Kemerin yeni sahibi Mustafa Taş

Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu, Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu’nun başvurusu üzerine, doping kontrol havuzunda olmasına rağmen 2020 yılının Ocak, Temmuz ve Ekim aylarında yer bildirimi yapmayan 2022 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Cengizhan Şimşek’e 9 Mart 2022’den geçerli olmak üzere 1 yıl men cezası vermiş ve sporcunun 01.10.2020 tarihinden itibaren elde ettiği tüm ödül ve derecelerin iptaline hükmetmişti.
Yargı sürecinin netleşmesi ve 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde ikinci olan Mustafa Taş’ın Başpehlivan olarak ilan edilmesinin ardından başpehlivanlık altın kemeri düzenlenen törenle Mustafa Taş’a takdim edildi.
Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’nda gerçekleştirilen törene Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, TGGF Başkanı İbrahim Türkiş ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ile 661. Kırkpınar Başpehlivanı ilan edilen Mustafa Taş’ın ailesi, sevenleri katıldı.
Hukukun verdiği kararı uygulamak ile yükümlü olduklarını belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, “661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde finalde Cengizhan Şişmek ile Mustafa Taş kardeşlerimiz güreşmişti. Bir sonuç tecelli etti. Bugün hukukun verdiği kararla Kırkpınar Altın Kemeri, 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı olarak Mustafa Taş’a takacağız. Kendisini tekrar tebrik ediyorum. Yolu açık, başarıları daim olsun. 7-8-9 Temmuz tarihlerinde 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni gerçekleştireceğiz. Burada bütün yiğitler yine meydana çıkacak, dualı çayırda ter dökecek ve en iyi olan kazanacak” ifadelerine yer verdi.
Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim de böyle olayların bir daha yaşanmamasını dileyerek, “Daha öncede aynı durum İsmail Balaban’da da oldu. Sonra İsmail Balaban 2. sefer Kırkpınar’da başpehlivan oldu. Ben de Mustafa Taş’ın bir de kendi hakkıyla başpehlivan olmasını bekliyorum. Umarım Kırkpınar’ımızda bir daha böyle bir daha olay yaşanmaz. Başkanım üstü kapalı geçti ama bu Kırkpınar’da birkaç senedir oluyor. Daha önce Ali Gürbüz ve İsmail Balaban’da olmuştu. İsmail Balaban ikinciye Başpehlivan oldu. Şimdi benim gönlümde istiyor ki Mustafa Taş, kardeşimiz de inşallah bir daha başpehlivan olur. Kırkpınar’da inşallah bir daha böyle şeyler yaşanmaz. Artık Türkiye çok gelişti. Bu tip şeylere girmemek lazım. Pehlivan diyoruz, yiğit diyoruz pehlivanlar yiğitçe güreşmelidir. Pehlivanlarımızın yasaklı maddeler kullanmamasını istiyorum. Tüm pehlivanlarımıza başarılar diliyorum” diye konuştu.
TGGF Başkanı İbrahim Türkiş de “Bizim uyguladığımız karar 661. Kırkpınar yağlı güreşlerinin en başarılı pehlivanını belirleyen bir karar değil. Böyle bir iddiamız yoktur. Biz hukukun gereğini uyguluyoruz burada. Buna da herkesin saygı duyma mecburiyeti var. Çünkü hukuk bunu gerektiriyor. Üzülerek ifade ediyoruz geçen yıl Kırkpınar güreşimizin finalini galibiyet ile tamamlayan arkadaşımızın “hak mahrumiyeti cezasının “ olduğu o dönem bir şekilde uygulama dışında kalması ve bunun kamuoyunun da bilgisi dışı olması sebebiyle hepimiz bu noktalara geldik. Uzun bir süreç geçti, bu süreç hepimizi ve güreşimizi yıprattı. Gerek Cengizhan Şimşek’i, gerek Mustafa Taş’ı gerek güreşimizi yıprattı. Arzu ediyoruz ki bu olaylar bir daha yaşanmasın. İnşallah bundan sonra tartışmasız, hiçbir şekilde sonradan kararların değişmediği bir uygulama ile tarihi Kırkpınar’ın güzelliğini gölgelemeyecek şeyler, sonuçlar alalım. Zaten bu yıl Kırkpınar, bildiğimiz tarz güreşlerinin son yılını yapacak. Gelecek yıl Tarihi Kırkpınar, tam bir olimpiyat formatı içerisinde karşınıza çıkacak. Çok daha keyifli, çok daha çekişmeli, çok daha güzel olacak. İnşallah bu güzel organizasyonlarını devam ettirecek Sevgili Başkanımız. Tüm pehlivanlarımıza başarılar diliyorum. Kırkpınar’ımıza da çok az bir süre kaldı. Artık bu tarz hataların ilk ve son kez yapılan bir dönem olmasını temenni ediyor, aynı zamanda federasyon başkanı olarak da kendi dönemimde bunun hiçbir şekilde olmayacağının garantisini veriyorum. Bu olayın yaşanmasında Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun en küçük bir dâhili yoktur” diye konuştu.
TGGF Başkanı İbrahim Türkiş, hukukun verdiği kararı uyguladıklarını söyledi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, TGGF Başkanı İbrahim Türkiş ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ile 661. Kırkpınar Başpehlivanı ilan edilen Mustafa Taş’a Başpehlivanlık altın kemerini takdim etti.