Gürkan 657. Kırpınar’ı değerlendirdi

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Edirne Belediyesi’ne maliyetinin 3 milyon 881 bin 249 TL olduğu; her yıl olduğu gibi bu yılda kamu kurumlarından, Başbakanlık Tanıtma Fonu’ndan herhangi bir destek gelmediğini söyledi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla 09-15 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni değerlendirdi.
657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Başpehlivanının Orhan Okulu olduğunu belirten Gürkan, “Orhan Okulu, Bütün rakiplerini yendi. Ve altın kemeri bir süreyle takma hakkını ve Türkiye’nin başpehlivanı unvanını kullanma hakkını elde etti. Güreşlerin son günü 2019 yılında yapılacak olan 658. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ağalık ihalesini yaptık. Bu yıl bazı şartları değiştirmiştik; yaşadığımız bazı tecrübelerden ders alarak bazı kurallar koymuştuk. Bu ihaleye tek katılım oldu. 9 kez ağalık yapan ve tarihte ilk iki kez altın kemer alan Seyfettin Selim katılmıştı. Ben 621 bin TL ile ona bıraktım, 622 bin diyeceğini düşünerek; Seyfettin Selim bir jest yaparak 722 bin TL dedi. 722 bin TL ile 658. Kırkpınar’ın Ağası Seyfettin Selim oldu. 10’uncu kez ağalığı almış oldu. Kendisine teşekkür ediyorum. Ve yeni koyduğumuz şartname gereği 15 gün içerisinde ağalık bedelinin tamamını yatırılması gerekiyordu. Bu bedel yatırılmadan ihalenin onaylanması ve ağalık unvanının kullanılması söz konusu değildi. Sayın Seyfettin Selim daha birinci haftada, 15 gün süreyi beklemeden paranın tamamını yatırdı. Biz de ihaleyi onayladık. Kendisi resmen 658. Kırkpınar Ağası oldu” dedi.
TÜM ZAMANLARIN REKORU KIRILDI
Kırkpınar’a katılan pehlivan sayısında ise bu yıl tüm zamanların rekorunun kırıldığını anlatan Gürkan, “Kırkpınar’a katılan pehlivan sayısında bu yıl tüm zamanların rekoru kırıldı. Ama bir taraftan da bu sürecin ne kadar da sürdürebilir olduğununun ciddi anlamda tartışması gerekiyor. Göreve başladığımızda 2014 yılında 1700 civarında pehlivan katılmıştı. O tüm zamanların rekoruydu. 5 yıldır her yıl rekor egale ede ede geliyoruz. 2017’de 2199 pehlivan katılmıştı. Dedik ki, bu tüm zamanların rekoru. Bu yıl bu rekor tekrardan egale edildi. 2228 pehlivan katıldı. Bu yıl tartı hakemleri daha titiz davrandılar. Birçok arkadaşı elediler, yoksa bu sayının 2 bin 500’lere kadar çıkma ihtimali vardı. Bu bizi iki şekilde etkiliyor. Güreşlere katılan pehlivan sayısı ne kadar çoksa yukarı doğru güreşlere ayıracağımız zaman azalıyor. Yarım saat serbest güreş, sonra puanlama, sonra altın puan gibi yağlı güreşin geleneğinde olmayan bir takım uygulamaları yapmak zorunda kalıyoruz. Pehlivan sayısı arttıkça; bizim aslında pehlivanlara ödül olarak vermek istediğimiz ama bütçenin bu şekilde sarsılması için veremediğimiz paralardan; pehlivan yollukları, hakem, cazgır konaklamaları gibi alanlara gidiyor” diye konuştu
ÖDÜL 260 BİN TL
Edirne Belediyesi’nin pehlivanlara 260 bin TL ödül dağıttığını belirten Gürkan, “14 boyda; baş, başaltı ve büyük orta güreşlerine katılanların tamamına, diğer boylarda da ilk 64’e giren güreşçilerin tur ödemelerini yapıyoruz, yolluklarını veriyoruz. Sadece bu 827 bin 565 TL, hakem giderleri 235 bin 732 TL. Yine 10 tane cazgır görev yapıyor, 18 bin 745 TL ve diğer görevli ödemeleri 10 bin 500 TL. Topladığınızda 1 milyon gibi bir rakam sadece bu işe harcanıyor. Şimdi pehlivan sayısı 2 bin 228 değil de bin olsa buradan kalacak 500 bin TL’yi biz ödülle ekleyeceğiz. Vereceğimiz ödül 800 bin TL olacak, güreşler daha nitelikli olacak, daha çok zaman ayırabileceğiz. Konaklama bedelleri de 660 bin TL, bunlar ciddi rakamlar. Baktığımızda 2018 yılı 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin belediyemize toplam maliyeti 3 milyon 881 bin 249 TL, yaklaşık 4 milyon. Bunun karşında ne aldık. Tabi her yıl olduğu gibi kamudan bir destek, Başbakanlık Tanıtma Fonu’ndan, bakanlıktan bir destek yok. Ağalık gelirimiz var, 722 bin TL, ağalık dosya bedeli var 25 bin TL, naklen yayın geliri var 43 bin 660 TL, bilet geliri var; 360 bin 351 TL. Ve çeşitli gelirler 80 bin 300 TL. Toplam 1 milyon 231 bin 311 TL gelirimiz var. Aradaki fark 2 milyon 649 bin 938 TL. Elbette Kırkpınar için belki çok büyük bir rakam değil ama burada insanın üzüldüğü nokta; Kırkpınar, yağlı güreşlerin olimpiyatıdır, zirvesidir. Hangi ismi koyarsanız koyun. İlgiyi, alakayı görüyorsunuz. Bu yıl ben de çok uzun yıllardan sonra ilk defa şahit oldum. Başpehlivanlık güreşlerinin dışında, cumartesi günü bile stadın tıklım tıklım olduğunu ben ilk defa gördüm. Bu çok önemli bir şey. Yaptığımız tanıtım çalışmalarının, geçtiğimiz yıllarda yaptığımız tanıtım çalışmalarının, televizyon programlarının belli bir noktada sonuca ulaştığını gösteriyor” dedi.
Geçen yıla kadar tribünlerin boş gözükmesin diye final güreşinde kapıların açıldığı ama uygulamanın son iki yıldır yapılmadığını anlatan Gürkan, “Bu yıl cumartesinden doldu tribünler. Kırkpınar Er Meydanı’nın Modernizasyon Projesi bitti gibi. Yakında benim de Ankara’ya bir ziyaretim olacak. Kırkpınar Er Meydanı’nın Modernizasyon Projesi’ni de yakından takip edip, onunla ilgili de süreci takip edip bir an önce Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ihaleye çıkılmasını istiyoruz ki önümüzdeki yıla yetiştirelim” şeklinde konuştu.