“Hem kupa hem de altın kemer Ali’ye çok yakıştı”

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla düzenlenen 658. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde rakibi Orhan Okulu’yu finalde yenerek Başpehlivanlığa kazanan Ali Gürbüz’ü makamında kabul eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Hem kupa hem da altın kemer Ali’ye yakıştı. Hem de çok yakıştı” dedi. Başpehlivan Ali Gürbüz de “Babama, beni sevenlere bir altın kemer borcum vardı. Bu kemer borcumu ödediğim için çok gururluyum” ifadelerine yer verdi.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Başpehlivanlığı kazanan Ali Gürbüz; Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile Başkanlık Makamında bir araya geldi.

658. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Başpehlivanlığı kazanan Ali Gürbüz’ün; hocası ve ekibi ile birlikte Edirne Belediyesi’ne yapılan geleneksel ziyareti gerçekleştirdiklerini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Öncelikle sevgili kardeşimi kutluyorum. Ali Gürbüz çok uzun süredir, çok ciddi bir çalışmayla 658. Kırkpınar’a hazırlandı. Bunu biliyorum, takip ediyorum. Bu Kırkpınar’da hem hava sıcaklığının etkisi hem başpehlivanlık kategorisinde birkaç yıldır çok genç pehlivanların da başa yükselmesi nedeniyle gerçekten de bütün güreşler kıran kırana geçti. Yağlı güreşin özüne, ruhuna, geleneklerine uygun bir şekilde geçti. Elbette hepimiz gönlümüzde bir isim saklıyoruz. Kimimiz söyleyebilir, kimimiz söyleyemez prosedür gereği. Ama Ali Gürbüz’ün başpehlivanlığı kazanması; başpehlivanlığını ilan etmesi herkesi mutlu etti. Dün sahada da bunun yansımalarını gördük. Sosyal medyada da yansımalarını görüyoruz” şeklinde konuştu.

“HEM KUPA HEM ALTIN KEMER ÇOK YAKIŞTI”

Ali Gürbüz’ü elde ettiği başarıdan dolayı bir kez daha kutlayan Gürkan, “Hem kupa hem de altın kemer Ali’ye yakıştı hem de çok yakıştı. İnşallah 659’da, 660’ta bunu devam ettirerek ebedi altın kemerin sahibi olur. Bende altın kemeri ebedi sahibi olarak Ali Gürbüz’e taktim etmekten mutluluk duyarım. Altın kemerin ebedi sahibi olunca dualı çayıra heykelini dikiyoruz. Orada da ölümsüzleşmiş oluyor. Sevgili Ali’nin babası olan eski başpehlivanlardan Recep Gürbüz’ü minnet ve rahmetle anıyorum. Dün onun ruhunu da şehadetti kardeşimiz” dedi.

“BABAMA, SEVENLERİME BİR ALTIN KEMER BORCUM VARDI”

658 yıldır yapılan Kırkpınar’ın, UNESCO’nun dünya tarih mirası olarak kabul ettiğini, Türkiye’nin değil dünyanın en eski organizasyonu olduğunu belirten Başpehlivan Ali Gürbüz de “Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olmak gerçekten önemli ve onur verici. Çünkü Kırkpınar’da başpehlivan olmak Türkiye Cumhuriyeti’nin o yıl ki başpehlivanını belirliyor. Bu anlamda çok önemli. Bu sahada uzun bir zamandan sonra birinci olduğum için gerçekten de çok mutluyum. Babama, beni sevenlere bir altın kemer borcum vardı. Bu kemer borcumu ödediğim için çok gururluyum. Başkanımız Recep Gürkan da her sene çok başarılı bir organizasyon yapıyor. Kırkpınar’ın çıtasını yükseltti. Bunun için de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan daha sonra Ali Gürbüz’e Kırkpınar’ın tarihi anlatan Kırkpınar Almanağı hediye etti.