Helvacı’nın başpehlivanı Mehmet YEŞİL YEŞİL

Aliağa Belediyesi tarafından düzenlenen 14. Helvacı Er Meydanı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde 13 kategoride 400 aşkın pehlivan kıran kırana mücadele ederken, Helvacı’nın başpehlivanı Mehmet Yeşil Yeşil oldu.

Aliağa Belediyesi’nin bu yıl 14’üncüsünü düzenlediği Helvacı Er Meydanı Yağlı Pehlivan Güreşleri, heyecan dolu müsabakalara sahne oldu. Davulundan zurnasına, peşrevinden cazgırına, okunan manilerinden pehlivanların kıran kırana mücadelesine kadar Ata sporu yağlı güreşin her türlü güzelliği Aliağa’da yaşatıldı. Ege’nin Kırkpınar’ı olarak bilenen Helvacı Er Meydanı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde 400’ü aşkın pehlivanın er meydanına indi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da şölen havasında geçen yağlı güreşleri binlerce güreş sever ilgiyle izledi.

13 kategoride kıyasıya mücadelere sahne olan  yağlı güreşler; Minik 1, Minik 2, Teşvik 1, Teşvik 2, Tozkopran, Ayak, Deste Küçük, deste Büyük, Küçük Orta Küçük, Küçük Orta Büyük, Büyük Orta, Baş Altı ve Baş kategorilerinde yapıldı.

Er meydanlarında bir ilk

Zorlu müsabakaların yaşandığı Helvacı Er Medya’nı bu yıl bir ilke de sahne oldu. Er meydanlarında ilk defa ikiz kardeşler karşı karşıya geldi. Yapılan kura sonucu Turan ve İsmail Balaban kardeşler Başpehlivanlık kategorisinde karşılaştı. İkizi İsmail’i mağlup eden Turan Balaban adını başpehlivanlıkta üçüncü tura yazdırdı.

Er meydanına inen ve güreş öncesinde katılımcıları selamlayan pehlivanlar seyircilerden sık sık alkış aldı. Başpehlivanlık final müsabakasında zorlu rakiplerini birer birer mağlup eden Mehmet Yeşil Yeşil ile Fatih Atlı karşı karşıya geldi. Antalya Büyükşehir Belediyesi adına güreşen ünlü pehlivan Mehmet Yeşil Yeşil, finalde Ladik Belediyesi adına güreşen Fatih Atlı’yı mağlup ederek 14’üncü Geleneksel Helvacı Er Meydanı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin başpehlivanı oldu.

Başaltı şampiyonu Kürşat Korkmaz oldu

Başaltı final müsabakasında Kürşat Korkmaz ve Mustafa Seçim karşı karşıya gelirken, Kürşat Korkmaz da Helvacı güreşlerinin başaltı şampiyonu oldu.

Müsabakalarda dereceye giren diğer pehlivanlar şöyle:

Minik 1- Mustafa Ali Yalçın

Minik 2- Muhammet Güngörmüş

Teşvik 1- Burhan Karabulut

Teşvik 2- Muhammet Emin Oğuz

Tozkopran Sinan Yıldız

Ayak- Muharrem Emir

Deste Küçük- Serdar Yıldırım

Deste Büyük- Eyüp Özçakır

Küçük Orta Küçük- Mustafa Tunç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.