Tarihi Kırkpınar’a Verilen Maddi Destek Yeterli mi?

655’inci Kırkpınar Güreşleri’nde geçtiğimiz yıl maddi desteğin sadece Başbakanlık Tanıtma Fonu’ndan geldiğini anlatan Belediye Başkanı Gürkan, “Belediye olarak, Kırkpınar yağlı güreşlerine ekonomik olarak katkı biz sadece ve sadece Başbakanlık tanıtma fonundan alıyoruz. 2014 yılında 400 bin TL, 2015 ve 2016 yılında 300’er bin TL aldık. Aldığımız tek katkı budur. Ekonomik olarak Kırkpınar’ın bütün yükü Edirne Belediyesinin omuzlarında ve kasasından harcanmaktadır. Hal böyle olunca, en küçük güreşlere bunun birkaç katı ekonomik destek verilirken Kırkpınar gibi organizasyona bu desteğin talep etmemize haklı bir talep olduğuna inanıyorum” şeklinde konuştu.

Gürkan, Edirne Belediyesi olarak Kırkpınar’da asla tasarruf yapma gibi bir niyet içerisinde olmadıklarını vurgulayarak, “Başpehlivana neden 50 bin TL veriyorsunuz da 500 bin vermiyorsunuz? Bin 969 pehlivan katılıyor, bizim bu pehlivanlara federasyonun gönderdiği hakemlere, cazgırlara geçtiğimiz yıl saha görevlilerine geçtiğimiz yıl ödediğimiz rakam 808 bin lira. Yolluk harcına vs. ödemişiz. Diğer organizasyonların dışında. Otel paralarının dışında. Ben şimdi buraya 2 bin pehlivan katılacağına bin pehlivan katılsa en az buradan yaklaşık 500 bin lira bir para artacak.  Ben tasarruf yapma derdinde değilim. Biz Kırkpınar’ı şanına yakışır şekilde yapmaya kararlıyız ve devam edeceğiz. Bu yolluklara yaklaşık 400 bin lira ödesek bizde Edirne belediyesi olarak Başpehlivana 50 bin lira yerine 500 bin lira ödül versek daha güzel olmaz mı? Benim söylediğim iddia ettiğim mesele budur” dedi.

Basın toplantısının ardından belediye başkanı Gürkan, Kırkpınar Marşı bestekarı Müzisyen ve şair Beyazıt Şansı’yı yanına olarak dev pehlivan kıspetinin yanında tüm güreş severleri 10-16 Temmuz 2017 tarihlerinde gerçekleşecek olan Kırkpınar için Edirne’ye davet etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.