Kırkpınar’da yeni başpehlivanlığa yükselenler

Bu yıl önce 2 denilen sonra 4’e çıkarılan başaltı pehlivanlarının macerası en son 4 başaltı pehlivanın kürsü yapması sonucu başpehlivanlığa yükseldiler.

Her yıl olduğu gibi başaltında sürpriz sonuçlar alınabiliyor. Ama bu yıl son yapılan lig güreşlerinde alınan puanlara göre Osman Kan favoriler arasında idi. Sonunda da ilk iki de yer alarak başpehlivan olmayı başardı.

Kırkpınar başlamadan önce yapılan lig güreşlerinde ilk sırada yine Osman Kan, ikinci sırada Metin Alpaslan Temizce, üçüncü sırada da Yunus Emre Yaman ve dördüncü sırada Tolga Turan yer alıyordu.

Kırkpınar öncesinde yazdığımız yazıda ismi geçenlerden ikisi Osman Kan ve Yunus Emre Yaman lig sıralamasında favori idi ve kazandılar. Başpehlivanlığın diğer iki adayı Enes Doğan ve Bekir Eryücel sıralamadaki favoriler arasında olmamasına rağmen, kendilerini Kırkpınar’a sakladıklarını gösterdiler.

Elbette Kırkpınar bambaşka bir yer. Burada favori de olsanız, plase olsanız güreşi sonuna kadar devam ettirmediğiniz sürece kazanma şansınız yok. Çünkü kazanan da kaybedende anlık hatalar yüzünden kaybediyor veya kazanıyor. Çok dikkatli olmak gerekiyor ve sonuna kadar mücadele azmini elden bırakmamak gerekiyor kürsü için. Bunu yapanlar da başarıyı yakalıyor ve kürsüdeki yerlerini almayı başarıyorlar.

Geçtiğimiz yıllardan favori gösterilenler ve hatta lig güreşlerinde zirvede yer alan başaltı pehlivanları ne yazık ki başpehlivanlığa çıkamadılar. Belki de lig sonunda bir başpehlivan, bir de Kurtdere’de birinci olan başpehlivan olacak. Burada bu kural devam ediyorsa, 2 adet yeni başpehlivan daha başpehlivanlık serüvenine katılacak.

Bakalım bu iki değerli başpehlivan adayı kim olacak? Geride kalan 3 lig güreşinde zirvede yer alan başpehlivanlardan biri olurken, diğeri Kurtdere’de belli olacak.

Şimdi yeni 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde muhteşem mücadeleler vererek Başpehlivanlığa yükselen Enes Doğan, Osman Kan, Bekir Eryücel ve Yunus Emre Yaman’ı tebrik ediyoruz başarılarının devamını diliyoruz.

Bu başpehlivanlarımız, hemen katıldıkları başpehlivanlık güreşlerinde başarılı güreşler çıkarmaya başladılar. Hiç de yabancılık çekmediler. Bakalım bunlardan hangileri altın kemer için seneye aday olacak? Bu yıl yapılacak güreşlerde alacakları puanlarla Kırkpınar’da yarışmaya hak kazanabilecekler mi bunları de birlikte seyrederek göreceğiz.

Hatta geçtiğimiz hafta ilk Bekir Eryücel, Gölköy’de kürsünün zirvesinde yer almayı başardı. Bakalım lig statüsünde yapılacak güreşlerde aynı başarıyı gösterebilecek mi?

Kısacası yeni başpehlivanlar, katıldıkları turnuvalarda sanki 40 yıllık başpehlivanmış gibi güreşler sergilemeye devam ediyorlar.

Yeni başpehlivanları tekrar kutluyoruz, başarılarının devamını diliyoruz.