Çalı’da altın kemer İsmail BALABAN’ın

Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen 55. Çalı Yağlı Güreşleri, yaklaşık 500 pehlivanın mücadelesine sahne oldu. Büyük ilgi gören güreşlerde bu yıl ilk kez verilen altın kemerin sahibi İsmail Balaban oldu.

Çalı Yağlı Güreşleri’nin 55’incisi heyecan dolu anlara sahne oldu. Baş, baş altı, deste ve tozkoparan başta olmak üzere 14 ayrı kategoride yapılan ve 480 pehlivanın katıldığı güreşlerde kıyasıya mücadele yaşandı. 36 başpehlivanın yer aldığı güreşlerde Kırkpınar’da başpehlivan olan İsmail Balaban’ın yanı sıra Fatih Atlı, Orhan Okullu, Ali Rıza Kaya gibi başarılı güreşçiler er meydanında boy gösterdi.

480 pehlivanın katıldığı dev organizasyonda Nilüfer Belediyesi bu yıl yeni bir uygulamaya da imza attı. Altın kemer bu yıl ilk kez verildi. Her yıl Çalı’da başpehlivana verilecek olan kemer, üç yıl üst üste ipi göğüsleyene tamamen teslim edilecek.

Gün boyu kıyasıya devam eden güreşlerin finalinde, başpehlivanlar İsmail Balaban ve Ali Rıza Kaya karşılaştı. Son derece heyecanlı geçen müsabakayı rakibini 20 dakika gibi bir sürede mağlup eden İsmail Balaban kazandı. Çalı başpehlivanı olan Balaban, böylece ilk altın kemerin de sahibi olarak tarihe geçti.

Büyük çekişmenin yaşandığı başaltı mücadelesinde rakibi Semih Turgut’u yenen Hasan Borucu ipi göğüsleyen isim oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.