Çanakkale’de Başpelivan Osman AYNUR

Çanakkale’nin Çan ilçesinde, Çan Belediyesi Spor Tesisleri’nde yapılan 3. Yağlı Güreşleri’ne 450 güreşçi katıldı. Başpehlivanlığı finalde rakibi Ünal Karaman’ı mağlup eden Osman Aynur kazanırken, Enver Erişti ve Güngör Ekinde üçüncü oldu.

Güreşleri Çan Kaymakamı Nurettin Kakillioğlu, çevre ilçe ve beldelerin belediye başkanları, STK’ların başkan ve yöneticileri, köy muhtarları ile güreş severler ilgiyle izledi.

Çan’da Kortej yürüyüşü ile başlayan güreşlerde konuşan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, “Çan Belediyesi Er Meydanı’nda bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz ata sporuyla yine halkımızın karşısına çıktık. Amacımız medeniyet ve kültürümüzün, maddi ve manevi temellerine sahip çıkarak bu ata sporumuzu Çan’ımızda ayağa kaldırmaktır. Amacımız ecdadımızdan devraldığımız mirası Çan Belediyesi olarak Çanlılarla birlikte geleceğe taşımaktır” dedi.

Yapılan ağalık seçiminde iki yıldır Çan Belediyesi Güreş Ağalığını sürdüren Yakup Köse, 2014-2015 ağalığını da yapılan ihale sonucunda 55 bin lira ile kazandı.

Başpehlivan Osman Aynur, Çan güreşlerinin Kırkpınar’a hazırlık olduğunu belirterek,”Kırkpınar’da da inşallah Ünal Karaman ile final müsabakası yaparız ve hak eden altın kemeri alır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.