Ebedi kemerin sahibi olmaya 1 kaldı

Tarihi Kırkpınar’da ikinci kez üst üste Türkiye Başpehlivanı olan Ali Gürbüz, gelecek yıl bir kez daha başpehlivan olduğu takdirde kemerin ebedi sahibi olacak. En son Ahmet Taşçı’nın ebedi kemeri aldığı düşünüldüğünde bu işin ne kadar zor olduğu da belli…

Ali Gürbüz geçen yıl Covit-19 nedeniyle yapılmayan yağlı güreşler yüzünden üst üste 3 kez altın kemeri alamadı. Eğer geçen yıl yapılsaydı, Ali Gürbüz şu anda kemerin ebedi sahibi olacaktı. Çünkü 2019 yılında çok iyi bir form yakalamıştı. Üstelik o yıl yapılan 4 büyük güreşi kazandığı gibi, diğer güreşlerin çoğunda da birincilik kürsüsünde yer aldı.

Fakat güreşlerin yapılmaması form düşüklüğü yarattı. Ali Gürbüz, Kırkpınar yapılana kadar pek formda görünmüyordu. Kumluca’da hayal kırıklığı yaşattı. Daha sonra Çalı’da yapılan güreşlerde Orhan Okulu’ya finalde kaybetti. Tabii yapılan iki güreşte beklenen başarı gelmeyince, acaba soru işaretleri oluştu.

Bir de şöyle düşünmek gerekir. Belki de iki güreşi antrenman olarak gördü. Tüm hünerini 660. Tarihi Kırkpınar’a sakladı. Ali Gürbüz, yaptığı güreşlerle de bunu ispatlamış oldu. İlk turda Osman Özgün’ü, ikinci turda Tanju Gemici’yi, üçüncü turda Ertuğrul Dağdeviren’i, çeyrek finalde Serhat Gökmen’i, yarı finalde ezeli rakiplerinden Orhan Okulu’yu yenerek finale yükselmeyi başardı.

Finalde ise, bu yılın çıkış yapan başpehlivanlarından İsmail Koç ile karşılaştı. Final müsabakasının nurmal süresinde yeniş olmadı. Uzatma dakikalarında Ali Gürbüz, İsmail Koç karşısında tecrübesini konuşturdu ve mutlu sona ulaşmayı başardı.

2019 yılında olduğu gibi, 2021 yılında da Türkiye Başpehlivanı olan Ali Gürbüz bir kez daha üst üste bu başarıyı tekrarladığı takdirde altın kemerin ebedi sahibi olmayı başaracak.

Başpehlivanlık kürsüsünde ikinci olan İsmail Koç bu yıl çok başarılı bir çıkış yakaladı. Beklenilmeyen bir başarıya imza attı. İsmail Koç daha önceki yıllarda piyasa güreşlerinde birincilikleri vardı. Fakat Kırkpınar’da ilk defa ikinci olmayı başardı. Geleceğin başpehlivan adaylarından biri olduğunu kanıtladı. Böyle çalışmaya devam ederse altın kemerin yeni adaylarından biri olacak gibi.

Geçtiğimiz yılların başarılı isimlerinden Orhan Okulu, bu kez finali göremedi. Kumluca ve Çalı’da birincilik kürsüsünü kimseye bırakmayan Orhan Okulu bu kez yarı finalde Ali Gürbüz’e elenince, üçüncülük kürsüsünde yer aldı.

Yine 660. Tarihi Kırkpınar’da bir ilk daha yaşandı. Başpehlivan Faruk Akkoyun ilk kez kürsüde yer almayı başardı. Geçtiğimiz yıllarda çeyrek finali görmesine rağmen, bu yıl bir ilki başardı. Çeyrek finalde Şaban Yılmaz’dan geçtiğimiz yıllardaki rövanşı almayı başardı. Yarı finalde İsmail Koç’a mağlup olunca üçüncülük kürsüsünde kendine yer buldu. Faruk Akkoyun Kırkpınar’da ilki başaran başpehlivanlardan oldu.

Ayrıca Yıldıray Akın ve Serhat Gökmen de çeyrek finali görerek dikkatleri üzerlerine çektiler.

Başaltında Yusuf Can Zeybek, Mustafa Taş, Süleyman Başar ve Feyzullah Aktürk de kürsü yaparak başpehlivan olmayı başardılar.