Kırkpınar’ın “FATİH”i iş başında!

Kavaklıdere ilçesine bağlı Menteşe Mahallesi’ndeki Beşpınar Yaylası’nda düzenlenen 22. Menteşe Yerküpe Beşpınar Yağlı Güreşleri’ne, 12 kategoride 200 pehlivan katıldı.

Başpehlivanlık için Antalyalı güreşçi İsmail Koç ile Kırkpınar’ın başpehlivanı Fatih Atlı karşılaştı. İki pehlivan arasında geçen çekişmeli mücadelede başpehlivan unvanı Atlı’nın oldu.

Başpehlivan Atlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, güreşi kazandığı için mutluluğunu dile getirdi. Atlı, “Amacımız bu ata sporunu yaşatıp, gelecek nesillere aktarmak. Güreşlerin sürdürülebilmesi için de belediye başkanları ve iş adamlarından destek bekliyoruz” dedi.

Güreş ağalığı ise 48 bin lirayla Kavaklıdere’den iş adamı Sami Çoban’da kaldı.

Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, daha önce Menteşe Belediyesi olarak düzenlenen güreşlerin Muğla’nın büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla Kavaklıdere Belediyesi olarak yaptıklarını söyledi.

Ata sporunu yaşatarak, gelecek nesillere aktarmayı hedeflediklerine değinen Demir, “Yağlı güreşleri bölgede tatillerini geçiren turistler de izliyor. Kırkpınar’ın hazırlığının yapıldığı er meydanında gelecek yıl daha kapsamlı bir güreş alanı yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Öte yandan, güreşler sırasında saha dışına çıkarak seyircilerin üzerine düşen bazı pehlivanlar yaralandı. İki pehlivan da ambulansla hastaneye kaldırıldı. Yaralanan pehlivanlara ilk müdahaleyi 112 Acil Servis ekipleri saha içerisinde yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.