Tarihi Kırkpınar’da 655’inci randevu başlıyor

KIRKPINAR EFSANESİ
Tarihi kaynaklara göre, Rumeli’nin fethini gerçekleştirecek akıncı birliklerinin öncü kuvvetlerini oluşturan 40 namlı asker, mola zamanlarında hem eğlenmek hem de kuvvetten düşmemek için bir anlamda idman saydıkları güreşe tutuşurlar.

Yine bir mola sırasında Edirne yakınlarındaki Ahıköy’de Ali ve Selim adındaki iki kardeş, saatlerce güreşmelerine rağmen yenişemez ve ısrarla birbirini kündeye getirmek üzere verdikleri mücadelede her ikisi de oldukları yerde canlarını verir. Akıncılar iki kardeşi bir söğüt ağacının altına gömerek, vazifeleri gereği yollarına devam eder. Yıllar sonra akıncılar, arkadaşlarının mezarını ziyaret için gittiklerinde iki pehlivanın mezarlarının bulunduğu yerde bir pınar görürler ve burası bundan sonra Kırkpınar olarak anılmaya başlar.

Bu yıl 655’incisi düzenlenecek olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başlıyor. 22 Temmuz Cuma günü Er Meydanına çıkacak olan pehlivanlar mücadele edecek. 24 Temmuz Pazar günü de 2016 yılının Tarihi Kırkpınar başpehlivanının belirleneceği final güreşiyle sona erecek. Ayrıca bu yıl Kırkpınar güreşinde çeşitli etkinlikler ve konserlerin verilmesi planlanırken yaşadığımız hain darbe girişiminde şehit düşen vatandaş ve polisimize saygı nedeniyle iptal edildi.

655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 22-24 Temmuz tarihinde başlıyor. Bu yıl rekor seviyede katılım sağlanırken yaklaşık 2 bin pehlivan Er Meydanına çıkacak. Kırkpınar’da geçen yıl 54 olan Başpehlivan güreşlerinde bu yıl pehlivan sayısı 56’ya çıktı.

ALTIN KEMER YILI DEĞİL
Kurallar gereği altın kemerin ebedi sahibi olunması için bir başpehlivanın üst üste üç kez “Kırkpınar Başpehlivanı” unvanını alarak altın kemeri takması gerekiyor. Geçen yıl başpehlivan olan Antalyalı Orhan Okulu altın kemere rakiplerine göre en yakın aday. Okulu’nun altın kemerin ebedi sahibi olabilmesi için serisini bu yıl da Başpehlivan olması gerekiyor.

ALİ GÜRBÜZ’ÜN CEZASI BİTTİ
652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde üst üste üçüncü kez Başbehlivan olarak altın kemerin daimi sahipliğine hak kazanan fakat dopingli çıkmasından dolayı altın kemeri iade etmesine karar verilen Antalyalı Ali Gürbüz’e verilen men cezası bu yıl bitti.
Tekniği ve müsabakalarda sergilediği oyunlarıyla güreşseverlerin favori isimlerinden Gürbüz’ün Kırkpınar çayırına dönmesi Er Meydanı’nda rekabetin kızışacağı yönünde değerlendiriliyor.
BAŞKAN AYDIN: “KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞİN ZİRVESİ”
Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Kırkpınar’ın yağlı güreş turnuvalarının zirvesi olduğunu belirterek “Bu yıl Kırkpınar Yağlı Güreşlerimiz çok heyecanlı ve çekişmeli olacak. Tüm vatandaşlarımızı bu heyecan dolu güreşlerimize izlemeye davet ediyorum. Turnuvaya katılacak tüm güreşçilerimize de başarılar diliyorum” dedi.

Bu yıl Tarihi Kırkpınar’da başa güreşecek bazı eski Başpehlivanların isimleri şöyle:
Orhan Okulu, Recep Kara, Ali Gürbüz, İsmail Balaban, Mehmet Yeşil Yeşil, Fatih Atlı, Şaban Yılmaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.