Başpehlivan Recep KARA

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin bu sene 655.si düzenlendi. Bu yıl bin 969 güreşçi Kırkpınar’da mücadele etti. Başpehlivanların maçları büyük ilgi gördü. İlk 16’ya kalan Başpehlivanlar birbirleriyle yaptıkları mücadelede zorlandı.

Müsabakayı Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Edirne Valisi Günay Özdemir, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Güreş Ağası Seyfettin Selim izledi.

ALTIN PUAN’A KADAR YENEN OLMADI
Recep Kara’nın 2009 yılında altın kemerin ebedi sahibi olmak için çıktığı er meydanında, güreşseverlerin tabiriyle bir anlamda “kemerini yakan” Mehmet Yeşil Yeşil ile çıktığı rövanş anlamını taşıyan müsabakanın ilk dakikaları pehlivanların birbirlerini tartmasıyla geçti.

Mehmet Yeşil Yeşil’in iç kasnak denemeleriyle Recep Kara’ya göre daha aktif olduğu güreşte normal sürede bir üstünlük gerçekleşmedi. Kurallar gereği geçilen 5 dakikalık puanlama bölümünden de sonuç çıkmayınca, puan alan pehlivanın kazandığı “altın puan” bölümüyle müsabakaya devam edildi.

BAŞPEHLİVAN RECEP KARA
Mehmet Yeşil Yeşil’in iç kazıktan çekmeler ve tek dalmalarına Recep Kara boyundurukla cevap verdi. Çift kol kasnak oyunuyla rakibini müsabakanın 61. dakikasında kendine çeken Recep Kara, Mehmet Yeşil Yeşil’i yenerek 655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı oldu. Ordulu pehlivan, 2004, 2007 ve 2008 yıllarının ardından dördüncü kez Kırkpınar Başpehlivanı unvanını kazandı.

OKULU&GÜRBÜZ MAÇI NEFESLERİ KESTİ
Turnuvada maçlardan biri de geçen yılın Kırkpınar Başpehlivanı Orhan Okulu ile 2011 ve 2012 yıllarının Başpehlivanlığı’nı yapmış ve 2013 yılındaki Başpehlivanlık güreşinde dopingli çıkması nedeniyle 2 yıl güreşlerden men kalma cezası verilmiş Ali Gürbüz arasında oldu. Önce normal sürede yapılan maçta daha sonra puanlama sürecine girildi. Puanlama sürecinde birbirine üstün gelemeyen iki pehlivan ‘Altın Puan’a geçtiler. Yaklaşık 2 saat süren maçta Ali Gürbüz atak yaparak Okulu’yu önce bohçaladıktan sonra Künde’yi vurarak Okulu’nun sırtını yere serdi.

BAKAN KILIÇ MÜJDEYİ VERDİ
Kırkpınar’ın son gününde pehlivanların maçlarını Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç izledi. Bakan Kılıç Kırkpınar’a yakışır yeni bir saha yapılacağının müjdesini verdi.

SONUÇLAR
655.’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri tamamlandı. Edirne Sarayiçi Kırkpınar Güreş Sahası’nda yapılan törenle tüm boylarda dereceye giren sporcular ödüllerini aldı.
655’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde dereceye girenler şöyle sıralandı:

BAŞPEHLİVAN
1-Recep Kara
2-Mehmet Yeşil Yeşil
3-Şaban Yılmaz
3-Ali Gürbüz

BAŞALTI
1-Ali Yanatma
2-Kemal Şahin
3-Emre Erkal
3-Hakkı Aygün

MİNİK 1
1-Cengizhan Ramazan Doğan
2-Yasin Yeşil
3-Deniz Demir
3-Onur Keskin

MİNİK- 2
1-Ramazan Yıldız Çilenker
2-Duhan Hamza Duman
3-Yiğit Öztürkcan
3-Görkem Karabıyıklıdan

TEŞVİK- 1
1-Ömer Faruk Kırat
2-Erkan Şahin
3-Ümit Yavuz
3-Furkan Taş

TEŞVİK- 2
1-Mustafa Ali Çıldan
2-Eren Kalkan
3-Osman İrfan Alpat
3-İbrahim Akyiğit

TOZKOPARAN
1-Ensar Bıyık
2-Adem Ayseli
3-Murat Yılmazlar
3-Enver Tunahan Çetin

AYAK
1-Serdar Yıldırım
2-Sefa Yılmaz
3-Umur Aybey
3-Ömer Ağdaş

DESTE- 1 (Deste Küçük)
1-Ramazan Sarı
2-İbrahim Çağlayan
3-Umut Bayraklı
3-Hacı Abdullah Dilek

DESTE- 2 (Deste Orta)
1-Hidayet Avcı
2-Mustafa Taş
3-Enes Mustafa Akşehirlioğlu
3-Yunus Emre Yaman

DESTE- 3 (Deste Büyük)
1-Hasan Güzeller
2-Hasan Özdemir
3-Semih Bayram Yılmaz
3-Onur Susuz

KÜÇÜK ORTA KÜÇÜK BOY
1-Tolga Turhan
2-Emirhan Ergin
3-Fatih Al
3-Mustafa Çoban

KÜÇÜK ORTA BÜYÜK BOY
1-Cengizhan Şimşek
2-Rasim Saraç
3-Mevlüt Köken
3-Tansel Umut

BÜYÜK ORTA BOY
1-Kürşat Şevki Korkmaz
2-Süleyman Başar
3-Tanju Gemici
3-Kazım San

EN İYİ PEŞREV
1-Gürsel Umut
2-Atakan Makas
3-Gökhan Vurcanlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.