Kara’yı yenen finale gider!..

Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin 661.’si başlıyor. Bütün pehlivanlara başarılar diliyoruz. Bütün boylar tabii ki önemli, ama en önemlisi başpehlivanlık mücadelesi. Taraftarın gözü burada. Başpehlivanlık karşılaşmaları başladıktan sonra, taraftar pür dikkat kesiliyor. Edirne Sarayiçi Er Meydanı’nda bir kez daha altın kemer sahibini bulacak. Birbirinden güzel karşılaşmalara sahne olacak er meydanı.

Yeşil çayırların kıdemli başpehlivanlarından Recep Kara ve Ali Gürbüz altın kemeri en çok kazananlardan. Son 20 yılda genelde bunların ismi geçiyor. Biz de 2017 yılından bu zamana kadar yağlı güreşleri yerinde takip etmeye çalışıyoruz. Gördüğümüz kadarıyla başpehlivanlık finaline giden yol Recep Kara’yı yenen finale gider. Recep Kara’yı 2017 yılında İsmail Balaban geçti ve altın kemere ulaştı. 2018’de olaylı geçti. Sonuç gelmedi. 2019 yılında Recep Kara katılmadı. Ali Gürbüz başpehlivanlığa ulaştı. 2020 yılında Covid-19 nedeniyle Kırkpınar düzenlenmedi. Yine gelelim 2021 yılına bu yılda Recep Kara’yı geçen İsmail Koç finale kadar yükselme başarısı gösterdi. Neden bu başlığı attığımız ortada. Altın kemerin en çok sahibi olanları yendiğiniz takdirde başpehlivanlığa doğru yol alıyorsunuz. Bunu yapamadığımız takdirde kendileri kemeri alıyorlar.

Bu yıl sanıyorum Recep Kara’nın ve Şaban Yılmaz’ın son katılımları. Onlar da ellerinden geleni yapacaklardır. Çünkü daha önceki karşılaşmalarda olduğu gibi bu yılda bir iz bırakmak isteyeceklerdir. Ama rakipler zorlu. Birbirinde güçlü onun için yeni yetişenleri de es geçmemek gerekiyor. Bu yıl yapılan yağlı pehlivan güreşlerinde en çok birinciliği alan Recep Kara onun için de ayrı bir önem taşıyor. Ama burası Kırkpınar hiçbir şey belli olmaz. Favorileri yenen başpehlivanlığa doğru yol alacaktır.

Geçen yazımda yazdığım gibi şu anda 8 tane altın kemerli başpehlivan var. Bunlara çok dikkat etmek gerekiyor. Bunları yenenler kürsüye doğru yol alacaktır. Yine bir şey daha hatırlatayım. Geçen yıl da Faruk Akkoyun, Şaban Yılmaz geçince kürsüde yerini almıştı. Altın kemerli başpehlivanlara çok dikkat edin. Özellikle Recep Kara ve Ali Gürbüz’e bunlar bu er meydanının marka isimleri onun için çok dikkat etmek gerekiyor. Bu başpehlivanları geçerseniz kürsüye doğru yol alırsınız. Ama bunları geçemezseniz, onlar zaten kürsüdeki yerini alacaktır.

Marka isimler bu yılın altın kemer yılı olması nedeniyle Ali Gürbüz’ü bir hayli zorlayacaklar. Tabii Ali Gürbüz’ün de favorileri yenmesi ona başarıyı getirecektir. Eğer Ali Gürbüz-Recep Kara finali olursa hiç şaşırmam. Yine Akdeniz – Karadeniz derbisi olacak gibi. Bu yıl Ali Gürbüz kazanırsa altın kemerin sürekli sahibi olacak.

Altın kemer bu yıl daha zor olacak Ali Gürbüz için. Tabii sadece Ali Gürbüz için değil aynı zamanda diğer başpehlivanlar için de zor olacak. Antalyalıların kendi aralarında yapacakları karşılaşmalar sonuçta etkili olacaktır. Antalya başpehlivan sayısı bakımından üstünlüğü elinde tutuyor. Bu nedenle kemerin Antalya’ya gitme olasılığı yüksek. Tabii mücadele etmeden başarı gelmez. Mazeret üretmeden sonuca gitmek ve kazanmak gerekiyor.

Yine hesaba katılmayan tek şey: Sakatlık… Herhangi bir aksilik olmaz ise, kura şansı da iyi olursa altın kemeri kazanan rahat kazanır. Ama altın kemere giden yol zordur. Başarmak için sonuna kadar mücadele eden kazanıyor. Son nefese kadar mücadele etmeyen kazanamıyor. Es geçtiğin anda kaybedersin.

Geçen yıl kürsü yapan Ali Gürbüz, İsmail Koç, Orhan Okulu ve Faruk Akkoyun’u da unutmamak gerekiyor. Geçen yıl katılmayan İsmail Balaban ve Hamza Köseoğlu’nu hatırlatalım. Bu yıl başarı grafiği yükselen başpehlivanları da ayrıca hatırlatmak da yarar var!..

Bütün pehlivanlara kazasız, belasız ve sakatlıksız 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri diliyoruz…