Kırkpınar ihalesinde önemli değişiklikler

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar Ağası’nı belirleyen Kırkpınar Koç Satış İhalesi’nde 3 önemli değişiklik yaptıklarını belirtti. Buna göre Kırkpınar Koç Satış İhalesi’ne girmek için yatırılan dosya bedeli 5 bin TL’den 25 bin TL’ye çıkarıldı, ihaleyi kazanan kişi beyan ettiği bedeli 15 gün içinde ödemek zorunda,  ihaleyi kazanan kişi Kırkpınar Ağası unvanını ihale onaylandıktan sonra kullanabilecek.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Meclis Salonu’nda düzenlendiği basın toplantısında Kırkpınar Koç Satış İhalesi hakkında bilgi verdi.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin Çorlu’da meydana gelen tren kazasında 24 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi nedeniyle buruk başladığını belirten Gürkan, “Bu nedenle Kırkpınar’ın geleneksel davul-zurna ile başlama geleneğini bir eğlenceden çıkartarak, bir matem havasında; 2 gün yas tutarak geçirdik. Ve Çarşamba Günü itibariyle de Kırkpınar’ımızın 657 yıllık geleneğine uygun olarak, davullar vurmaya, zurnalarda çalmaya başladı. Elbette Kırkpınar, bütün tarihi boyunca her şartta devam etmiş olan bi