Bursa’da Balkan Rüzgarı esti

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi tarafından düzenlenen 17. Batı Trakyalılar Panayırı ile 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası gerçekleşti. Bursa protokolünün de katılım sağladığı panayırda, yağlı güreş müsabakaları gerçekleşti.

Gündoğdu Mesire Alanı’nda BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Şükrü Köse ve Yönetim Kurulu ev sahipliğinde gerçekleşen panayıra Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye başkanı İsmail Hakkı Edebali adına başkan vekili Şemsettin Hacıoğlu, Batı Trakya’dan gelen Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet ile ekibi, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, BTTDD Genel Başkanı Necmettin Hüseyin, Gündoğdu Mahallesi (köyü) Muhtarı Erkan Kötekli, sivil toplum kuruluşu başkan ve yöneticileri ile Batı Trakyalılar katıldı.

BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Şükrü Köse yaptığı açılış konuşmasında, panayıra gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Panayır etkinliğinin temel amacına yönelik düşüncelerini dile getiren Köse, “Bu etkinlik uluslararası statüde ve Türkiye dışından Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Kosova ve Arnavutluk’tan da güreşçilerimizin katıldığı ve toplamda gün boyu 300’e yakın sporcunun güreş yapacağı bir etkinlik olup, yağlı güreş anlamında uluslararası boyutu olan tek etkinliktir. Çünkü yağlı güreşlerimizin uluslararası platformda, Balkan yağlı güreşlerin yapıldığı başka bir yerin olmadığını ifade etmek istiyorum. Bunun da asıl amacı Balkanlar’daki soydaşlarımızla anavatanda olan bizlerin bir araya gelmesini sağlamak ve bu kardeşliği biraz daha üst seviyelere taşıyarak ata sporumuz olan yağlı güreşlerimizi de yeni nesillere aktarmaktır” ifadelerini kullandı.

Köse konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu etkinliğimizin düzenlenmesinde destek ve katkıları olan  ve tüm katılımcılara teşekkür eder, kıspet giyip güreşecek olan tüm sporculara da başarılar dilerim.”

Ali Rıza Kaya başpehlivan oldu

Panayır kapsamında düzenlenen 11. Uluslararası Yağlı Güreş Şampiyonası’nda Türkiye’nin birçok ilinden gelen güreşçiler ter döktü. Güreş müsabakalarının sonunda Murat Aydoğdu’yu yenen Ali Rıza Kaya başpehlivan oldu. Kaya birincilik Madalyasını güreş ağası Mehmet Emiroğlu ve BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Şükrü Köse’den aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.