Kurtdereli Yağlı Güreşlerinde 36. randevu

Bu yıl 36’ncısı düzenlenecek olan Geleneksel Kurtdereli Yağlı güreşleri başlıyor. Yaklaşık bin pehlivanın er meydanına çıkması beklenirken Başpehlivanlar da Kırkpınar’ın rövanşını burada devam ettirecek.

KIRKPINAR’IN RÖVANŞI
12-13-14 Ağustos’ta yapılacak olan 36. Geleneksel Kurtdereli Yağlı Güreşleri adeta nefes kesecek. Kırkpınar’ın Başpehlivanları Recep Kara, Mehmet Yeşil Yeşil, Orhan Okulu, Ali Gürbüz, Şaban Yılmaz, İsmail Balaban ve Fatih Atlı gibi 75 Başpehlivan çayırda yerini alacak.

14 BOY’DA GÜREŞİLECEK
Kurtdereli Yağlı Güreşlerinde Minik -1, Minik-2, Teşvik-1, Teşvik-2, Tozkoparan, Ayak, Deste Küçük, Deste Orta, Deste Büyük, Küçük Orta Küçük, Küçük Orta Büyük, Büyük Orta, Başaltı ve Başpehlivanlık olmak üzere güreşler 14 boyda yapılacak.

KURTDERELİ MEHMET KİMDİR?
1869 yılında bugün Bulgaristan sınırları içinde kalan Selvi Kasabasına bağlı Bukrovo köyünde doğdu. Bukrovo’ya Balkan harpleri sonunda Mladen ismi verilmiştir. 1.92 metre boyunda ve 148 kilo ağırlığında idi. 21 yaşında Koca Yusuf’un karşısına çıktı. Övgüsünü aldı. 93 Harbinden sonra Balıkesir’in Kurtdere köyünde hayatına devam etti.

1899 Avrupa’ya gitti. Callmett, Pitejenski ve Dumas gibi ünlü güreşçileri yendi. Petrow’a yenildi. Galibiyetler listesine Hint Gulan, Macar Caya, Rus Baradonow ve Alman Müller’i de ekledi. 1911’de 32 gecede 43 müsabaka yaptı. “Cihan şampiyonu” ilan edildi.

Devrin meşhur pehlivanları Koca Yusuf, Adalı Halil, Ahmet Kara, Katrancı Mehmet Pehlivan, Karagöz Ali, Filiz Nurullah ve Hergeleci İbrahim ile güreşleri olmuştur. Kırkpınar başpehlivanlığı bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.