Ergene 1.Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Yağlı Güreşleri yapıldı

Ergene Belediyesi tarafından Kızılcıklı Mahmut Pehlivan 1. Yağlı Güreş Festivali düzenlendi.

Festivale Çorlu Kaymakamı Hulusi Doğan, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Ergene Milli Eğitim Müdürü Ömer Erdem, Ergene Belediye Başkan Yardımcıları, Ergene Belediye meclis üyeleri, dernek ve STK başkanları, muhtarlar, Kırkpınar Güreş Ağası Kani Tezcan ile Kırkpınar ağası Seyfettin Selim ile çevre il ve ilçelerin güreş ağaları da katıldı.

‘’Ergene’nin İlk Festivali’’

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan festival, yerel sanatçının konseri ile devam etti. Festival açılışında konuşma yapan Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel; ‘’Bugün buraya gelen konuklarımıza çok teşekkür ediyorum. Ata sporumuzun yeni nesiller tarafından bilinip yaşatılması için beş senedir Velimeşe’de düzenlemiş olduğumuz yağlı güreşleri, bu sene de Ergene Belediyesi’nde bir ilkini gerçekleştirmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Bu tür organizasyonlardaki amacımız, medeniyet ve kültürümüzün, maddi – manevi temellerine sahip çıkarak, gelecek nesillere aktarmaktır. Çünkü bu gibi değerleri yaşatmak bizim vazifemizdir. İnşallah bundan sonra da bu tür organizasyonların içinde belediyemiz olarak yer alacağız. Güreşlerimizin halkımıza hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi.

‘’Birincilik Kürsüsü Güngör Ekin’in Oldu’’

Altı kategoriden oluşan yarışmaya 100’e yakın güreşçi katıldı. Farklı yaş grupları ve ağırlıklarından oluşan pehlivanların her biri kendi alanındaki rakibi ile güreşti. İlk müsabakaların bitmesinin ardından, yarı finallere geçildi. Uzun soluklu ve heyecanlı devam eden yarışlarda finale kalan Başpehlivan Karamürselli Güngör Ekin birinci oldu. Ahmet Yavuz ikincilik kürsüsüne çıkarken, Şaban Yılmaz ise üçüncülük elde etti.

Birinciye altın madalya, ikinciye gümüş, üçüncüye ise bronz madalya ve çeşitli hediyeler takdim edildi. Başkan Yüksel, birincilik kürsüsüne çıkana beş bin TL vereceğini söyleyerek, söz konusu nakdi Güngör Ekin’e verdi.

‘’Ağalık kupası 25 Bin TL’ye Satıldı’’

Güreş ağası kupası ise açık artırma yapılmadan Başkan Yüksel’in 15 Bin TL’lik bir rakam ile açıldı ve Çorlu Kaymakamı Hulusi Doğan’ın da isteği üzerine bir miktar daha ilave eklemesi sonucu, 25 Bin TL’ye, Kani Tezcan’a satıldı. Tezcan, ağalık kupası ile 6. Kez olmak üzere önümüzdeki senenin de ağası oldu.

Festivalde çeşitli ikramlar da yapıldı. Festival sonunda kazananlarla birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.