Kartepe’de Altın Kemer, AKKOYUN’un

Kartepe Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı, finalde Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez adına güreşen ve Ahmet Kavakçı’yı yenen Faruk Akkoyun elde etti.

Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’nin bu yıl on birincisi Hergeleci Er Meydanı’nda gerçekleştirildi. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in ev sahipliğinde gerçekleşen güreşlerin ağalığını ise İlhami Gültepe üstlendi. Güreş severlerin yanı sıra protokolünde ilgi gösterdiği başpehlivanlık mücadelesini izleyenler arasında  Sarımeşe eski Belediye Başkanı Ergün Berdan, Köseköy eski Belediye Başkanı Habip Sarman, Gölcük Güreş Ağası Mehmet Özbek, Gebze Güreş Ağası Mustafa Üzülmez, Kartepe Muhtarlar Dernek Başkanı Hüseyin Türker, Kartepe Belediye Başkan Yardımcıları Zafer Arat ve Murat Sabri Çakır, belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütü ile güreşseverler yer aldı.

Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’nin ağası İlhami Gültepe yanı sıra; Manzara Restaurant, Şahin Karösor, Özkoca İnşaat, Hürsoy İnşaat, Vadi Restaurant, Kent Yapı İnşaat, As Kuyumcu, Elyapı İnşaat, Duytaş İnşaat Nakliyat, Akyol Ticaret, Balaban Cam, Arslanbey Damperli Taşıyıcılar Kooperatifi, Sporyum da güreşlerin sponsorları arasında yer aldı. Davut Arslan, Sebahattin Kangal, Mehmet Yılmaz, Mehmet Atmaca, Kamil Karadeniz ve Sabri Göçer’den oluşan hakem heyeti nezaretinde çekişmeli müsabakalarda, güreşçileri ve izleyenleri cazgırlar Şükrü Kayabaş, Erkan Kocasakal ve Salih Bozan coşturdu.

Hergeleci İbrahim Er Meydanını dolduran güreşseverler; 12 boyda 262 güreşçinin Minik 1-2, teşvik 1-2, tozkoparan, ayak, deste küçük boy, deste büyük boy, küçük orta küçük boy, küçük orta büyük boy, büyük orta, başaltı ve başpehlivanlık kategorilerinde güreşleri 20.30’a kadar keyif içinde takip ettiler. Güreş ağası İlhami Gültepe’ye spora olan katkılarından dolayı Kartepe Belediyesi’nin plaketini Başkan Üzülmez takdim etti.

Türk’ün gücünü, cesaretini, çevikliğini anlatan, bu topraklarda yetişip birçok pehlivan yetiştiren Hergeleci İbrahim’in de anıldığı Kartepe Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’ne katılan konuklara teşekkür eden Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Kartepe Belediyesi olarak spor faaliyetlerine ayrı bir önem veriyoruz. Gençlerimizin ilgi duyduğu birçok spor dalında kurslarımızın yanı sıra ata sporu güreşte yeni yetenekler, başpehlivanlar yetiştirmek üzere, kurslar açtık, spor alanlarını çoğalttık, gençlerimize yönelik yatırım planlarımızı öncelikli hale getirdik. Yakın bir zaman içinde kapalı spor merkezi, gençlik merkezi projelerini hayata geçirerek, gençlerimizi, çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan uzak tutup sağlıklı bedenler, dinç, berrak bir beyin ve huzurlu kalpler yetiştireceğiz. Böylece Kartepe’de yeni nesil sporla birlikte sağlıklı büyüyecek” dedi.

Yağlı güreşler pehlivanların mücadelesi sürerken konuklara etli pilav, ayran ve tatlı ikram edildi.

BAŞ PEHLİVAN

1)Faruk Akkoyun Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ve Güreş Ağası İlhami Gültepe
2)Ahmet Kavakçı
3)Ünal Karaman
3)İsmail Balaban
BAŞ ALTI

1)Nedim Gürel Güreş Ağası İlhami Gültepe
2)Abdülhamit Altın
3)Mustafa Bayram
3)Yusuf Tatlı
BÜYÜK ORTA

1)Muhammet Emin Kartepe Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Arat
2)Tanju Gemici
3)Mehmet Budak
4)Özer Ay
KÜÇÜK ORTA BÜYÜK BOY

1)İsmail Çırak Kartepe Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Arat
2)Emre Demir
3)Zafer Dama
3)Hüseyin Civelek
KÜÇÜK ORTA KÜÇÜK BOY

1)Cengizhan Şimşek Meclis Üyesi Ercan Akçil
2)Armağan Furuncu
3)Tolga Turan
4) Emre Gürbüz
DESTE BÜYÜK

1)Rıdvan Kaya Fatih Sultan Mehmet Mahalle Muhtarı Selami Tarakçı
2)Mustafa Arslan
3)Çağatay Sınav
4)Mert Altın
DESTE KÜÇÜK

1)Ramazan Sarı Necmettin Gül
2)Alpaslan Tekmen
3)Saffet Gültekin
4)Resul Yılmaz
AYAK

1)Talat Uyar Sarımeşe Mahalle Muhtarı Ahmet Şafak
2)Yahya Oktay Orhan
3)Osman Özkan
4)Erdal Duman
TOZKOPARAN

1)Emin Yaman CHP İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar
2)Yusuf Bulut
3)Faruk Karadeniz
4)Seçkin Duman
TEŞVİK 2

1)Enes Özcan Kartepe Muhtarlar Dernek Başkanı Hüseyin Türker
2)Serdar Yıldırım
3)Turgut Aybey
3)Onur Çoban
TEŞVİK 1

1)Ensar Bıyık Kartepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Murat Sabri Çakır
2)Ömer Ağdaş
3)Abdülsamet Erdoğdu
3)Malik Öztürk
MİNİK 2

1)Can Erdoğan Mehmet Özbek ve Mustafa Üzülmez
2)Senayi Bozbağ
3)Özgürcan Duman
3)Doğukan Yiğit
MİNİK 1

1)Burak Tekmen Sarımeşe eski Belediye Başkanı Ergün Berdan
2)Faruk Doygun
3)Semih Karagöz
3)Tuğrul Turgut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.