs varsa onun bile geçmesi muhtemel. Bizim bunu gözetmemiz gerekiyor. Ben bu süreci şuana kadar doğru yönettiğimizi düşünüyorum. Devletin tüm kademeleriyle birlikte yönetilen bir süreç bu” ifadelerine yer verdi.