”Federasyonun kimliğine ve tarafsızlığına gölge düşürür”

Türkiye Güreş Federasyonu’nun resmi sitesinde yer alan ‘Büyükşehir ile Karesi Belediyelerinin ev sahipliği yaptığı güreşler, organizasyonuyla Kırkpınar’ı gölgede bıraktı’ ifadelerine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  “Eğer federasyon güreşleri bir diğeri ile kıyaslamaya başlarsa bu federasyonun kimliğine ve tarafsızlığına gölge düşürür” diyerek cevap verdi.

 Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Antalya’nın yerel televizyonu Kanal V’de yayınlanan ‘Ata Sporu’ isimli televizyon programına telefonla katılarak, Sunucu Ramazan Toksöz’ün sorularını canlı yayında yanıtladı.

                Türkiye Güreş Federasyonu’nun resmi sitesinde yer alan “Büyükşehir ile Karesi Belediyelerinin ev sahipliği yaptığı güreşler, organizasyonuyla Kırkpınar’ı gölgede bıraktı” söylemlerine cevap veren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Türkiye’de yılda 120’ye yakın yağlı güreş yapılıyor. Kimi daha büyük, kimi daha küçük; kimi daha az katılımlı, kimi daha çok katılımlı. Ve bunların hepsinde insanların çok büyük bir emeği var, çok büyük alın teri var. Pehlivanların emeği var, davulcuların, cazgırların, hakemlerin… Ben şunu kendime yakıştıramam Kırkpınar’ın ev sahibi, organizasyon komitesi başkanı ve Kırkpınar’ın düzenleyicisi olarak ‘Bir tek Kırkpınar vardır. Onun dışındaki yağlı güreşlerin hepsi ikinci sınıftır’ ya da ‘Biz onları gölge de bırakıyoruz’ ifadelerini kullanamam. Bu ifadeler Kırkpınar’ı büyütmez, aksine Kırkpınar’ı küçültür. Bunu niye söylüyorum? Yapılan bir işte bir insanın emeği, alın teri varsa o işe saygı duymak gerekir. İster 10 pehlivanın katıldığı, isterse bin, 2 bin pehlivanın katıldığı güreş olsun. Türkiye Güreş Federasyonu’nun da güreşin Türkiye’deki resmi temsilcisi olması sıfatıyla böyle değerlendirme yapması gerektiğine inanıyorum. Eğer federasyon güreşleri bir diğeri ile kıyaslamaya başlarsa bu federasyonun kimliğine ve tarafsızlığına gölge düşürür. O zaman da federasyon yıpranır. Kişiler gelip geçer. Federasyon başkanı değişir, belediye başkanı da değişir ama kurumlar kalıcıdır” dedi.

                AYRIŞMAYA, ÖTEKİLEŞMEYLE GÖTÜRÜR

                Federasyonun böyle bir nitelendirme yapmasının doğru olmadığını belirten Gürkan, “Bunu Kırkpınar adına söylemiyorum. Kırkpınar zaten Kırkpınar’dır. Bu tartışılmaz. Ama hangi güreş olursa olsun. Bunları birbiri ile kıyaslamak doğru değildir. Bu insanları ayrışmaya, ötekileşmeyle götürür. Hiçbir şekilde tasvip edilecek bir davranış değildir. Hele hele bunun resmi sitede yer alması abesle iştigaldir. Şimdi Kırkpınar’a gelirsek, Kırkpınar’ı zaten tartışmayı kendime zul sayarım. 658 yıllık bir gelenek, Türkiye’nin başpehlivanının belirlendiği bir gelenek, Kırkpınar çayırında, dualı çayırda başpehlivan olanın Türkiye’nin başpehlivanı kabul edildiği bir gelenek. Şimdi ben bunu tartışmayı hem gereksiz hem de zul addederim” diye konuştu.

                MUSA AYDIN’IN BU PAYLAŞIMDAN HABERİ OLMADIĞINA İNANIYORUM

                Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın’ın bu paylaşımdan haberi olmadığına inandığını belirten Gürkan, “Haberi olsaydı böyle bir gafı, böyle bir hatayı yaptırmazdı. Güreş Federasyonu’nun resmi sayfasına yakışmayan bir cümlenin oraya bilerek konulacağına inanmak istemiyorum. O yüzden katıldığım TV yayınından sonra mutlaka kendisinin haberi olur. Bu açıklamamdan sonra resmi sitedeki haberi düzelteceklerine, kaldıracaklarına yürekten inanıyorum. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Edirne Belediyesi, Antalya Elmalı Belediyesi başta olmak üzere Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’ni kurduk. Buradaki amacımız yağlı güreşe gönül vermiş tüm belediyeleri, bu işin kahrını çeken, emeğini ortaya koyan tüm belediyeleri bir araya getirerek yağlı güreşi daha da büyütmek, katılımcı hale getirmek, yağlı güreşteki aksaklıkları, eksiklikleri gidermekti. Ve gayet de iyi gidiyor, uyumlu gidiyor. Hiç kimsenin, sıfatı ne olursa olsun, kim olursa olsun ne yağlı güreşi, ne pehlivanları ne de yağlı güreşe emek vererek düzenleyen hiç kimseyi ayrıştırmaya, ötekileştirmeye ne haddi vardır ne de hakkı vardır” dedi.

                KIRKPINAR, YAĞLI GÜREŞLERİN OLİMPİYATI

                Yağlı güreş yapan her pehlivanın en büyük hayali ve arzusunun Kırkpınar Çayırı’na çıkmak olduğunu belirten Gürkan, Kırkpınar’ın, yağlı güreşlerin olimpiyatı olduğunu söyledi.

“Ben Kırkpınar’ı bir başka güreşle tartışmayı hem Kırkpınar’ın kimliğinden ötürü doğru bulmam hem de diğerlerini ayrıştırmak istemediğim için doğru bulmam” diyen Gürkan,  “Bu yıl kaç pehlivan katıldı Kurtdere Yağlı Güreşleri’ne? Bine yakın. Bine yakın diyor benim okuduğum haber metni. Bine yakın demek yuvarlak bir rakam. Yani 999’da bine yakın, 901’de bine yakın, bin 1’de bine yakın. Şimdi benim geçmiş yıllar beyanatlarıma bakın; benim şuna yakın, buna yakın diye bir beyanatımı bulamazsınız. Tam rakam veririm. Bu o organizasyonunun çapını ve ciddiyetini gösterir. Örneğin bu yıl Kırkpınar’a 2 bin 380 pehlivan katıldı. 101 hakem, 9 cazgır, 41 davul-zurna görev yaptı.  Şimdi ben neyi tartışayım, neyi konuşayım, neyi anlatayım. Yağlı Güreş’in olimpiyatı Kırkpınar’dır. Bunun ötesi yok” diye konuştu.

                İnsanların kendi organizasyonlarını büyük ve güzel görmesinin normal bir davranış olduğunu ve bu tür davranışları da yadırgamadığını belirten Gürkan, “Elmalı’nın bir reklamını söyleyeyim. Ne diyor, Kırkpınar’dan daha eski. Ölçü olarak neyi alıyorsunuz;  Kırkpınar’ı. Kırkpınar kadar güzel, Kırkpınar’a yakın güzellikte, Kırkpınar’a yakın muhteşemlikte o zaman demek ki bu işin ölçüsü Kırkpınar. Herkes Kırkpınar’ı ölçü alıyorsa biz neyi tartışacağız? Ölçü ortada. Altının ölçüsü ons.  Bu Yağlı Güreş dediğimiz sporun onsu da Kırkpınar” dedi.

                Bu güreşlere federasyonun maddi desteği var mı? Başka bir kurumun desteği var mı? sorusu üzerine Gürkan, “ Kırkpınar’ı ben bildim bileli ki 30 yıldır Kırkpınar’ın içerisindeyim ve her kademesinde görev yaptım. Benim belediye başkanlığım döneminde de benden önce dönemlerde de Başbakanlık Tanıtma Fonu’ndan 200 bin, 300 bin TL gibi bir rakamla katkıda bulunulmuştur. Son 3 ya da 4 yıldır Edirne Belediyesi’nin dışında hiçbir kurumun Kırkpınar’a tek bir kuruş katkısı yok, ekonomik olarak. Hakemlerin görevlenmesini federasyon yapıyor.  Cazgırları beraber belirliyoruz. Pehlivanların, hakemlerin, cazgırların yolluk ve harcırahları, davul-zurna tümü Edirne Belediyesi’nin bütçesinden karşılanıyor” ifadelerine yer verdi.Er Meydanı’nın yenilenmesi ile ilgili projenin sorulması üzerine konuşan Başkan Gürkan, “Kırkpınar’ın başladığı yer Yunanistan’ın Samona Kasabası’dır. Kırkpınar 1912’de Edirne topraklarına taşınmış ve bu tarihten bu yana Edirne’de yapılmaya devam etmektedir. 2010 yılından bu yana Kırkpınar Yağlı Güreşleri  UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Dünya Kültür Mirası Listesi’ndedir. Bu bambaşka bir ölçü zaten. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren bir organizasyon olan Kırkpınar’ın Türkiye’de bir örneği yok. Buradaki Er Meydanı’nın yapısal olarak yenilenmesi söz konusu. Biz 3 yıl önceki dönemin Bakanı Sayın Çağatay Kılıç ile protokol yaptık ama işte krizler, seçimler nedeniyle ötelendi. Ama mutlaka yenilecek. Kırkpınar’ın yerinin değişmesi asla mümkün değil, tarihi yerdir orası, 100 yılı aşkın bir süredir Kırkpınar yağlı Güreşleri bu alanda yapılmaktadır. Böyle bir şey olursa UNESCO’dan çıkması da söz konusu olur. Dolayısıyla aynı yerde yapılmaya devam edecek. Ama Er Meydanı’nı mutlaka yenilemek istiyoruz. Pehlivanlarımızın soyunma odalarının, duşlarının daha sağlıklı olmasını arzu ediyoruz. Er Meydanı’nın iç kısmı tribünler, ıslak hacimler teknolojinin son konforu ile düzenlenmiş olacak ama dışı da Kırkpınar’ın gelenekselliğini ve tarihi yansıtacak şekilde düzenlenecek” dedi.