Kavuran sıcaktan Başpehlivan Serhat Gökmen galip çıktı

Yeşil Bursa’da yeşil verine kavuran bir sıcak ve eski havaalanında düzenlenen 15. Softaoğlu Mehmed Pehlivan Yağlı Güreşleri’nde aşırı sıcak, toz ve rüzgar içinden çıkıp 5. Hafta kürsünün zirvesinde yer alan isim Başpehlivan Serhat Gökmen oldu.

Yaklaşık olarak 76 başpehlivanın Yağlı Güreş Ligi’nin 5. Haftası olan 15. Softaoğlu Mehmed Pehlivan Yağlı Güreşleri’nde adeta bayıltan bir sıcaklık söz konusu idi. Bırakın güreşmeyi gölgede duranların vantilatör ile serinlemeye çalıştığı bir ortamda pehlivanların muhteşem mücadelelerini öncelikle kutlamak gerekiyor.

Bütün olumsuzluklara ve hava şartlarına rağmen dünyanın en zor sporu olan yağlı güreşi yapan bu pehlivanlara şapka çıkartmak gerekir. Gördüğümüz kadarıyla yağmur, çamur, dolu, fırtına, soğuk veya aşırı sıcak demeden kıyasıya bir mücadele sergileyen bütün pehlivanları canı gönülden kutluyoruz.

Her şeyden önce daha iyi bir alan güreş yapmak için seçilebilirdi. Ne yazık ki, aceleye gelmiş bir organizasyon gibi göründü. Yapılması gerekenleri yetkililer ellerinden geldiği kadar yapmışlar. Fakat hava şartlarını hesap etmeyi unutmuşlar. Burada öncelikle bir rüzgar ve toz bulutu her yeri kaplıyor. Adeta rüzgar kurulan sistemleri ve kuleleri uçuruyor. Bunun yanında yakıcı ve kavurucu bir sıcaklık. Pehlivanların dediğine göre ayaklarımızın altı adeta sıcaktan pişti. Sanıyorum yeşil zemini de sonradan serdiler. Bu zeminin biraz sulanması galiba iyi olacaktı. Ama bu sıcakta buna çare olur muydu bilemiyorum?

Bir de Bursa’da seyirci faktörünü de unutmamak gerekiyor. Ne yazık ki, tribünlerin çoğu boştu. Neden tribünler boştu. Bunu da anlamak mümkün değil. Türkiye’nin 4 büyük şehrinden biri olan Bursa’da bu kadar tribünün dolması ve hatta taşması gerekirdi diye düşünüyorum.

İyi bir şey de düşünülmüş. Protokol tribününü yüksek yapmaları gerçekten iyi ve akıllıca bir fikir. En azından göremedim. Engel oluyorlar derdinden kurtarmış. Yıkanma kabinleri ve soyunma yerleri iyi düşünülmüş. Fakat alt yapının yetersiz olması çamur olmasına ne yazık ki engel olamamış. Yine bir kez daha tekrarlamak zorunda kalıyorum ama, bu Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin tır’ı gibi 10 tır ayarlansa hemen hemen her güreşe gönderilse daha iyi olmaz mı? Kurma ve kaldırma derdi de olmaz diye düşünüyorum.

Tabii yetkililer kendileri bilir. Ama bizim ki sadece tavsiye. Bütün bunlar bu organizasyonların daha iyi olması için…

Evet gelelim asıl meseleye… Başpehlivan Serhat Gökmen Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nin dengelerini alt üst etti. Favori Orhan Okulu sürekli kürsüde yerini almayı başarıyor. Eğer burada da zirvede yer almış olsa kalan 2 hafta güreşleri bitmeden liderliğini ilan etmiş olacaktı.

Önümüzdeki haftalarda yapılacak 2 lig güreşi sonunda zirvenin daha da karışacağı kesin. Bunun en büyük mimarı da Başpehlivan Serhat Gökmen oldu. Serhat Gökmen kavurucu sıcağa dayanan  ve 76 başpehlivan arasında en iyi pehlivan olarak kendini ispatlamış oldu. 15. Softaoğlu Mehmed Pehlivan Güreşleri’nde Serhat Gökmen, ilk turda bay, 2. tur Onur Şenel, 3. tur Yıldıray Akın, 4. tur Mehmet Yeşil Yeşil, çeyrek final Furkan Durmuş Altın, yarı final Serdar Yıldırım ve finalde Orhan Okulu’yu yenerek 15. Softaoğlu Mehmed Pehlivan Yağlı Güreşleri Baş Boy 1.’si olarak altın kemeri kuşanmayı başardı.

Finalist Orhan Okulu ise, 1. tur bay, 2. tur Serhat Balcı, 3. tur İsmail Balaban, 4. tur Recep Kara, çeyrek final Ertuğrul Dağdeviren, yarı final İsmail Koç’u yenerek finale geldi.

Yarı finalistlerden Serdar Yıldırım, 1. tur Arif Akın, 2. tur Kaan Kaya, 3. tur Rıza Yıldırım, 4. tur Ünal Karaman, çeyrek final Özkan Yılmaz’ı yenerek yarı finale yükselmeyi başarmıştı.

Diğer yarı finalist İsmail Koç ise, 1. tur bay, 2. tur Osman Kan, 3. tur Ali Güngör Ekin, 4. Mustafa Arslan, çeyrek final Mustafa Taş’ı yenerek yarı finalist olmuştu.

Bursa seyircisine olumsuz hava şartlarına rağmen muhteşem yağlı güreş seyrettiren tüm pehlivanlara bir kez daha teşşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Ayrıca organizasyonda emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ediyoruz. Bir organizasyon yapmak kolay değil!..