Kırkpınar’da Zeybek havası…

Kırkpınar bu yıl durgun başlamıştı. Birden bir bire bir yağmur bastırdı. Arkasından dolu yağmaya başladı. Daha sonra yine aynı şekilde hava durgun devam ediyordu.

Bu havada Zeybek oynanacağını kimse bilmiyordu. Ama güreşler devam etti ve sonunda Yusuf Can Zeybek havasını estirmeye başladı. 3. Günün sonunda mutlu sona ulaşan 662. Tarihi Kırkpınar’ını kazanan ismi oldu.

Temmuz aylarında yapılan Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri genelde sıcak altında olur. Bu yıl ne hikmet ise yağmur yağdı hava birden serinledi. Hatta 2 gün boyunda yağmur yağdı. Kırkpınar Er Meydanı adeta çamur deryasına dönüştü. Hatta pehlivanlar güreşmek için yer seçmeye başladı.

Bu sene bazı nedenlerden ötürü pehlivan sayısı da azaldı. 53 pehlivanın katılımıyla gerçekleştirilen 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde bir durgun hava vardı. Bu durgun havayı bozan isim Yusuf Can Zeybek oldu. Yusuf Can Zeybek daha önce seyircilerle yaptığım röportajlarda favori gösteriliyordu. Hatta geçen yıl dahi bu işi Yusuf Can Zeybek’in başarabileceğini söylemişlerdi. Geçen yıl olmadı. Ama bu yıl altın kemerlileri birer birer geçen  (tıpkı geçen yıl olduğu gibi) isim Yusuf Can Zeybek oldu .

Ciddiyetini hiç  bozmayan, hatta neredeyse hiç gülme anını yakalamanızın mümkün olmadığı bir Başpehlivan Yusuf Can Zeybek. Ciddi duruşu ve sadece güreşe odaklı olması başarıyı getiren en önemli faktörlerden biri. Hatta hiç durmadan rakibine atak yapan ve hatta uzun güreşler yapan bir başpehlivan. Bunu Sekapark’ta da göstermişti. Orada kaybederken tecrübe kazanmış. Bu kez bu ihtimali de göz ardı etmedi. Daha iyi hazırlanmış olmalı ki, uzun süreli güreşler çıkarmasına rağmen başarıyı yakalamayı bildi.

Hatta Ali Gürbüz’den sonra bütün oyunları bilen tek pehlivanın Yusuf Can Zeybek olduğunu söylüyorlar. Aynı zamanda bu oyunları güreşirken anında karar değiştirerek, rakibi yanıltabiliyor. Yusuf Can Zeybek genç, sanıyorum bu kemeri 3 kez üst üste alabilir. Ama aynı ciddiyetle yoluna devam etmesi gerekiyor.

Tabii kemeri 3 yıl üst üste almak kolay değil. Daha önce deneyenler başarılı olamadı. Bakalım Yusuf Can Zeybek bunu başaran ve 26 yıldır sahibini bulamayan altın kemerin sürekli sahibi olabilecek mi?

Sabırla sonuna kadar mücadelesini sürdürdüğü ve havaya girmediği takdirde bunu başarabilir. Antalya ekip olarak çok güçlü. Altın kemerin Antalya’nın dışına gitmesi zor. An itibariyle en çok başpehlivanı yetiştiren şehir Antalya.

Bugün olmasa da ileriki yıllarda bu çizgide devam edildiği taktirde altın kemer sürekli olarak Antalya’da kalacak. Bu isim neden Yusuf Can Zeybek olmasın?..

Edirne Tarihi Kırkpınar’da Zeybek havası 3 yıl daha devam eder ise, altın kemer sürekli sahibine gidecektir.

Türkiye Başpehlivanı Yusuf Can Zeybek’i bu başarısından dolayı bir kez daha kutluyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz…