Pehlivan Skor Tablosu [PST] | Baş Boy 48. Müsabaka

Yağlı Güreşseverler Merhaba,

2018 yılı 48. müsabaka olan Pursaklar Yağlı Güreşleri geride bırakırken Kırkpınar öncesi geçen hafta hareketli geçti denilebilir.

48. Baş Boy Pehlivan Skor Tablomuzda [PST] düşüşe geçenler, yerini koruyanlar ve listeye girmeyi başaranlar oldu.

Orhan OKULU, Orhan OKULU ve yine Orhan OKULU yiğit Türkiye Başpehlivanı bu hafta sadece 1 üçüncülük alsa bile (Çalı Yağlı Güreşlerinde) zirvedeki yerini korudu. Maşallah Pehlivana!

Balaban ise zirveyle yaka-paça olmaya devam ediyor. Türkiye Başpehlivanı İsmail BALABAN bu hafta 2 birincilik alarak konumunu PST’de ikinciliğe taşıdı.

Üçüncülüğe düşen Türkiye Başpehlivanı Ali GÜRBÜZ haftayı 1 birincilikle (Selam Dede) kapadı.

Vee… Recep KARA. Türkiye Başpehlivanı Recep KARA iddiasından vazgeçtiğine dair dedikodulara inat bu hafta 1 birincilik ve 1 ikincilik alarak duruşundan taviz vermedi ve yarışta ben de varım dedi. Allah (CC) derman versin Pehlivana.

İsmail KOÇ ve Türkiye Başpehlivanı Şaban YILMAZ Pehlivan Skor Tablomuzdaki yerini korurken sürpriz bir isim listeye girmeyi başardı: Hamza KÖSEOĞLU.

Bu hafta Pursaklar’da başkürsüye çıkan KÖSEOĞLU, Yalıntaş güreşlerindeki birincilikten bu yana başkürsüde (Sorgun’da ikincilik ve Orhangazi’de üçüncülüğü var) varlık gösterememişti dualı çayırda. Fiziğine göre oldukça dirençli ve yiğitçe güreşen KÖSEOĞLU’na başarılar.

Ekrem Yavuz pehlivan ilk 7’deki yerini koruyamadı.

Tabi şu konuyu da hatırlatmak da fayda var:

Pehlivan Skor Tablosu’nda puantaj esas itibariyle Başpehlivanlık sayısıyla belirleniyor. İkinci ve üçüncülük puanlaması tablomuzda sadece sıralamada etkili oluyor. Yani birincilik (Başpehlivanlık) alamayan pehlivanların ilk yediye girmeleri neredeyse imkansız. Rakamlarla konuşursak:

Birincilik (Başpehlivanlık): 100.000 Puan iken İkincilik: 1000 puan ve Üçüncülük ise 1 puan

100 müsabaka ikinci olan bir pehlivan (ki böyle bir başarı yakın dönemde imkansız) ancak ve ancak 100.000 puana (1 adet başpehlivanlık puanına) ulaşabiliyor.

Tabi bu puanlamadaki kriterleri siz güreşseverlerin Başpehlivanlığa verdiğiniz aşırı önem nedeniyle oluşturdum. O nedenle Türkiye Başpehlivanı  Fatih ATLI gibi bir pehlivan 2018 yılında 6 adet üçüncülüğü olsa bile ilk 7’ye giremiyor. Aynı şekilde Serkan SERTTÜRK de öyle.

Ya da 3 adet ikinciliği ve 4 adet üçüncülüğü de olsa Faruk AKKOYUN listeye Birincilik elde edemediği sürece giremeyecek.

İlgi gören Pehlivan Skor Tablomuzla ilgili açıklamaları zaman zaman yapacağım.

Kırkpınar öncesi son pozisyon almalar devam ediyor.

Daha iyi ve seyri güzel yağlı güreşlerde buluşmak üzere.

Hepsine maşallah..

Allah (c.c) derman versin.