Elmalı’da da Ali Gürbüz resitali…

Bu hafta sonu 671. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri’nde Ali Gürbüz resitali vardı. Ali Gürbüz daha önceden söylediğimiz gibi. Doğuştan pehlivan oğlu da pehlivan olmak istiyormuş. Sülale boyu pehlivan Ali Gürbüz ve oğlu Recep Gürbüz de er meydanında idi. 
Ayrıca Orhan Okulu’nun oğlu Hamza, Serkan Serttürk’ün oğlu Yiğit ve 100. Yıl Türkiye Cumhuriyet Başpehlivanı Yusuf Can Zeybek’in oğlu Alpaslan da babaları gibi er meydanında boy gösterdiler. Pehlivanların oğulları genelde pehlivan olmak istiyor. Sorduğumuz kadarıyla böyle dediler. Babalarının yerlerini alacaklar anlaşılan. 
Tabii öncelikle başpehlivanları yazarken, diğer pehlivanlarında gerçekten muhteşem mücadeleleri vardı. Geçen hafta Kurtdere’de ki hırs Elmalı’da da devam ediyordu. Çünkü boy atlama olayı olduğu için pehlivanların kıyasıya bir rekabeti vardı. Hemen hemen tüm boylarda minik ve teşvik hariç. Bu arada bu yıl 7. Başpehlivan da Seçkin Duman Elmalı’da oldu. Yeni başpehlivanları bir kez daha tebrik ederken, Seçkin Duman’ı da başarısından dolayı kutluyoruz. Sanıyorum başpehlivanlıkta diğer yeni çıkan pehlivanlar gibi o da yabancılık çekmeyecektir diye düşünüyorum. 
Tarihi Kırkpınar’da 4 kez Türkiye Cumhuriyeti Başpehlivanı olan Ali Gürbüz, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Elmalı’da muhteşem bir güreş resitali sonunda kürsünün zirvesinde yer alarak altın kemeri ve birincilik madalyasını kazanmayı başardı. Gelecek yıl da kazandığı takdirde Elmalı altın kemerinin sürekli sahibi olacak. 
Başpehlivan Ali Gürbüz, finale gelene kadar gösterdiği muhteşem performans ile zirvenin sahibi olduğunu bir kez daha ispatlamış oldu. Hep söylüyorum Ali Gürbüz’e yayla havası daha iyi geliyor. Çünkü oralarda daha başarılı oluyor diye düşünüyorum.

  1. Tarihi Geleneksel Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde finalde rakibi Osman Kan’ı yenen Ali Gürbüz, Elmalı Başpehlivanı bir kez daha oldu.

Elmalı’da finale gelirken Ali Gürbüz, 1. turda Erkan Ertan’ı, 2. turda Serhat Gökmen’i, 3. turda Osman Aynur’u, 4. turda Enes Doğan’ı, çeyrek finalde İsmail Balaban’ı, yarı finalde Mustafa Batu’yu ve finalde de Osman Kan’ı yendi.

Diğer finalist Osman Kan, 1. Turda Hüseyin İyican’ı, 2. Turda Onur Şenel’i, 3. Turda Ertuğrul Dağdeviren’i, 4. Turda Bay, çeyrek finalde Nedim Gürel’i, yarı finalde Kürşat Şevki Korkmaz’ı yenmeyi başarmıştı.

Ali Gürbüz’ü yaptığı muhteşem güreşlerinden dolayı tebrik ediyoruz. Yine İsmail Balaban ile yaptığı güreşte rekora doğru gitti. Daha önce 2 saat 10 dakikalık rekor da egale edilebilrdi. Yağan yağmur ile daha da güzel güreşler yaptı. Ali Gürbüz ne yağmur, ne de rakipler durdurabildi.

Diğer finalist Osman Kan’ı da ayrıca kutlamak gerekiyor. Geçen hafta olduğu gibi bu hafta da güreşlerini geliştirerek devam ediyor. Başarısından dolayı Osman Kan’ı da kutluyoruz.

Elmalı’da birbirinden güzel güreşler vardı. Sürekli erken finaller oldu. Birbirinden güzel güreşlere sahne oldu. Enes Doğan’ın, Ali Gürbüz’e gelene kadar yaptığı güreşler gençlerin ne kadar başarılı olacağını gösterdi. Diğer yeni pehlivanlar, geçen hafta başpehlivanlar olmasına rağmen, Hamza Özkaradeniz ve Yıldıray Pala’yı da tebrik ediyoruz. Bir de Elmalı güreşlerinde Yunus Emre Yaman’ı da ayrıca ilk 8’de yer almasından dolayı bir kez daha kutluyoruz. Tüm pehlivanları başarılar diliyoruz. Başpehlivan Ali Gürbüz, gerek eski rakiplerine ve gerekse yeni rakiplerine yağlı güreş resitali çekerek mutlu sona ulaşmayı başardı. Tebrikler Ali Gürbüz.

Bir de başaltı boyundan, başa yükselen Başpelivan Seçkin Duman ve başaltında kıran kıran güreşler sergileyen tüm başaltı pehlivanlarına da tebriklerimizi iletiyoruz.

Tabii bu arada tozkoparan, ayak, deste küçük, deste orta, deste büyük, küçük orta küçük, küçük orta büyük ve büyük orta boylarında derece yapıp bir üst boya yükselen pehlivanlarımızı da bir kez daha kutluyoruz.

Bir de minik ve teşvik boylarında seyircilere unutulmaz anlar yaşatan pehlivanlarımızı da canı gönülden kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Gelelim organizasyona; bazı tedbirlerin iyi alınmasının yanında bazı birimlerde eksiklikler ve şikayetler söz konusu oldu. Özellikle Elmalı için barınma yerleri hep sorun oluyor. Okulların açılmasına denk gelmesi yurtlarda kalanların sorun yaşamasına neden oluyor. Bunun için bir tedbir alınsa iyi olacak. Çünkü Türk’ün ilk er meydanı olan Elmalı’da gerek barınma ve gerekse diğer ihtiyaçların giderilmesi için tedbirler alınması gerekiyor. Çünkü sürekli yapılan bir organizasyon olduğuna göre buna tedbirler alınması şart. En azından bu 3 güne veya 1 hafta boyunca hem güreşlerin hem de konserlerin olması yoğun bir kalabalığa neden olduğu için işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. En azından konserleri önce yapıp, güreşleri daha sonra yapsalar belki bu yoğunluk biraz olsun azalır diye düşünüyorum. 

Bu yükü bu ilçemiz zor kaldırıyor. Bu sorun da yıllardan bu zamana kadar hep devam etmiş. Bunun için, geçici de olsa bu organizasyonların olduğu dönemlerde tedbirlerin alınması gerekiyor. Yetkililer bu konuda gerekeni yapacaktır sanıyorum. Çünkü bu güreşlerin bitme olasılığı olmadığına göre, buna göre bir çözüm üretilmesi iyi olur. Ayrıca yetkililerin özellikle basın mensuplarına da gereken ilgiyi göstermesini rica ediyoruz. Çünkü yağan yağmurda ıslandık. Her şeye rağmen göremize devam ettik. Bir çay istedi arkadaşlar sorun oldu. Neymiş efendim burası protokole hizmet veriyor. Sonuçta vereceğin bir çay. Misafir gelmişiz biz de sonuçta 700 veya 1000 km yol katederek burada hizmet vermek için geliyoruz. Benim için pek sorun değil ama arkadaşların özellikle mağdur durumda kalmaları nedeniyle burayı yazdımYağmurda çok ıslandığım için, tribünde arkadaşlar oturuyordu. Gittim ne gördüm biliyor musunuz? Ortalık çöpten geçilmiyor. Bu tribünde bir çok yiyecekler verilmiş yememişler, tümünü atmışlar ve yerler berbat vaziyette. Bir tarafa da hizmet ulaşmıyor. Özellikle Seki’de gördüm tribündeki arkadaşları ikaz etmeme rağmen, burayı temizleyecek temizlik görevlileri var diyorlar. Bu bize yakışmıyor. Elmalı halkının veya dışarıdan gelen tüm güreş seyircilerinin veya protokol tribünün yan tarafında oturan bu halkın görgü kurullarına uymalarını rica ediyorum. Bu ne pislik bize yakışmıyor. Ne yazık ki, her yerde gördüğüm aynı, bunu temizleyecek insanları da düşünmek gerekiyor. Evinizde öyle mi davranıyorsunuz. Lütfen biraz olsun ilerleme katedelim. Tabii siz bilirsiniz!..