1. Yuntdağı Yağlı Güreş Festivali

Yunus Emre Belediyesi tarafından bu yıl birincisi düzenlenen Yuntdağı Yağlı Güreş Festivali Ortaköy Mesire Alanında gerçekleştirildi. Müsabakalara 25 başpehlivan ve 250 pehlivan katıldı. Pehlivanlar 13 ayrı kategoride mücadele  etti.

Festivale Manisa Valisi Mustafa Hakan GÜVENÇER, Yunus Emre Belediye Başkanı Mehmet ÇERÇİ, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet GÜZGÜLÜ, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk ÇELİK, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Danışmanı Yaşar COŞKUN, Kavaklıdere Belediye Başkan Yardımcısı Mesut KARATAŞ, Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf HOCAOĞLU, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Mehmet ÖZTÜRK, MESOB Başkanı, MTSO Başkanı, Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı katıldı.

1. Yuntdağı Yağlı Güreş Fesitvali’nde toplamda 13 kategoride müsabakalar gerçekleştirildi. Minik 1, Minik 2, Teşvik 1, Teşvik 2, Tozkoparan, Deste Küçük Boy, Deste Orta Boy, Deste Büyük Boy, Küçük Orta Küçük Boy, Küçük Orta Orta Boy, Küçük Orta Büyük Boy, Büyük Orta Boy, Başaltı ve Baş kategorilerinde pehlivanlar mücadele etti.

Yuntdağı Yağlı Güreş Festivali’nde yağlı güreşin geleneksel adetlerinden birisi olan özel dereceler de gerçekleştirildi. Hakem Heyeti tarafından belirlenen En Centilmen Güreşçi Yusuf ÇAKIR oldu. En İyi Peşrev Çeken Pehlivan ise Abdullah AÇIKGÖZ oldu. İlki gerçekleştirilen Yuntdağı Yağlı Güreş Festivalinin 2017 Güreş Ağası ihalesi de yapıldı. Yapılan ihale sonucunda iş adamı Murat COŞKUN Güreş Ağası seçildi.

DERECELER

Minik 1: Minik 2: Teşvik 1:
1. Osman KESER 1. Enver ÖZDEMİR 1. Süleyman COŞKUN
2. Ahmet SAĞBİLGE 2. Burhan KARABULUT 2. Yiğit ÖZFURKAN
3. Okan TÜRKMEN ve Furkan ALAGÖZ 3. İsmail UYAR ve İlkay AKDAĞ 3. Necati ACAR ve Mustafa TIĞLI
Teşvik 2: Tozkoparan: Ayak:
1. Enis KOCAKAHYA 1. Sinan YILDIZ 1. Osman KAAN
2. Mahsun YILMAZ 2. Furkan URAL 2. İsmet TOPAÇCI
3. Bedirhan SEZER ve Enver KORUH 3. Mertöz TÜRKAN ve Mehmet ÇELİK 3. Talha SAĞBİLGE ve Sedat YOKSUL
Deste Küçük: Deste Büyük: Küçük Orta Küçük:
1. Ali KAN 1. Hami Cafer ÇARKICI 1. Emirhun ERFİN
2. Serkan MAKAS 2. Mustafa AKŞEHİRLİOĞLU 2. Onur NAZLI
3. Umut BAYRAKLI ve Selçuk KILIÇASLAN 3. Ramazan EVREN ve Necip AL 3. Orhan YILMAZ ve Menderes SALTUK
Küçük Orta Büyük: Büyük Orta: Başaltı:
1. Süleyman EFEOĞLU 1. Mehmet SERİKLİ 1. Onur ŞENEL
2. Alparslan GÜÇLÜ 2. Ali GÖKÇEN 2. Hüseyin BAKAN
3. Abdullah AÇIKGÖZ ve Gürbüz SEÇKİN 3. Kemal İYİCAN ve Gökhan ÖZ 3. Sezen TOPELİ ve Mustafa OKULU

Başpehlivan Ekrem YAVUZ

Yağlı güreşlerin finali olan Baş kategorisinde ise 22 pehlivan yer aldı.  Yarı final müsabakalarında Ekrem YAVUZ’a elenen Orhan OKULU finali göremedi. Final mücadelesinde ise Orhan OKULU’yu yenen Ekrem YAVUZ, Kulalı Ali GÖKÇEN’le karşılaştı ve mücadeleyi kazanarak 1. Yuntdağı Yağlı Güreş Festivalinin Başpehlivanı oldu.


Merhaba Yağlı Güreşseverler,

Başpehlivan, Baş, Başaltı, Büyük Orta,  Küçük Orta Büyük Boy, Küçük Orta Küçük Boy, Deste-3, Deste-2, Deste-1, Ayak, Tozkoparan, Teşvik-2, Teşvik-1, Minik-2, Minik-1 de mücadele eden tüm pehlivanlarımızla ilgili haberleri SİZDEN ALIYOR tüm Dünyaya yayınlıyoruz.

Bize haber göndermek ÇOK KOLAY:

WhatsApp Hattımıza Doğrudan Gönderebilirsiniz:  +905455641047

editor@yagligures.tv Eposta Adresine Gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.