657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri yaklaşırken

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Pehlivanlar yıl içindeki performanslarına göre Kırkpınar’a güreşe çıkmalıdır. 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesinde cazgırlar ile davul-zurna ekibine geleneklere sadık kalınması amacıyla eğitim veriliyor” dedi.

Kırkpınar’da güreşecek pehlivanların da belli bir başarı kıstasına göre seçilmesi gerektiğini savunan Gürkan, “Pehlivanlar yıl içindeki performanslarına göre Kırkpınar’a güreşe çıkmalıdır. Türkiye’nin başpehlivanı Kırkpınar’dan çıkar, yağlı güreşin zirvesi Kırkpınar… O zaman burası bir olimpiyat ise sporun hangi dalına elemesiz, kondisyonsuz girebiliyorsunuz? Her pehlivanın hayali Kırkpınar çayırı ise yıl içinde başarı sergileyememiş bir pehlivanı Kırkpınar çayırına çıkarmalı mıyız, çıkarmamalı mıyız?” bunun değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yağlı güreşlerde puanlama bölümünün sporseverlerden eleştiri aldığını vurgulayan Gürkan, “Bunu serbest bırakırsak güreşi 10 saat mi izleyeceğiz?’ diyorlar, evet gerekirse 10 saat izleyeceksiniz. Siz hiç sumo güreşlerine yeni kurallar getirildiğini gördünüz mü? Sumoyu sumo yapan da gelenekselliğidir. Biz neden puanlamaya gidiyoruz, çok güreşçi var, zamanlama sıkıntısı var. Bunun en kolay yöntemi geleneksel kuralları değiştirmek olmamalı. Bunu koruyup ortak akılla çözümler üretmemiz lazım.” diye konuştu.

Ayrıca Başkan Gürkan, taşkın nedeniyle zarar gören Kırkpınar Er Meydanı’nın tanzimi için bu yıl herhangi bir talepte bulunmayacağını geçen seneki taleplere olumsuz yanıt aldığını da sözlerine ekledi.