Kırkpınar’ın davullu zurnalı geleneği sürüyor

Kırkpınar Davul Zurna Ekibi, geleneklere uygun bir şekilde Edirne Belediyesi önünde Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı karşılayıp, halkı Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne davet ederken Başkan Gürkan da ekip şeflerine bahşiş verdi.

661. Kırkpınar’ın hayırlı uğurlu olmasını dileyen Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Türk’ün ata sporu, Milli gururumuz, Edirne’nin düğünü, bayramı 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’miz hayırlı, uğurlu olsun. Sizler, 661 yıldır, Tarihi Kırkpınar Geleneğini yaşatan davul-zurna ekibisiniz. İyi ki varsınız, hep var olun” ifadelerine yer verdi.

Daha sonra basın mensuplarına bir açıklama yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bugün Kırkpınar haftasının açılışı günü. Yağlı güreşlerimiz, geleneklerinde olduğu gibi 1 Temmuz Cuma günü başlayacak. 3 Temmuz Pazar günü de sona erecek. Tarihi Kırkpınar’ımızın 661’cisinin güreş camiamıza, pehlivanlarımıza, Edirne’mize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Güreş alanımızda herhangi bir problem yok. Baştan sonu yenilendi, elden geçirildi, ıslak zeminleri, dualı çayırı, oturma tribünleri…  Edirne Belediyesi olarak bütün personelimizle Kırkpınar’a hazırız. Kırkpınar’da biliyorsunuz, Edirne Belediyesi’nde bütün izinler kalkar, İbrahim Doğan’ın koordinatörlüğünde tüm arkadaşlarımız, tüm ekiplerimiz 1 hafta boyunca Kırkpınar’ın başarılı olması için mücadele ederler. Bu yıl da aynısı olacak. Hazırlıklarımız tamam” dedi.

Kırkpınar’a bu yıl 2 bin 500 pehlivan beklediklerini belirten Gürkan, “110 hakem, 9 cazgır olacak. Hep beraber, inşallah 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin organizasyonunu başarılı bir şekilde yapacağız” diye konuştu.   

Gürkan, 661. Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin, 3 gün süreyle TRT Spor’da yayınlanacağınız da sözlerine ekledi.