Başaltında favoriler mi yoksa plaseler mi kazanacak?

Başaltında favoriler mi yoksa plaseler mi kazanacak?

Tarihi Kırkpınar pehlivanların en değer verdiği güreşlerden birisi. Çünkü burada boy atlama ve boyların atlamaları sonunda başpehlivan olma yeri. Bunun dışında henüz başpehlivan olma ihtimali yok. Birkaç istisnai durum hariç.

Geçen yıl favorilerin çoğu kaybetti. Aslında böyle demek biraz garip mi? Güreşseverlerin favori gösterdiği isimlerden bir kaçı bu mücadeleyi kaybetti ve birbirlerine düştüler. Ne yazık ki, başpehlivanlık umutları bu yıla kaldı. Mesela Enes Doğan, Osman Kan, Yıldıray Pala, Necip Al, Emirhan Ergin, Metin Alpaslan Temizce, Tolga Turan, Yunus Emre Yaman, Hamza Özkaradeniz, Rıdvan Kaya, Erkan Taş, Kerem Kahya, Bekir Eryücel, Kemal Şahin, Servet Elvan, Yaşar Şan, İlhan Kırmızıkan, Rasim Saraç, Hasan Güzeller, Erdal Duman ve Seçkin Duman gibi isimler kaybetti. Ali İhsan Batmaz, Mustafa Doğan Özkaya, Mustafa Arslan ve Serdar Yıldırım başpehlivan olmayı başardılar.

Tüm katılan başaltı pehlivanları başpehlivanlık favorisi. Fakat bu konuda tecrübe kazanmış ve yıllardır başaltında mücadele verenler var. Bunlardan genelde başpehlivanlığa zor çıkıyor. Bir ivme yakalanıyor.  O ivme ile devam etmesi gerekirken kaybedilen bir yıl belki de 5 yıla mal oluyor. Çünkü kaybedilen bir karşılaşma bütün emekleri boşa çıkartıyor. Gelecek yıl aynı performansı gösteremiyor. Belki de sakatlık ile baş başa kalıyorlar. Tabii biz işin iç yüzünü bilemediğimiz için, sadece yorum yapmak kalıyor bizlere.

Bu yıl yapılan lig usulüne göre yine liderin her hafta değiştiği bir başaltı yaşıyoruz. Mesela ilk haftanın lideri Metin Alpaslan Temizce olurken, ikinci haftanın lideri Erdal Duman oldu. Üçünü hafta sonunda Osman Kan liderliği arkadaşlarından alarak zirvedeki yerini almayı başardı. Burada kıran kırana bir mücadele olacağı kesin. Ligde yaşananların dışında Edirne Kırkpınar Sarayiçi Ermeydanı’nda birbirinden güzel güreşler sergilenecek. İyi çalışan, şansı yaver giden ve sonunda en dayanıklı olan kürsüdeki yerini alacaktır. Tabii yeniler mi, eskiler mi zirvede yer alacaklar? Belki de puan sıralamasında hiç adı duyulmayan bir isim mi? Çünkü burası Kırkpınar her şey olabilir. Güreşseverler baş kadar değerli olan başaltı karşılaşmalarını sabırsızlıkla ve heyecanla izleyecekler.

Şimdi başatı boyunda 105 pehlivan var. Bunlardan 2 tanesi yeni sisteme göre başpehlivan olacak. Bakalım istatistiklere göre lider Osman Kan, Metin Alpaslan Temizce, Yunus Emre Yaman ve Tolga Turan ilk dörtte yer alan isimler. Bunların baş pehlivan olmaları için bütün rakiplerini saf dışı bırakmaları ve ilk 2’de yer almaları gerekiyor. Tabii bunun dışındakilerin de kürsüde yer alabilmeleri için aynı şekilde en az 6 veya 7 güreşi kazanmaları gerekiyor. İlk gün sonunda son 16’ya kaldıkları takdirde, 2. gün 3 güreşi daha kazanan ilk 2’de yer alan başpehlivan olmayı başaracaktır.

Bunun yanında diğer boylara şöyle kısaca bir göz atalım.

Büyük orta boyunda; Mehmet Kırat, Burak Bozkut, Hüseyin Soğukoğlu, Batuhan Güzel, Ömer Yasir Gökkaya, İmran Vardi, Mustafa Çoban, Hasan Can Güzeller, Yunus Emre Akman, Suat Süren, Abdil Murat Aldam, Emin Erdoğan, Alpaslan Tekman, Uğur Şimşek, Muhammet Can Kuzay ve Muhamet Emin gibi isimler lig usulünde ilk 16 arasında yer alıyorlar. Büyük orta boyunda, diğer isimlerini sayamadığımız 134 pehlivan kıyasıya mücadele verecekler.

Küçük orta büyük boyunda; Celal Bayar Çilenker, Süleyman Kozakoğulları, Kemal Berke Kaya, Oğuzhan Ünal, Sinan Yıldız, Ensar Bıyık, Ömer Faruk Kırat, Muhammet Ocak, Rıza Durmuş, Oğuzhan Öztürk, Adil Kıvrak, Salih Biçer, Tolga Odabaşı, Alirıza Özkayalar, Ömer Talha Yarar ve Serhat Gömez gibi isimler lig usulünde ilk 16 arasında yer alıyorlar. Küçük orta büyük boyunda, diğer isimlerini sayamadığımız 110 pehlivan kıyasıya mücadele verecekler.

En zor boy olan ve en çok pehlivanın yer aldığı küçük orta küçük boyunda; İlker Durmuş, Emirhan Saygı, Muhammed Ali Genç, İhsan Derin, Enes Özbek, Engin Atar, Eren Kalkan, Kutluhan Avşar, Alper Önal, Erol Bursa, Süleyman Emre Batu, Murat Özkaplan, Berk Avcı, Ahmet Saraçoğlu, Burak Selvi ve Mustafa Borucu gibi isimler lig usulünde ilk 16 arasında yer alıyorlar. Küçük orta büyük boyunda, diğer isimlerini sayamadığımız 380 pehlivan kıyasıya mücadele verecekler.

Deste büyük boyunda; Yusuf Kırat, Ömer Bulut, Yusuf İslam Taş, Murat Gonca, Yiğit Kartal, Hüseyin Coşkun, Alperen Atar, Hayrettin Şen, Ali Öztürk, Serhat Tekin, Mecit Bıçak, Ali Efe Sönmezgil, Mustafa Can Erdem, Abdurrahim Mutlu, İlkay Akdağ ve Ozan Kıl gibi isimler lig usulünde ilk 16 arasında yer alıyorlar. Deste büyük boyunda, diğer isimlerini sayamadığımız 151 pehlivan kıyasıya mücadele verecekler.

Deste orta boyunda; Onur Keskin, Alperen Düzenci, Emirhan Taş, Hüseyin Şenel, Beytullah Uludağ, Mustafa Naz, Berkay Arıcı, Mikail Bilen, Serhat Atalay, Osman Eser, Yusufcan Akdaş, Ahmet Tuğyan, Abdullah Başar, Abdülbaki Yüksel, Rasim Taş ve Ramazan Efe Boztaş gibi isimler lig usulünde ilk 16 arasında yer alıyorlar. Deste orta boyunda, diğer isimlerini sayamadığımız 168 pehlivan kıyasıya mücadele verecekler.

Yine kalabalık pehlivanın bulunduğu deste küçük boyunda; Serkan Tarım, Caner Arslan, Özer Özgür Aslan, İsmail Sait Işıklı, Oğulcan Yurdakul, Fatih Çelik, Güven Can Türkoğlu, Hüseyin Aykut, Mustafa Ali Yalçın, Berkay Ok, Salih Can Topçu, İsmail Gençer, Yahya Aydın, Emirhan Giral, Muhammet Güngörmuş ve Kadir Eren Atlı gibi isimler lig usulünde ilk 16 arasında yer alıyorlar. Deste küçük boyunda, diğer isimlerini sayamadığımız 240 pehlivan kıyasıya mücadele verecekler.

Ayak boyunda; Barış Kemal Yiğit, Beytullah Sarı, Adnan Yeşil Horzum, Aşkın Gönültaş, Mustafa Çelik, Arda Özmutlu, Kerem Berk Akdağ, Teyfik Gülter, Eren Bilgiç, Buğra Reşat Akman, Buğra Erten, Ebul Faruk Çakır, Arda Kaan Karamıklı, Oğuzhan Dikme, Kemal Arda Akbaş ve Selahattin Can gibi isimler lig usulünde ilk 16 arasında yer alıyorlar. Ayak boyunda, diğer isimlerini sayamadığımız 236 pehlivan kıyasıya mücadele verecekler.

Tozkoparan boyunda; Mustafa Yıldız, Yiğit Arda Aluç, Ersan Yatkın, Yasin Uzun, Kerem Uygun, Hasbi Bozca, Sualp Yılmaz, Zeki Alp Bulut, Emirhan Alp Yıldız, Oğuzhan Süleyman Sunar, Halit Yıldız, Arda Paf, Hüseyin Yiğit Kutlu, Kerem Özdemir, Muhammet Öztürk ve Yusuf İslam Bakay gibi isimler lig usulünde ilk 16 arasında yer alıyorlar. Tozkoparan boyunda, diğer isimlerini sayamadığımız 208 pehlivan kıyasıya mücadele verecekler.

Teşvik – 2 boyunda; Emirhan Çayır, Muhammmet Mustafa Kalyon, Celal Bayar İşlek, İbrahim Halil Korkmaz, Muhammet Özer, Yusuf Kaplan, Arda Yaraş, Ali Sarıkaya, Hakan Şahin, Nahit İşbilen, Alperen Karataş, Alperen Gerek, Mehmet Başkan Bozkurt, Cemil Binbuğa, Emirhan Işıkfener ve Ömer Osman Keskin gibi isimler lig usulünde ilk 16 arasında yer alıyorlar. Teşvik – 2 boyunda, diğer isimlerini sayamadığımız yüzlerce teşvik pehlivanı kıyasıya mücadele verecekler.

Teşvik – 1 boyunda; Mert Can Çiçek, Arda Hüseyin Karaduman, Ramazan Öztunç, Abdullah Ekinci, Anıl Efe, Alim Efe Denizci, Abddullah Samet Hoplamaz, Yiğit Dulluç, Mustafa Berk Alkan, Mirsad Erdoğan, Yağız Utku Çınar, Mustafa Beşen, Yusuf Türkmen, Ali Tarık Tekin, Yiğit Hamza Egemen ve Serhat Koç gibi isimler lig usulünde ilk 16 arasında yer alıyorlar. Teşvik – 1 boyunda, diğer isimlerini sayamadığımız yüzlerce teşvik pehlivanı kıyasıya mücadele verecekler.

Minik – 2 boyunda; Kaan Petek, Egehan Katrancı, İbrahim Bera Kıvrak, Habbap Tursun, Süleyman Tufan, Erdem Yüksek, Ramazan Berk Kurtlar, Musab Ümeir Kılıç, Mehmet Emir Özdemir, Seyid Ali Kızıltaş, Muhammed Zeki Angay, Hamza Ok, Talha Öztürk, Emirhan Yüksel, Nebi Durak, ve Eren Günlü gibi isimler lig usulünde ilk 16 arasında yer alıyorlar. Minik – 2 boyunda, diğer isimlerini sayamadığımız yüzlerce minik pehlivan kıyasıya mücadele verecekler.

Minik – 1 boyunda; İbrahim Efe Ünaldı, Doğakan Karakuş, İbrahim Armutlu, Hamza Çetin, Yusuf Ziya Ataçocuğu, Andrei Dermenji, Ömer Said Duran, Eymen Efe Çeşte, Mehmet Aydoğan, Batuhan Bozdoğan, Atakan Karakuş, Bedirhan Zeki Demir, Mehmet Adıyaman, Abriham Almaz, Gazi Ördek ve Süleyman Öztürk gibi isimler lig usulünde ilk 16 arasında yer alıyorlar. Minik – 1 boyunda, diğer isimlerini sayamadığımız yüzlerce minik pehlivan kıyasıya mücadele verecekler.

Başaltında ilk iki başpehlivan olacak. Küçük orta küçük boyda ilk 8’e girenler boy atlayacaklar. Diğer boylarda kürsü yapanlar boy atlayacaklar.

Tüm boylardaki pehlivanlara başarılar diliyoruz. Sağlıklı başarılar diliyoruz tüm pehlivanlara…

Not: Türkiye Geleneksel Güreşler Federasayonu’nun yaptığı sıralama ve isimlere göre yapılmıştır. Bilgilerinize sunulur.