Gazipaşa’da yağlı güreş bayramı vardı

Ramazan Bayramı’nda Antalya Gazipaşa’da ilk defa yağlı güreş düzenlendi. İlk olmasına rağmen organizasyon olarak fena değildi. Sahanın küçük olması ve butik bir güreş olması ve ilk defa yapılmasına rağmen genelde iyi idi organizasyon.

Tabii biz bu yazıları yazarken bizim için bir şey olduğu için yazmıyorum. Yanlış anlaşılmasın. Biz yine aynı biz. Fakat organizasyonu genelde yağlı güreş için değerlendiriyoruz. Bizi ilgilendiren kısmı yağlı güreşin nasıl ve ne şekilde yapıldığı idi. Biz bu açıdan baktığımız zaman 10 üzerinden 8 alabilir diyebilirim.

Bundan sonra her güreşte altın kemer olmadığı için madalya ve kupa şeklinde hediyeler verildi. Bu da yağlı güreşin modernleşmesini aklıma getiriyor. Kupalar genelde futbol, voleybol, basketbol ve hentbol gibi branşlarda olmasına rağmen, burada da bu şekilde oldu.

Mesela bu kupa yerine daha çok yağlı güreşi andıran hediyeler olsa daha iyi olmaz mı diye düşündüm. Ritüellere daha uygun olmaz mı diye düşündüm. Elbette bizimkisi sadece tavsiye. Bu işi yapanların bu konuları düşünmesi gerekir.

Birde dikkatimi çeken konulardan biri de saha içinde fazla kalabalığa yer vermiyorlar. İşi biten güreşçilerin ve antrenörlere pek şans tanımıyorlar. Bu fena değil. Daha dikkatli olunması gerekiyor.

Güreşi olmayan güreşçilerin, çekim yapanların önünde işi olsun olmasın geçmeleri pek iyi değildi. En azından buna engel olunmuş.

Seyircinin bir bölümü iyi yapılmış. Yüksek olarak oturma yerleri ayarlanmış. Bir tarafta da yere sandalyeler koyulmuş. Bu bölüm pek iyi değildi. En azından platformları yükseltilebilir. Daha iyi düzenli hale getirilebilir. Bunları organizasyonu düzenlerken kurallar getirilse ve bunlar da tüm organizasyonlarda uygulanmış olsa daha iyi olacak gibi.

Mesela organizasyon talimatnamesi olabilir. Bu kurallara uymayanlara organizasyon yaptırılmayabilir. Şartları yerine getirenlere organizasyon yaptırılabilir. Bu şekilde bir sistem getirilse daha iyi olacak.

Tabii ilk yapıldığı için bazı eksiklerin olmasından doğal bir şey olamaz. Bir daha ki sefere daha güzel bir organizasyon yapılır diye düşünüyorum. Bir de burası deniz kenarı bir yer. Buraya belediyenin servis düzenlemesi gerekir. Çünkü araba ile gelen veya arabasız gelenler olabilir. Bunların düşünülmesini yetkililerden istiyoruz.

Güreşlere geldiğimiz zaman alt boyların muhteşem güreşleri seyircileri coşturdu. Alt boylarda kıran kıran kırana geçen bir güreş oldu.

Başpehlivanlar da kısım kısım iyi güreşler izlettiler seyircilere. Özellikle Furkan Durmuş Altın ve Yusuf Can Zeybek Güreşi çok muhteşemdi.

Güreşin en güzel kısmı çeyrek final, yarı final ve final kısmında yaşanıyor. Burada da İsmail Erkal ile Mustafa Taş final yaptılar. İsmail Erkal burada geçen yılın Tarihi Kırkpınar Başpehlivan 2.’si olan Mustafa Taş’a karşı üstünlük kurdu  ve Gazipaşa Yağlı Pehlivan Güreşleri Baş Boy 1.’si olmayı başardı.

En önemli konulardan biri de denizden gelen rüzgarın etkisinde kalan pehlivanların soğuktan etkilenmesi. Havanın soğuması sonucu pehlivanların sağlığına zarar gelecek şekilde bir soğuk çıktı. Bunların da dikkate alınması gerekiyor. Pehlivan sağlığı her şeyden önemlidir. Lütfen bu konuları da dikkate alınız!..