Yağlı Güreşler başlıyor (Foto: Arşiv)

Güreş Federasyonu’ndan edinilen bilgiye göre, özlenen ve beklenen Yağlı güreşleri nihayet başlıyor.

Türkiye Güreş federasyonu ve Türkiye Yağlı Güreş Birliği’nin yayınladığı duyuru:

Atalarımızın Orta Asya’dan başlattığı yürüyüş ile göç yollarından geçmiş, İslam hamuruyla yoğrulmuş, Trakya’ya varmış, Anadolu ile harmanlanmış olan yağlı güreşimiz 2020 yılında Covid-19/pandemi nedeni ile yapılamamış ve yüzyıllardır kahramanlık abidesi, mertlik ve cesaret timsali olan pehlivanlarımız 2020 yılı yağlı güreş sezonunda er meydanlarında boy gösterememişlerdir. Bu durum özellikle yağlı güreş kültürünün gelecek nesillere aktarılmasında kesinti yaşanmasına neden olduğu gibi pehlivanlarımızı ve milyonlarca yağlı güreş severimizi de derinden üzmüştür.
Covid-19 pandemisi dolayısı ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de takım halinde ve bireysel olarak yapılan spor branşlarında ertelemeler yaşanmış ancak gerek kontrollü sosyal hayat gerekse müsabakaların yapıldığı sahalarda/salonlarda yapılan düzenlemeler çerçevesinde sportif etkinlik ve faaliyetler yapılmaya başlanmış ve devam etmektedir.
Gelmiş olduğumuz noktada, ülkemizde Covid-19 pandemisi ile etkin mücadele kapsamında devletimiz tarafından aşılama çalışmaları hızlı bir şekilde devam etmektedir. Sağlık Bakanlığımız hastalığın bulaşıcılığı ve risk gruplarına göre aşı programı başlatmış ve aşamalar halinde vatandaşlarımızın aşılanması çalışmalarını sürdürmektedir.
Yağlı Güreş Birliği ve Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı olarak ata sporumuzun yaşatılması ve yağlı güreş organizasyonlarının yeniden düzenlenebilmesi için Sağlık Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı nezdinde resmi girişimlerde bulunarak pehlivanlarımızın, hakemlerimizin, cazgırlarımızın, davul-zurna ekiplerimizin ve diğer yağlı güreş görevlilerinin aşı programına öncelikli dâhil edilmesi hakkındaki talebimiz iletilmiştir.
Yağlı Güreş Birliği Başkanı Yücel YILMAZ, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa AYDIN, Edirne Belediye Başkanı Recep GÜRKAN, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin BÖCEK, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ, Karesi Belediye Başkanı Dinçer ORKAN, Elmalı Belediye Başkanı Halil ÖZTÜRK, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet ÇERÇİ, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet ERTÜRK, Kumluca Belediye Başkanı Mustafa KÖLEOĞLU, Konyaaltı Belediye Başkan Vekili Şevket KORKUT ve Kırkpınar Güreş Ağası Seyfettin SELİM’in katılımı ile 10.03.2021 tarihinde Antalya’da 2021 yılı yağlı güreş sezonu değerlendirme ve istişare toplantısı gerçekleştirilmiştir.
Toplantıda; 2021 yılı yağlı güreş sezonunda yağlı güreş organizasyonlarının düzenleneceğine olan inançla Yağlı Güreş Birliği ve Türkiye Güreş Federasyonu olarak;

  • Yağlı Güreş Birliği ve Türkiye Güreş Federasyonunca, Pandemi Döneminde Düzenlenecek Yağlı Güreş Organizasyonlarına İlişkin Alınacak Tedbirlere dair yasal ve altyapısal desteğin sunulması ve sorumluluk alanlarına giren diğer konularda tüm güreş paydaşları ve ilgili kuruluşlar ile her türlü işbirliği ve istişareye hazır olunduğu belirtilmiştir.
  • Yağlı güreş organizasyonu düzenleyecek belediyelerimiz gerekli sıhhi şartları sağlayarak; Türkiye Güreş Federasyonu ve Yağlı Güreş Birliği işbirliği ile İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulları, Sağlık Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan alınacak izinlerin koordinasyonunun sağlanmasına karar verilmiştir.
  • Türkiye Güreş Federasyonu tarafından Yağlı Güreş Birliğine üye belediyelerin de dâhil olduğu güreş düzenleyen tüm belediye başkanlıklarınca, düzenleyecekleri güreş organizasyonlarında uygulanmak üzere “Covid-19 Pandemisi Sürecinde Düzenlenecek Yağlı Güreş Organizasyonlarına İlişkin Tedbirler Kılavuzu” yayımlanması konusunda görüş birliğine varılmıştır.
  • Yağlı Güreş Birliği tarafından üye belediyelerine sağlanan Mobil Tuvalet ve Duş Tırı hizmeti ile birlikte mobil dezenfeksiyon ünitelerini hizmete sunulması konusunda görüş birliğine varılmıştır.

Yağlı Güreş Birliği ve Türkiye Güreş Federasyonu olarak bu güne kadar çalışmalarımızı 2021 yılında yağlı güreş organizasyonlarını gerçekleştirecek şekilde yapılandırdık. Gayretimiz, 2021 yılında yağlı güreş organizasyonlarının pandemi tedbirlerine uyacak şekilde düzenlenebilmesi yönündedir. Bu yolda özveriyle çalışmaya devam edeceğiz. Belediyelerimiz ve Birliğimizin çabaları ile de bütün pandemi kurallarına uyacak şekilde er meydanlarını hazırlayacağız.
Necip Milletimizin coşkuyla, heyecanla, özlemle beklediği, cazgırların “Ya Allah Bismillah” nidalarıyla er meydanlarını inleteceği, pehlivanlarımızın kıran kırana güreş tutacağı 2021 yılı Yağlı Güreş sezonumuzu Allah’ın izni ile Mayıs ayında başlatacağız.
Yağlı Güreş camiamıza hayırlı uğurlu olsun.