2021’de yağlı güreşte çıkış yapanlar

Geçtiğimiz yıl yapılan yağlı güreşlerde, kürsülerde yeni isimler yerini almaya başladı.

660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde kürsüde iki isim yerini korurken, iki isim değişmiş oldu. Ali Gürbüz ve Orhan Okulu herkes tarafından bilinen başpehlivanlar. Ama 2021 yılına damga vuran ve kürsü yapan isimlerden bir tanesi Başpehlivan İsmail Koç olurken, diğeri ise Başpehlivan Faruk Akkoyun oldu.

Zirvenin sahibi Ali Gürbüz Türkiye Cumhuriyeti Başpehlivanı olurken, İsmail Koç ikinci sırada yerini almayı başardı. Üçüncüler ise, Orhan Okulu ve Faruk Akkoyun idi. Evet geçtiğimiz yılın çıkış yapan Başpehlivanlarından birisi İsmail Koç ve diğeri Faruk Akkoyun. 2021 yılına yine Ali Gürbüz damgasını vurmayı başardı. Orhan Okulu Kumluca’yı kazanırken, İsmail Balaban da Elmalı’da ilk kez altın kemeri kazanmayı başardı.

İsmail Koç, yıl içinde yapılan birçok turnuvada zirvenin ilk iki sırasında yer almayı başardı. Ali Gürbüz’den sonra en iyi olanlardan birisi idi İsmail Koç. Aynı şekilde Faruk Akkoyun da Kartepe’de İsmail Koç’u yenerek rövanşı da almayı başardı. Bu iki pehlivanın büyük bir çekişmesi vardı. Yani geçtiğimiz Kırkpınar kürsüsünde yer alarak, başarılı olacaklarını kanıtlamış oldular.

Bu arada unutulmaması gereken Yıldıray Akın var. Başpehlivan Yıldıray Akın da büyük çıkış yapanlarda idi. Kırkpınar’da İsmail Koç’a yenilmesine rağmen, Taşköprü’de zirvedeki yerini almayı başardı.

Yine 2021’de Tarihi Kırkpınar’da Başpehlivan olan Yusuf Can Zeybek, Mustafa Taş, Seyfullah Aktürk ve Süleyman Başar, bunlardan Yusuf Can Zeybek ve Mustafa Taş büyük bir yükselme gösterdiler. Hatta sezonun en son güreşinde Mustafa Taş Baş Boy birincisi olarak altın kemer kuşanmıştı.

Kumluca’da 2021 yılı güreşleri başladığı zaman mesela Serdar Yıldırım Küçük Orta Büyük Boy’da güreşirken sezon sonunda Başaltı Boy’unda güreşmeye başladı. Yine Aynı Şekilde Enes Doğan ve Osman Kan Büyük Orta Boy’da güreşirken sezon sonunda Başaltı Boy’unda güreşmeye başladılar.

Ayrıca, tek tek isim isim sayamayız aklımıza gelenleri şöyle sıralayalım alt boylarda; Tufan Güzel, Uğur Şimşek, Yunus Emre Yaman, Seçkin Duman, Yıldıray Pala, Oğuzhan Şimşek, Adıl Kıvrak, Kadir Güleşen, Efe Kölebaş, Mert Arıcı, Sinan Yıldız, Alperen Zemherioğlu, Eren Kalkan, Ömer Yasir Gökkaya, Ömar Faruk Kırat, Taha Yakup Temel, Alperen Atar, Berk Avcı, Ozan Kıl, Emirhan Taş, Mecit Bıçak, Alperen Düzenci, Hüseyin Şenel, Yasin Yeşil, Yusufcan Aktaş, Umut Erdoğan, Ferhat Yiğit, Osman Nuri Çıldan, Efe Şahan, Serkan Tarım, Bayram Gümüşdağ, Efe Hasan Kaplan, Özer Özgür Aslan, Aşkın Gönültaş, Caner Arslan, Umut Talha Uslu, Hasbi Bozca, Seyfetttin Bulut, Yiğit Arda Aluç, Muhammet Mustafa Kalyon, Cemal Yiğit Purca, Bedirhan Efe Koçyiğit, Fırat Bozca, Osman Kazımoğlu, Efe Koç, Salih Yıldız, Ramazan Efe Boztaş, Mert Karakaya, Emirhan Giray, Arda Erkan Avcuoğlu, Güvencan Türkoğlu, İlker Durmuş ve Rıza Durmuş.

Bir yıl böyle geçti. Gelecek yıl bakalım neler olacak?