Bataklıktan Yıldırım çıktı

Hafta sonu Akyazı Akbalık Yağlı Pehlivan Güreşleri’ne gittik. Ankara’yı sel alırken, bir de baktık ki, Akyazı’yı da yağan yağmur ile balçık haline dönüşen 58. Akyazı Akbalık Yağlı Pehlivan Güreşleri’ne damgasını vurdu. Bataklıktan Serdar Yıldırım Başpehlivan olarak çıktı.

Yoğun yağan yağmur altında yağlı güreşler her ne pahasına olursa olsun yapıldı. Bırakın güreşmeyi sahada yürümekte zorlanıyordu pehlivanlar. Buna rağmen, bütün pehlivanlar elinden geleni yapmaya çalıştılar. Kimisi erken bıraktı hastalanmamak için, kimisi de gücünün sonuna kadar mücadele ederek kürsüde yerini almayı başardı.

Alt boylardaki pehlivanların soğuktan zangır zangır titrediğini gördük. Tabii hakemler kendilerine yağmurluk edindikleri için yağmurdan etkilenmediler. Fakat çamur deryasında hakemler dahi zor görev yapıyordu. Hatta madalya töreni yapılan yere serilen halı dahi çamura adeta batmıştı.

Bütün bu zorluklara rağmen, pehlivanlar elinden gelenin daha da fazlasının hem güreş için, hem de sahada bataklık ve su göletleri oluşan sahada kürsü için mücadelelerini sürdürdüler.

Er meydanına giren çıkmakta zorlanıyordu. Hatta pehlivanların giyinme yerlerine ulaşmaları için, çamurda adeta antrenman yaptıkları gördük. Yürümekte zorlandıklarını gördük. Tabii buna yağlı güreş demek için bin şahit lazımdı.

Pehlivanların yağmurun etkisiyle soğuyan havaya rağmen, mücadelelerini takdir etmemek imkansız. Ama bu kadar zulüme ne gerek var. En azından bir gün beklenmiş olsa, ne kaybedilirdi? Pazartesi günü hava güzelleşti.

Bu güreşler burada 58 yıldır yapıldığına göre buraya da yağmurun yağma ihtimaline karşı tedbirler alınabilir miydi? Bunu da bir kez olsun detaylı olarak düşünmek gerekiyor. Bu pehlivanlar kolay yetişmiyor. Onun için kıymetini bilmek ve sağlıklarını korumak çok önemli!.. Kulübü olmayanların sosyal güvenlikleri yok. Hasta oldukları zaman bunların giderlerini kim karşılayacak? Bunların düşünülmesi gerekiyor.

Lisansı olanın sigortası oluyor mu? Bilmiyorum ama bu konunun iyice incelenmesi ve pehlivanların en azından sosyal güvenceye kavuşturulması gerekiyor. Hatta çocuk yaşta olanlar ailelerinin sigortasından yararlanabilirler. Eğer anne veya babasının sigortalı bir işi var ise!.. Bu konuların detaylıca araştırılması gerekir diye düşünüyorum.

Akyazı’da bataklık içinde geçen güreşin kazananı Serdar Yıldırım oldu. Finalde Mustafa Arslan’ı yenerek baş boy birincisi olarak kürsüde yerini aldı. Yıldırım’ın Sakarya’lı olması da ayrı bir avantaj idi. Seyircinin büyük desteği de Yıldırım’a idi. Karapürçek’li Serdar Yıldırım Türkiye’nin en genç başpehlivanı. Kırkpınar için ümit veriyor. Geçen haftalarda Manavgat’ta bunun ilk sinyallerini verdi.

Serdar Yıldırım, Akyazı Akbalık’ta yıldırım gibi esti. Bataklık, çamur ve yağmur demeden başpehlivanlık kürsüsünün zirvesinde yer aldı.

Bu kadar kötü hava şartları altında başarı ile mücadele eden tüm pehlivanları tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.