Kırkpınar Yağlı Güreşleri akademik kongrede

Dünyaca bilinen, 27 ülkeden 100’e yakın akademisyenin katıldığı ‘Konaklama ve Turizm Pazarlaması ve Yönetiminde Gelişmeler’ isimli konferansa; Edirne Belediyesi’nin Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili yaptığı sunum damga vurdu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin ve Edirne’nin değerlerinin tanınırlığının her geçen gün arttığı belirterek, “Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni ulusal ve uluslararası alanda tanıtma çalışmalarına devam edeceğiz” dedi.

Konaklama ve Turizm Pazarlaması ve Yönetiminde Gelişmeler (Advances in Hospitality & Tourism Marketing And Management (Ahtmm) isimli konferans İngiltere Portsmouth Üniversitesinde 9-12 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirildi. Konferansa Bournemouth Üniversitesinden Prof. Dimitros Buhalis, Washington State Üniversitesinden Prof. Doğan Gürsoy, Portsmouth Üniversitesinden Dr. Yüksel Ekinci başta olmak üzere 27 ülkeden 100’e yakın akademisyen katıldı. “Katılımcıların Memnuniyet İncelenmesi: Kırkpınar Yağlı Güreşleri” isimli araştırmasıyla konferansta Edirne Belediyesi de yer aldı.

Edirne Belediyesi adına Aydemir Ay, Dr. Aril Cansel ve Dr. Erdoğan Ekiz; yaklaşık 5 yıldır üzerinde çalıştıkları ‘Katılımcıların Memnuniyet İncelenmesi: Kırkpınar Yağlı Güreşleri (Investigating Attendees’ Satisfaction: Case of Kirkpinar Oil Wrestling Competitions)’ isimli araştırmalarını akademisyenlerle paylaştı.

TÜRKİYE’DEKİ ENDER BELEDİYELERDEN

‘Katılımcıların Memnuniyet İncelenmesi: Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ isimli sunum beğeniyle karşılandı. Konferansa katılan editörler ve akademik camia; bir belediyenin bilimsel araştırmalar yapmasından dolayı büyük memnuniyet duyduklarını, bunun tüm belediyeler tarafından da yapılması gerektiğini, Edirne Belediyesinin de turizm konusunda bilimsel araştırma yapan ve bu araştırmaları ciddi konferanslarda yayınlatan Dünya’daki ender belediyelerden birisi olduğunu söylediler.

Konferansı değerlendiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi’ni temsil eden heyeti kutlayarak, “Edirne; 8 bin 300 yıllık tarihe sahip; insanlığın en kadim şehirlerinden biri. Edirne sadece kültürü, doğası ve tarihiyle değil içinde barındırdığı güzellikleri ve festivalleriyle dikkat çekmeye devam etmektedir.  Katılımcıların Memnuniyet İncelenmesi: Kırkpınar Yağlı Güreşleri isimli araştırma sunumumuz akademisyenlerin dikkatini çekmiştir. 658 yıllık geçmişe sahip olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni ulusal ve uluslararası alanda tanıtma çalışmalarına devam edeceğiz” dedi. 

Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili sunumu ile katılımcıların dikkatini çeken King Abdülaziz Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Erdoğan Ekiz, Türkiye’nin ve Edirne’nin çok iyi bir turizm tanıtımı yaptığını söyledi. King Abdülaziz Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Erdoğan Ekiz, yaptığı sunumu Kırkpınar tanıtımı videolarıyla da desteklediğini söyledi.  

Akademik çalışmalarla birlikte festivallerdeki eksiklikleri, doğruları, ziyaretçilerin tutumları, istek ve arzularını daha net anlatma imkanına sahip olduklarını belirten Aydemir Ay ise, “Akademik anlamda çalışmalar yapmak bize yol göstermekte, ziyaretçilerin tutumlarına göre festivallerimizin dizaynlarını geliştirmekteyiz” dedi.

Ankara HBV Üniversitesinden Doç. Dr. Arıl Cansel ise, Edirne ve kentteki kültürel varlıklarının tüm dünyada bilindiğini belirterek, “Selimiye Camisi, Kırkpınar Yağlı Güreşleri gibi Unesco Listesinde bulunan değerlerinin tüm dünya tarafından bilinirliği her geçen gün daha da artmaktadır. Bu tip makale ve konferanslarla yabancı ve yerli akademik camianın ilgisinin de Edirne’ye çekmeyi başardık” dedi.

Konferans başkanı Prof. Doğan Gürsoy, “Investigating Attendees’ Satisfaction: Case of Kirkpinar Oil Wrestling Competitions” makalesini 2020 yılında basılacak Uluslararası Turizm kitabına dahil edileceğini söyledi.