Kırkpınar sonrası liderlik Ali Gürbüz’ün…

Kırkpınar öncesi yapılan yağlı güreş organizasyonlarında liderliği Orhan Okulu almıştı. Yaptığı güreşlerde en çok birincilik kazanan başpehlivan idi. Fakat Kırkpınar’dan sonra yapılan yağlı güreşlerde Ali Gürbüz ezeli rakiplerine adeta fark attı bugün itibariyle!..

Kırkpınar sonrası yapılan yağlı güreş turnuvalarının 7’sini kazanan Ali Gürbüz muhteşem bir çıkışta. (Altın Nar, Seydikemer, Gökbel, Kandıra Namazgah, Sebeplili Hüseyin, Dursunbey ve Sancaktepe)

Yine Kırkpınar’da olay konusu olun rakibi Recep Kara ise 5 güreş organizasyonunda birinciliği alarak, Ali Gürbüz’ü takip etmeye devam ediyor. (Düzce, Aybastı, Taşköprü, Şile ve Hergeleci İbrahim)

Geçen yılın Kırkpınar Başpehlivanı İsmail Balaban ise 4 yağlı güreş organizasyonunda birinci olarak rakiplerini takibe devam ediyor. Burada İsmail Balaban Kırkpınar’dan sonra en büyük yağlı güreş organizasyonu olan Kurtdereli Mehmet Pehlivan güreşlerini kazanarak büyük bir başarı kazandı. (Feslikan, Kurtdereli Mehmet, Ladik ve Çardak)

Bu yılın Tarihi Kırkpınar birincisi Orhan Okulu ise adeta bir düşüşe girdi. Kırkpınar öncesi yapılan güreşlerde zirveyi bırakmayan Orhan Okulu ne yazık ki 2 birincilik ile rakiplerini takibe devam ediyor. (Gölcük ve Tosya)

Yine ilerlemiş yaşına rağmen genç rakiplerine adeta meydan okuyan Şaban Yılmaz ise Kırkpınar’dan sonra katıldığı güreş organizasyonlarında genelde kürsüde yerini alırken, 2 adet birincilik ile rakiplerini amansız takibe devam ediyor. (Asarcık ve Esentepe)

Beşpehlivanların en teknik ismi olarak gündemde hâlâ yerini koruyan Fatih Atlı ise Kırkpınar’da yarattığı düş kırıklığına devam ediyor adeta. Fatih de elde ettiği 2 birincilikle rakiplerini takibe devam ediyor. Fatih Atlı umulmadık galibiyetler ve mağlubiyetler alabiliyor. Sakatlık mı var nedir bilinmez. (Eskişehir Samsunlular-Vezirköprülüler ve Kunduz)

Yine iki birincilikle rakiplerini takip eden Ali Güngör Ekin bu yılın plaseleri arasında. (Trakya Türkleri ve Çamlıdere)

Tabii Isparta demek Mehmet Yeşil Yeşil demek gibi bir şey. Çünkü burada yapılan güreş organizasyonlarında genelde Mehmet Yeşil Yeşil birinciliği elde ediyor. Mehmet Yeşil Yeşil de bu yıl beklenen performansının altında bir birincilikle rakiplerini takip edenlerden.

Bu yıl ve geçtiğimiz yıllarda yükselişe geçen Serhat Balcı ne yazık ki dopingli madde kullanmaktan ceza aldı. Tabii bu konu ne kadar doğru bunu da güreş kamuoyuna bırakıyorum. (Bu bütün güreşçileri ilgilendiren bir konu onun için çok iyi incelenmesi ve güreşçilere gerekli eğitimlerin verilmesi şart. Aynı zamanda doping merkezinin bu konuları iyi ele alması şart. Çünkü yanlış yapıldığı takdirde ne olacak? Sporcuların uğradıkları maddi ve manevi zararı kim çekecek belli değil? Daha önceki yıllarda bunun gibi bir sürü örnekleri var. Hatta diğer spor branşlarında da bu konu yaşandı ve özür dilendi ama ne fayda. Kaybedilen maddi ve manevi zarar tazmin edilemiyor.) Serhat Balcı bu yıl Kırkpınar’da 3’üncülük kürsüsünde yer aldı. Daha sonra yapılan Çan Yağlı Güreşleri’nde birincilik kürsüsünde yer aldı.

Kozlu Dağ Köyü Yağlı Güreşleri’nde Serhat Gökmen, Dikmen Yağlı Güreşleri’nde Hüseyin Şahinal ve Makedonya Yağlı Güreşleri’nde Hasan Zeybek birer birincilikle sezonu sürdürüyorlar.

Bu yılın çıkış yapan isimlerinden Nedim Gürel Taşova Yağlı Güreşleri’nde birinci olurken, yine Hüseyin Gümüşalan da Kapaklı Alaçamlılar Yağlı Güreşleri’nde kürsünün zirvesinde yer aldı. Yine İsmail Erkal da Denizli Acıpayam Güreşleri’nde zirvede yer almayı başaranlardan.

Kırkpınar’dan sonra başpehlivanlıkta mücadele etmeye hak kazanan Ertuğrul Dağdeviren de Kapaklı Alaçamlılar Yağlı Güreşleri’nde ilk birinciliğini elde edenlerden.

Kalan güreş organizasyonlarında daha değişik isimler kürsünün zirvesinde yer alabilir. Ama genelde favoriler kazanıyor. Bazen de yeni başpehlivanların kendilerini ispatlamaları için ellerinden geleni yaptıklarını görüyoruz. Tabii yeni başpehlivan olanların daha çok pişmesi gerekiyor. Ama bazıları da ustalarına üstünlük sağlayarak zirveye doğru tırmanacakları yapılan müsabakalarda görülüyor.

Bir de güreşi ne kadar güzelleştirirlerse o kadar başarılı olurlar. Burada son yapılan güreşlerde İsmail Balaban’ın, Okulu’yu Kurtdere’de yeniş mücadelesi muhteşem idi. Bu iki güreşçinin güreşleri muhteşem oluyor. Aynı zamanda Ali Gürbüz’ün, Recep Kara’yı Sancaktepe’de final güreşi görülmeye değerdi. Ali Gürbüz olsun, Recep Kara olsun gerçekten güreşi en güzel şekilde işleyen güreşçiler arasında yer alıyor. Genelde faulden uzak centilmenlik içinde güreş seyrettiriyorlar. Üstelik gençlere de yıllardan beri iyi örnek olan başpehlivanlar…