KÜNDE

Bu oyun rakibin alta olduğu zamanda uygulanır. Pehlivan; altında olan rakibini, elinin birini önden, diğerini arkadan geçirip kilitler. Buna künde denir. Kündenin çeşitleri vardır.

Oturarak Künde, Yer Kündesi: Pehlivan hasmına sarmayı takar; bir elini hasmının kasığı önüne getirir, diğer elini de arkadan bacaklar arasından geçirerek kilitlendikten sonra sarmayı çözer.  Beline de yüklenir ve kendine doğru çevirir. Pehlivan bu kündeyi bozmak istediğinde, kündelemek için sarmayı çözdüğü zaman hasmının, sarmadan kurtulmuş olan kalçası üzerine döner.

Şak Künde: Pehlivan bir elini rakibinin arkadan bacakları arasından sokar ve ön taraftan kasnağı yakalar. Diğer eli ile de rakibinin ya ensesine basarak havalandırır veya dış kasnaktan yakalayarak çevirir.

Bel Kündesi: Bu çeşit hem yerde hem ayakta olur.  Eğer pehlivan yerde oturur durumda ise, rakibi önündedir. Pehlivan rakibine kollarını sokar, göbeğinde kilitler ve sonra da yüklenir. Bu sırada belinden aşağısını da kaldırarak sırtını yere getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.