59. Kurtdereli Yağlı Güreşleri alt boyların mücadelesiyle başladı

Balıkesir’in Karesi İlçesinde bu yıl 59. Kez düzenlenen Geleneksel Kurtdereli Yağlı Pehlivan Güreşleri alt boyların mücadeleleriyle  başladı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kurtdereli Mehmet Pehlivan anısına düzenlenen 59’uncu Geleneksel Kurtdereli Güreşleri, bin 500 pehlivan ve 77 başpehlivanın katılımı ile başladı.
Merkez Karesi ilçesi Kurtdere Mahallesi’nde düzenlenen güreşler saygı duruşunda bulunulması ardından İstiklal Marşı’nın okunması ve kura çekimi ile başladı. Küçük Orta Küçük Boy, Tozkoparan Boy, Teşvik 2 Boy, Minik 1 ve Minik 2 Boy, Deste Büyük Boy, Deste Orta Boy, Deste Küçük Boy, Ayak Boy ve Baş Altı ve Başpehlivanlık kategorilerinde ilk turlar yapıldı. Bu kategorilerdeki yüzlerce pehlivan sahada yağlanarak, Kurtdereli Güreşleri’nde peşrev çekerek, kıran kırana güreşti.

‘HEDEFİMİZ GÜREŞTE ALT YAPISI GELİŞMİŞ BELEDİYE’

Güreşlere ev sahipliği yapan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz Kurtdereli Mehmet Pehlivan adına düzenlenen yağlı güreşlerin 1959 yılında devlet tertip komitesi tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri çerçevesinde başladığını hatırlatarak “Kurtdereli Mehmet Pehlivan Atatürk’ün de önemsediği, Padişah Reşat’ın da önemsediği ve onların nişan taktıkları bir başpehlivan. Hem Osmanlı adına güreşmiş hem de cumhuriyet döneminde devletimiz için güreşmiş bir başpehlivan cihan başpehlivanı. Türk’ün gücünü, yiğitliğini asaletini biz pehlivanlarımızla o dönem göstermişiz. Biz yerel yönetimler hem büyükşehirimiz hem biz Karesi belediyesi olarak davetleri geniş tuttuk protokolleri davet etmeye başladık. Bize güreş yakışıyor çünkü 20 ilçemiz var bizim 13 tane ilçemizde toplam 16 tane yağlı güreş organizasyonu yapılıyor. Güreşe önem ve güç veren gelmiş geçmiş kimler varsa hepsi Karesi’mizde. Yağlı güreşe ilgi de her yıl artarak büyüyor ve gelişiyor”dedi.

Güreşseverleri ve güreşçileri er meydanında selamlayan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Kurtdere’de sadece güreş var. Cuma gününden bu yana er meydanında yiğitlerimiz kol bağlıyor. Şimdi güreşçilerimizle görüştüm arkada, memnuniyetlerini sordum. Tabii güreş öncesi ve sonrası hazırlıklar çok önemli. Güreşçilerin güreşten önce barınmaları, karınlarını doyurmaları, hazırlanmaları ve farklı ihtiyaçlarının karşılanması konusunda biz Kurtdere’de iddialıyız, ev sahipliğini güzel yapma konusunda. Şimdi arkadaşlarla yaptığımız istişare sonucu tabii bazı değişiklikler yapacağız. Ama görüyorsunuz Kurtdere’de güreş var. Türkiye’nin güreş organizasyonu olarak alt yapısı en gelişmiş belediye olmaya çalışıyoruz. Karesi Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi olarak biz burada misafirlerimizi pehlivanlarımızı iyi ağırlamaya çalışıyoruz. Oldukça güzel gidiyor. Haydi yiğitler diyoruz ve ben tüm güreşçilerimize başarılar diliyorum” dedi.

‘GÜREŞLERE YATIRIM YAPIYORUZ’

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, bu yılki güreşlerin kıran kırana geçeceğini belirterek, “Esas çeyrek finaller, yarı finaller, finaller pazar günü. Tabii seyircilerimizin çok rahat bir şekilde güreşi izlemesi için her sene standartları yükseltiyoruz. Güreşçiler için de sosyal donatıları arttırıyoruz. Tabii Balıkesir başpehlivanlar diyarı. Kırkpınar’da en çok başpehlivan çıkartmış bir şehiriz. Büyükşehir Belediyesi olarak da aynı zamanda ben Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanıyım. Bu konuda yağlı güreşimize, ata sporumuza yatırım yapıyoruz. Belediye spor kulübü bünyesinde de ciddi sayıda güreşçilerimiz var. İşte bu sene onun semeresini aldık, Kırkpınar’da başaltında birinci gelerek artık başpehlivanlıkta Ertuğrul kardeşimiz çayırlarda, minderlerde güreşecek. İşte bugün burada da başpehlivan olarak kurasını çekerek bu kategoriye dahil oldu. Arkası gelecek inşallah. Başpehlivanların sayısını arttırmamız lazım. Balıkesir’e de bu yakışır diyor ben tekrar güreşçilerimize başarılar diliyorum. İnşallah kıran kırana centilmence güzel güreşler olsun ki seyircilerimiz de inşallah mutlu ve huzurlu olsun” diye konuştu.