Altın kemeri isteyen isteyene!..

Bu yıl altın kemer yılı eğer Ali Gürbüz kazanırsa sürekli olarak altın kemerin sahibi olacak. Ama altın kemeri isteyen isteyene!.. Bakalım kimin olacak?

Her ne kadar Kırkpınar’a kadar bütün başpehlivanlar kıyasıya mücadeleler çıkardılar. Ama favorilerin pek ortada olmadığı bir yağlı güreş seyrettik. Kimse Kırkpınar gelmeden sakatlanmak istemiyor. Onun için de dikkatli davranıyor. Tabii bu da sonuçlara etki ediyor.

661. Tarihi Kırkpınar’da bu işler böyle olmayacak. Bütün başpehlivanlar ne gibi hünerleri varsa burada ortaya koyacaklar. Çünkü burası yağlı güreşin olimpiyatı. Hata yapan kaybeder. Kaybeden de eleniyor. Herkesin çok dikkatli olması gerekiyor. Şimdiye kadar yapılan güreşler reklam kısmıydı. Şimdi film başlıyor.

Daha önce altın kemeri kuşanan başpehlivanlar her zaman için favorilerden. Ama yeni başpehlivanları da göz ardı etmemek gerekiyor. Burası er meydanı kimin ne yapacağı belli olmaz. İşin şakası yok hata yapan eleniyor. Onun için geri dönüşü olmayan bir yoldalar. Yapılan röportajlarda herkes kemeri ben alacağım diyor. Ama kemeri bir başpehlivan alacak. Eğer yeterince çalışmamışsa ilk gün elenenler arasında yerini alacak. Eğer ilk gün yapılan güreşlerde elenmezlerse, ikinci gün yapılacak 3 güreşte başarılı olan mutlu sona ulaşacak.

Tabii kuranın önemi büyük diyorlar. Ama şunu da unutmamak gerekiyor. Kuranın her ne kadar önemi büyük olsa da dersine iyi çalışmamışsan bunu başaramazsın!.. Eğer sezon hazırlıklarını iyi yaptıysan sonunda mutlu sona ulaşırsın.

Yağlı güreş dünyanın en zor sporlarından birisi. Güç, dayanıklılık ve teknik olmadan olmuyor. En önemlisi de dikkatli olmak gerekiyor. Yağ ile yapılan bir spor olduğu için elin kaydı iş bitti. Çok dikkat etmek gerekiyor.

Altın kemere aday 57 başpehlivan var. Bunlardan birisi altın kemeri alacak. Eğer Ali Gürbüz alırsa sürekli sahibi olacak. Bu yıl son sezonunu yaşayan Şaban Yılmaz ve Recep Kara’da sürpriz isimlerden. Mehmet Yeşil Yeşil, Orhan Okulu, İsmail Balaban, Osman Aynur ve Fatih Atlı gibi isimler altın kemeri kazandılar. Altın kemerli başpehlivanları elemeden başarıya gitmek mümkün değil. Onun için diğer pehlivanların kemeri alabilmeleri için bunları geçmesi gerekiyor. Bu saydığımız isimlerin tamamı tehlikeli isimler. Her ne kadar sezon içinde iyi performans göstermeseler de dikkat edilmesi gereken isimler.

Geçtiğimiz yıl olmayan İsmail Balaban ve Hamza Köseoğlu daha önceki yıllarda kürsüde yer alan isimler. Özellikle Hamza Köseoğlu son yıllarda sürekli kürsü yapıyordu. Yine geçtiğimiz yılın öne çıkan isimleri İsmail Koç ve Faruk Akkoyun bu yıl da kürsüyü zorlayacak isimlerden. Bunların göstereceği performans da kürsüyü değiştirecektir.

Özellikle İsmail Koç geçen yılın finalisti, bu yıl aynı başarıyı gösterirse altın kemere aday isimlerden. Yine bu yıl sezon başından bu zamana kadar her turnuvada değişik isimler kürsüde yer aldılar.

Yusuf Can Zeybek, Cengizhan Şimşek, Mustafa Taş, Serhat Gökmen, Özkan Yılmaz, Ünal Karaman, Ali Yanatma, Turan Balaban, Nedim Gürel ve Yalçın Üncül kürsünün 1. basamağında yer aldılar. Bu isimleri de unutmamak gerekiyor.

Bütün bunlara rağmen diğer başpehlivanlarından birisi sürpriz çıkış yapabilir mi? Bence neden olmasın? Bekleyip göreceğiz. Bugüne kadar yapılan turnuvalarda liderliği Recep Kara elinde tutuyor. Bakalım bu istatistik Kırkpınar’a da yansıyacak mı? Hep birlikte göreceğiz.

Her an her şey olabilir. Ustalar mı, çıraklar mı?..