Kırkpınar için tüm trafik tedbirleri alındı

Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri kapsamında sürücülerin ve yayaların trafikte sorun yaşamaması için tüm trafik tedbirlerinin alındığını duyurdu.

Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nde yapılan açıklamada şunlara yer verildi;

“Güreşseverler ve ziyaretçiler için Sarayiçi bölgesinde , Kanuni Köprüsü girişi sağ ve sol tarafında sadece kartlı araçlar için ve yine kartsız araçlar için tarım fuar alanı ve arkasında ücretsiz otopark alanları düzenlenmiştir.

27 Haziran – 03 Temmuz 2022 tarihleri ve arasında gerçekleşecek 661. Tarihi Kırkpınar Güreşleri Festivali Haftasında araç ve yaya trafiği yönünden çeşitli tedbirlerin alınması kaçınılmaz olmuştur. Bunlar;

1-27 Haziran 2022 Pazartesi gününden itibaren tüm hafta boyunca saat 17.00 dan saat 24.00’a kadar Sarayiçinde yapılacak etkinlikler nedeniyle KANUNİ KÖPRÜSÜ ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILACAKTIR. Zorunlu hallerde Trafik Zabıta ekibince tedbir alınarak kontrollü girişe müsaade edilecektir.

2- 27 – 30 Haziran tarihleri arasında yapılacak etkinliklere araçları ile gelecek olan seyirciler Saraçhane spor tesisleri kontrol noktasından geçerek Kanuni Köprüsü sol tarafında bulunan ücretsiz otopark alanını ve yine Saraçhane spor tesisleri önünden TOKİ istikameti yönünde sol tarafta bulunan akaryakıt istasyonu yanından girerek oluşturulmuş olan ücretsiz seyirci otoparkını kullanabileceklerdir.

3- 01-02-03 Temmuz 2022 tarihlerinde Konserleri ve güreşleri izlemeye gelecek izin kartsız ziyaretçiler, Saraçhane spor tesisleri önünden TOKİ istikameti yönünde sol tarafta bulunan açılmamış akaryakıt istasyonu yanından girerek oluşturulmuş olan ÜCRETSİZ OTOPARKLARI kullanabilecekler ve KANUNİ KÖPRÜSÜ sol tarafında bulunan yeni yaya köprüsü kontrol noktasına gelerek SARAYİÇİ’ ne giriş yapabileceklerdir.

4- 01-02-03 Temmuz 2022 tarihlerinde SARAYİÇİ çevresinde iki ayrı kontrol noktası oluşturulacaktır. Bunlar;

a) Saraçhane ( Spor sahası yanı) Ön Giriş

b) Kanuni Köprüsü Ön Giriş

5-Bu noktalarda İl Emniyet Müdürlüğü personeli ve Trafik Zabıta Personeli görev yapacak olup, ziyaretçilerimizin kontrol noktalarında görevli personelin çalışmasını kolaylaştıracak şekilde hareket etmeleri gerekecektir.

6- 01-02-03 Temmuz 2022 tarihlerinde alınan tedbirler ve trafik düzeni maddeler halinde aşağıda düzenlenmiştir.

a) 01-02-03 Temmuz 2022 tarihlerinde 08.00 – 20.00 saatler ve arasında VİP (Edirne Belediye Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğünce verilecek kartlar) (Kırmızı İzin Kartlı ,Ek’li Kroki P-4 Otopark alanını),Başpehlivan (Edirne Belediye Başkanlığı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünce verilecek kartlar) (Yeşil İzin Kartı , Ek’li Kroki P-5 Otopark Alanını) ile zorunlu kamu hizmetleri (Turuncu İzin Kartı) gereği (Sağlık, İtfaiye, Alt yapı, Enerji, Haberleşme vb. ) görevli araçlar (Edirne Belediye Başkanlığı Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünden temin edilen kartlar ile) Kanuni Köprüsünü kullanarak Sarayiçine giriş yapabileceklerdir.

b) Protokol Araçları (Turkuaz İzin Kartı ,Ek’li Kroki P-1 Otopark alanını) Kanuni Köprüsü girişi sol tarafında bulunan Ek’li Kroki P-1 Otopark alanını kullanabileceklerdir.

c) Emniyet – Jandarma Kurum araçları, Basın araçları (Sarı İzin Kartı) , Başaltı Pehlivan araçları (Kahverengi İzin Kartı) ve Diğer Görevli Araçları (Siyah İzin Kartı) Kanuni Köprüsü girişi sağ tarafında bulunan Ek’li Kroki P-2 Otopark alanını kullanabileceklerdir.

d) Sarayiçine malzeme nakli; 27 Haziran – 03 Temmuz 2022 tarihleri arasında 08.00-10.00 ve 18.00-19.30 saatleri arasında malzeme nakilleri (Pembe İzin Kartlı Araçlar) yine Kanuni Köprüsünden yapılabilecektir. İzin verilen saatler içerisinde malzeme naklini tamamlamayan araçlar Sarayiçinden derhal çıkış yapacaklardır. Çıkış yapmayan araç sahipleri / sürücüleri hakkında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa, 5326 Sayılı Kabahatler Kanununa göre cezai işlem yapılacaktır.

e) Seyirciler (kartsız araçlar) Saraçhane spor tesisleri kavşak noktası TOKİ istikametinde sol tarafta açılacak olan akaryakıt istasyonu yanından devam ederek ücretsiz Ek’li Kroki P-3 otopark alanlarını kullanacaklardır.

7-KIRKPINAR FESTİVAL HAFTASINDA TİCARİ TAKSİLER;

Saraçhane Spor Tesisleri yanında sabah saat 07.00 akşam saat 24.00 arasında ayrılan alanda çalışacaklardır.

8- KIRKPINAR FESTİVAL HAFTASINDA ETUS TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI 27 Haziran – 03 Temmuz 2022 Pazartesi gününden itibaren Kırkpınar Güreşleri Festival alanına 2-A , 2-B, 6-A ve 7-E numaralı hatlar ile Sarayiçi bölgesine seferlerini sürdüreceklerdir.