Gençleri spora küstermeyelim!

Başlığımızı neden böyle attık. Spora başlayan ve umudunu bu işe bağlayan genç yetenekleri küstürmemek gerekiyor. Bu sporların başarıya ulaşması için alt yapıya önem verilmesi gerekiyor. Alt yapıya önem verilmediği takdirde, alttan sporcu yetişmesi bu spor branşının yaşama şansı kalmaz.

Geçenlerde genç yeteneklerden birisi beni aradı ve yapılan turnuvalara ne kadar zorluklarla gittiğini anlattı. 1500 – 2000 kilometre uzaklıktaki bir turnuvaya yeni yetişen sporcuların gitmeleri öncelikle kulüp olmazsa zor. Belediyeler araba kaldırmaz ise kendi paraları ile turnuvalara katılıyorlar. Yol parası alması gerekiyor. Diyorlar ki atla gel biz yol paranızı vereceğiz. Sporcu tabii turnuvayı düzenleyenlere inanıyor ve zor şartlarda biletini alıp kendi oturduğu şehirden kilometrelerce uzaklıktaki turnuvanın yapılacağı şehre gidiyorlar.

Tabii bu sporcular parayı peşin veya kredi kartı ile ödemeden araca binmeleri mümkün değil. Onun için peşin peşin ödüyorlar. Peki bunların paraları ne zaman ödeniyor dersiniz 7 ay sonra. Bu durumda bu sporcunun bu işi yapma şansı ne olabilir sizce?..

Ayrıca bir de derece yapıyorlar. Bunların parası ne zaman ödenecek? Bu sporcu ne yiyecek ne içecek? Nerede kalacak? Bunların iyi organize edilmesi gerekiyor. Bunların parası zamanında ödenmeli ve bu genç yetenekler spora küstürülmemeli!..

Turnuva haziran ayında düzenlendi. Yol paraları aralık ayında nihayet ödenebildi. Bunların ilk gidişlerinde banka hesap numaraları alındı ve hesaplarına paraların yatırılacağı söylendi. Ama 7 ay sonra ödenen paranın ne hükmü kalır sizce?

Bir de federasyonlar arasında kalanlar var. Yok o federasyon ödeyecek, yok bu federasyon ödeyecek. Henüz ödüllerde alınmadı. Peki bu sporcunu bu spor yapma şansı sizce nedir?

Onlar da bizi arayıp diyorlar ki biz bu sporu yapmayacağız. Bu şartlarda benim bu sporu yapma hevesim kalmadı diyor. Bu durumda yetkililerin bu konulara çözüm bulması gerekiyor. Belki de federasyon parayı ödemiştir. Ama bu paralar genç sporculara neden bu kadar geç zamanda ödeniyor. Bunun kontrolünün yapılması gerekiyor.

Bir federasyon başkanının bu şekilde davranacağını öncelikle tahmin etmiyorum. Eğer davranıyorsa da yanlış yaptığı kesin!.. Onun için federasyon başkanlarının altında çalışanları iyi denetlemesi gerekiyor. Emir yerine ulaşmıyor galiba!..

Yani bahsettiğimiz spor dallarının tamamı için geçerli. Bizim üzerinde durduğumuz konu şu an için güreş. Yeni yetişen güreşçilerimize ve pehlivanlarımıza değer verilmesi gerekiyor.

Daha önce de bu gibi şeyler duydum inanamadım. Sporcuların gerek yol paraları ve gerekse de ödüllerini zamanında öder isek daha çok yetenek bu spora gönül vermeye devam edecektir. Sporu da genellikle zenginler değil fakirler yapıyor.

Lütfen gereken tedbirleri alalım ve genç yetenekleri ata sporu veya spora küstürmeyelim!..