1 yıl daha Kırkpınar’da güreşme hakkı verilmeli!..

Evet bu yıl başpehlivanlıkta son yılı olan Şaban Yılmaz, Recep Kara, Salih Dorum ve Onur Şenel’e kayıp yıldan dolayı bir yıl daha Kırkpınar’da güreşme hakkı verilmesi gerekir.

Bunu neden söylüyoruz. Covid-19 nedeniyle bir yıl güreş yapılmamıştı. Bunun için bir yıl kayıp yıl ilan edilmeli ve bu pehlivanlara bir yıl daha Kırkpınar’da güreşme hakkı verilmeli diyoruz. Çünkü koskoca bir yıl boşa geçti. Güreşler yapılacak mı? Yapılmayacak mı? Diye sonunda yapılmadı ve bu pehlivanların benim görüşüme göre bir yıl daha güreşme hakkı verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunlardan en önemlilerinden biri de Şaban Yılmaz olsa gerek, ilerlemiş yaşına rağmen muhteşem güreşler çıkartan bir başpehlivan. Gençlere de en büyük örneklerden birisi!..

Aynı zamanda Şaban Yılmaz’ın emekliye ayrılmasıyla birlikte peşrevi bu kadar güzel yapacak biri de yok!..

Bir de kayıp yıl nedeniyle baş altındaki pehlivanların da bir kereye mahsus olmak şartıyla ilk 8’e girenlerin başpehlivan olması gerekmez mi? Çünkü bir yıl güreşlerin yapılmaması baş pehlivanlığa çıkacak başaltı pehlivanlarının da kayıp yılı değil mi?

Hatta bunu diğer boylara da indirebiliriz. Çünkü yapılmayan bir yıl önemli!.. Bütün pehlivanların maddi ve manevi bir çok zararı var. Bunların telafisi mümkün değil tabii!..

Aman en azından böyle bir çare düşünülebilir diye düşünüyorum. Oturup bu konunun detaylı olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Diğer boylardaki pehlivanların da haklarının korunması gerekmez mi?

Covid-19 nedeniyle yapılamayan yağlı pehlivan güreşlerin kayıp yıl olarak ilan edilmesi gerekir. Bu şekilde yapılamayan güreşler nedeniyle 1 yıllık ekstra başpehlivanlara yeniden zaman verilip güreştirilmesi gerekir. Bunun için herhalde bir şey kaybedilmez. Bunun da en doğal bir hak olduğunu düşünüyorum.

Aynı zamanda diğer boylarda da kayıp yıl nedeniyle ilk 8’e girenlere bir üst boya atlama şansı verilebilir. Bunu önümüzdeki Kırkpınar için değerlendirilmesi de yapılabilir.

Eğer Covid-19 aynı zamanda Ali Gürbüz’ün süresiz olarak kemer almasına da engel oldu diye düşünüyorum. Eğer ara verilmeden güreşler yapılmış olsa idi. Sanıyorum Ali Gürbüz de kemeri süresiz olarak takmayı başarmış olacaktı.

Covid-19 salgın hastalığı yüzünden yapılamayan kayıp yılın etraflıca değerlendirilmesi ve hak sahiplerine haklarının verilmesi gerektiğini düşünüyorum!..