Başpehlivan sayısı değişmedi

Yeni sezon başlarken, 7 başpehlivan emekliye ayrılmıştı. 2023 yılında yapılan yağlı güreşler sonunda 7 yeni başpehlivanımız oldu. Bu sayede başpehlivan sayısında eksilme de artma da olmadı.

Yağlı güreş sezonu başlarken, Şaban Yılmaz, Ekrem Yavuz, Sermest Bulut, İbrahim Katkıcı, Nadir Takı, Fatih Bakır ve Hüseyin Şahinal emekliye ayılmışlardı. Bu durumda başpehlivan sayısı 7 eksikle yoluna devam etti.

Bu sezon yapılan yağlı pehlivan güreşlerinde 7 yeni başpehlivanımız oldu. Enes Doğan, Osman Kan, Bekir Eryücel, Yunus Emre Yaman, Hamza Özkaradeniz, Yıldıray Pala ve Seçkin Duman bu sezon başpehlivanlığa yükselmeyi başardılar. Her birini ayrı ayrı kutluyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz.

Kırkpınar’da Enes Doğan, Osman Kan, Bekir Eryücel ve Yunus Emre Yaman başpehlivanlığa yükselmişti. Önce 2 dediler, daha sonra 4 yaptılar. Bu şekilde 4 yeni başpehlivanımız Kırkpınar’da oldu. Bu başpehlivanlar yükseldikleri andan itibaren hiç yabancılık çekmeden muhteşem güreşler sergilemeyi başardılar.

Türkiye Yağlı Güreş Ligi’ni birinci bitiren Hamza Özkaradeniz, burada gösterdiği üstün başarı ile ligi birinci bitirerek başpehlivanlığa yükselmeyi başardı.

Kurtdere Yağlı Pehlivan Güreşleri’ni başaltında birinci bitiren de başpehlivanlığa yükselecekti. 63. Kurtdere Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde de Yıldıray Pala, Metin Alpaslan Temizce’yi uzatmalar sonunda yenerek mutlu sona ulaştı.

Türk’ün ilk er meydanı olan Elmalı’da da başaltı boyunu birinci bitiren başpehlivanlığa yükselecekti. 671. Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde de kıran kırana geçen başaltı mücadeleleri sonunda birinciliği kazanan Seçkin Duman başpehlivanlığa yükselmeyi başardı.

Emekliye ayrılanları aratmayacak, yeni başpehlivanlar çıktıkları ilk güreşlerde de başarılı güreşler çıkarmayı başardılar. Gelecek yıl sanıyorum hem lig hem de Kırkpınar daha zorlu geçecek. Çünkü yeni başpehlivanlara dikkat etmek gerekiyor. Her an bir sürpriz yapabilirler diye düşünüyorum.

Gençler başpehlivanlık yarışlarına büyük bir dinamizm getirecektir. Şimdi önümüzdeki yıl tecrübe ile gençlik yarışı olacak. Bakalım tecrübe mi kazancak? Yoksa gençlik mi kazanacak?

Başarının yolu altın kemerli başpehlivanları yenmekten geçiyor. Bu yıl Kırkpınar Başpehlivanlığını kazanan Yusuf Can Zeybek bunu yaptı. Daha önce altın kemer kazanan pehlivanları birer birer yenerek mutlu sona ulaştı.

Eğer yeni başpehlivanlığa çıkan Enes Doğan, Osman Kan, Bekir Eryücel, Yunus Emre Yaman, Hamza Özkaradeniz, Yıldıray Pala ve Seçkin Duman başarıya ulaşmak istiyorlar ise, altın kemer kazanan pehlivanları eleyerek başarıya ulaşabilirler.

Yani altın kemerin yolu, altın kemeri daha önce kazanan başpehlivanları yenmekten geçiyor. Tüm pehlivanlara sakatlıksız sezonlar diliyoruz.

Bir kez daha yeni başpehlivanları kutluyoruz. Emekliye ayrılanlara sağlıklı uzun ömür diliyoruz.