Hersek’te neler oldu neler?

Yalova Altınova Belediyesi’nin düzenlediği 6. Hersek Yağlı Pehlivan Güreşleri 23 Nisan günü yapıldı. Güreşlerin bir kısmı gündüz, bir kısmı da gece yapıldı.

Güreşler alt boyların salınımıyla başladı. Saat 3 civarında güreşler başladı. İftara kadar da güreşler büyük orta boya kadar bir kısmı yapıldı.

Güreşlere bir disiplin gelmiş gibi. Yönetim kısmı daha düzenli oldu gibi. Bakalım ilerleyen zamanlarda bu kurallara uyulacak mı?

Gündüz havanın sıcak olması nedeniyle güreşler gerçekten güzel geçti. Ama gece olunca öyle bir soğuk oldu ki hava. Sporcu sağlığının düşünülmesi gerekmez mi? Başpehlivanlar dahil herkes soğuktan etkilenmiş oldu. Bence bu programlar yapılırken neden sporcu sağlığı düşünülmez.

Alt boyların güreşleri gerçekten muhteşem idi. Herkes rakibini yenmek için elinden geleni yaptı. Seyircilere birbirinden güzel güreşler seyrettirdiler.

Asıl seyirci de başpehlivanlar gelince geliyor güreşe. Bunun da hesabının yapılması gerekmez mi? Başpehlivanlar olmaz ise güreşlerin hiçbir değeri yok gibi.

Seyirciyi tribüne çeken başpehlivanlar. Başpehlivanlar olmadan bu iş olmuyor. Bunu burada da bir kez daha gördük.

Belediye iftarda iftar yemeğini verdi büyük bir kitleye. Yalnız burada eleştirmemiz gereken konular var. Burada 6. kez güreş düzenlendiğine göre, buraya bir tribün olayını neden yapmıyorlar. En azından portatif güreşler düzenlenirken getirilse daha sonra götürülse yine de olur. Ama 6 kez güreş yapılan bir alanın seyirci tribünün daha büyük olması gerekir.

Bir de aydınlatmanın yetersiz oluşu. Gece güreşlerinde aydınlatmanın yetersiz oluşu güreşlerin sonuçlarını etkiledi. Eğer kamera görüntüleri de olmasa ne olacaktı?

Buranın aydınlatma sisteminin bu geceye özel daha iyi yapılmış olması gerekmez miydi?

Altınova halkı yağlı güreşi seviyor. Binlerce taraftar geldi yağlı güreşi seyretmeye. Tabii gecenin soğuğunu pehlivanların muhteşem güreşleri ısıttı. Ama güreş yapmayan ve bekleyen pehlivanlar için biraz zor oldu.

Başpehlivanlık güreşinde ise yine hatalar birbirini kovaladı. Hüseyin Gümüşalan ile Süleyman Aykırı güreşinde önce Süleyman Aykırı’ya verildi. Belli bir süre sonra güreşin yeniden yapılması için güreşçiler er meydanına davet edildi. Ama Süleyman Aykırı’nın ustası Mustafa Çelik güreşe çıkmasına izin vermeyince Hüseyin Gümüşalan galip ilan edildi. Bence kararları önce iyi inceleyip daha sonra geri dönmemek üzere karar verilse daha iyi olmaz mı? Bence hakemlerin daha iyi organize olması gerekiyor.

Aynı zamanda Faruk Akkoyun ve Serhat Gökmen güreşinde de belirsizlik vardı. Fakat sonuç da Faruk Akkoyun galip ilan edildi. Bu güreş de tartışmalı geçti. Fakat güreş her şeye rağmen güzeldi. Demek ki, her iki başpehlivan da sezonu iyi değerlendirmiş.

Evet finalde Hüseyin Gümüşalan, rakibi Faruk Akkoyun’u yenerek başehlivan oldu. Katılan tüm güreşçilere soğuk geceye rağmen, bize seyrettirdikleri güreşler için teşekkürler.

Yine de her şeye rağmen emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Daha güzel güreşlerin yapılması dileğiyle…