Davul – zurna ekibi, Gürkan’ı karşıladı

20 davul, 20 zurna ve bir şeften oluşan ekip, sabah saatlerinde belediye önüne gelerek, Kırkpınar nağmelerinden oluşan bir gösteri yaptı. Daha sonra ekip, Edirne Belediye Binasına gelen Başkan Recep Gürkan’ı da karşıladı, ekibin şefi Fahrettin Zurnacı Başkan Gürkan’a çiçek takdim etti.

Ekiplere bahşiş vererek teşekkür eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bugün 1361’den bu yana Türklerin en büyük, en eski, en tarihi ata sporu olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’mizin 662.’sinin ilk günü” dedi.

662.Tarihi Kırkpınar’ın Türk ata sporuna, yağlı güreşlere ve Türk milletine hayırlı, uğurlu olmasını dileyen Gürkan, “Bu yıl 662. Kırkpınar’ımızın bir başka özelliği daha var, Cumhuriyeti’mizin de 100. yılı. Bu topraklarda, bu vatanda özgür ve bağımsız yaşamamızı sağlayan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyoruz, ruhları şad olsun. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve ebediyen göklerde kalacak Türk bayrağımızın gölgesinde sonsuza kadar, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerimizi yapmaya, devam ettirmeye kararlıyız. Bu anlamda tarihi Kırkpınar davul Zurna ekibine de Türk milleti adına teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerimiz hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

662.Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Türk milletinin yaşattığı en eski gelenek olduğunu belirten Gürkan, “Kırkpınar, 2010 yılından bu yana da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde. Gururluyuz, onurluyuz, heyecanlıyız. Kırkpınar’da çok uzun yıllardır görev yapıyoruz ama her Kırkpınar’da sanki ilk Kırkpınar gibi heyecanlanıyoruz, daha iyisini, daha güzelini nasıl yapabiliriz diye. Kuşkusuz eksiklerimiz ve hatalarımız oluyordur. Bu yıllın özel bir önemi var. Çünkü Cumhuriyetin 100. yılı. Tabi burada Türk milletinin büyüklüğü ortaya çıkıyor. Osmanlı’nın Rumeli’yi fethi ile başlayan Kırkpınar’ı Cumhuriyetin 100. yılında halen devam ettiriyoruz. Burada hem Türk milletinin kararlılığı var hem de Edirnelilerin istikrarlılığı. Edirneliler de her şart ve ortamda Türk’ün ata sporu Kırkpınar’ı düzenlemişler, asla vazgeçmemişlerdir. Şartlar zor ve olumsuz dememişlerdir. Biz de Edirne Belediyesi olarak, Kırkpınar’ın ev sahibi olarak, her yıl daha da üzerine koyarak Kırkpınar’ımızı yapmaya gayret ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

2024 YILINDA KIRKPINAR’DA BAŞPEHLİVANLIK GÜREŞLERİNE 32 PEHLİVAN KATILABİLECEK

Bu yılın alışagelmiş güreş formatının da son yılı olduğunu belirten Gürkan, “Önümüzdeki yıldan itibaren daha nitelikli, daha kaliteli ve seyir zevki yüksek, gelenekselliğine daha yakın kıran kırana güreşler izleyeceğiz. Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu bizim çağrılarımıza kayıtsız kalmadı, güreş camiası kayıtsız kalmadı, Kırkpınar Ağamız Seyfettin Selim kayıtsız kalmadı, Federasyon Başkanımız İbrahim Türkiş kayıtsız kalmadı. Bu yıl başlayan yeni sistemle önümüzdeki yıl Kırkpınar’a kimlerin katılacağını, kimlerin Kırkpınar’a katılacağını hak ettiği listelenecek. Önümüzdeki yıl başpehlivanlık hariç 13 boyda en yüksek puanı alan 64 pehlivan, başpehlivanlık boyunda ise 32 pehlivan 663. Kırkpınar’a katılmaya hak kazanacak. Bu sistem bize daha güzel güreşler izlememize fırsat tanıyacak. Puanlama sistemi ile ilgili ciddi değişiklikler olacak. Böylece Kırkpınar’ın hem o tarihi zevki, tarihi misyonu gelecek yüzyıllara daha sağlam bir şekilde taşınmış olacak” dedi.

Şu anki sistemde federasyonun lisans verdiği herkesin dualı çayıra çıkabildiğini belirten Gürkan, “Her yıl Kırkpınar’a 2 bin 400 civarı pehlivan katılıyor. Türkiye’de her yıl 3 bin civarında yağlı güreş yapan pehlivan var. Bu yıl bu sayı biraz daha artabilir. Bir taraftan baktığınızda katılımcı rekoru kırıyorsunuz ama Cuma sabahı 8.30’da güreşleri başlatmak zorunda kalıyorsunuz. Başpehlivanlık güreşlerinde yarım saat sonra puanlamaya geçmek zorunda kalıyoruz. Bu da git gide güreşin o kıran kıran özelliğini kaybetmesine neden oluyor. Bu yıl bir patlama yaşanabilir, puanlamaya geçmeden biz de dualı çayırda güreşelim diye. Ama önümüzdeki yıldan itibaren her şey bizim istediğimiz gibi rotasına girecek. Bundan sonra daha kaliteli güreşler izleyeceğiz” şeklinde konuştu.

BAŞPEHLİVANIN ÖDÜLÜ 1 MİLYON TL

Ödülün bu yıl 1 milyon TL olacağını belirten Gürkan, “Kırkpınar’ın tüm yükü Edirne Belediyesi’nde. Bugüne kadar Edirne Belediyesi’ne bir kez Mehmet Müezzinoğlu’nun bakanlığı zamanında bir katkı yapıldı, cüzi bir miktar. Biz o kadar çok yerlere para ödüyoruz ki Başpehlivana verecek bir ödül bulamıyorduk. Ben bu yıl yeni sisteme geçilecek olması ve örnek olması için Başpehlivana 1 milyon TL ödül vereceğiz. Bunun 500 bin TL’sini Edirne Belediyesi , 500 bin TL’sin Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim verecek. Ortak bir ödül olmuş oldu” dedi.