Kumluca’da neler oldu neler?

Türkiye’nin 4 büyük güreşlerinden biri olan Kumluca Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde neler olduğunu birer birer anlatalım.

Evet, Kumluca’ya 2 hafta öncesinden aradık. Bize de gelmemizi söylediler. Biz de yağlı güreşe gönül ve hizmet verenler olarak yola çıktık ve Kumluca’ya gittik.

Ne oldu dersiniz. Biz size yer ayarlayamayacağız dediler. Belediye’de bekleyip durdur. Belediye yer bulamadığı gibi, bizim de kendi çabamızla Kumluca ve civarında kalacak yer bulmamız mümkün olmadı.

Neyse başımızın çaresine bakmamız gerekti. Yine de Belediye Özel Kalemi Selahattin Kelleci yer bulmamız için elinden geleni yaptı. Ama ne yazık ki yer yok. Bütün organizasyonların çakışması ve daha önce yazı yazmalarına rağmen yer verilmemesi sonucu bu sıkıntıyı yaşadıklarını söylediler. “Biz size yardımcı olamayacağız ne yazık ki!”

Yine de elinden geleni yapmaya çalıştı. Biz de Kumluca’nın 26 km uzaklıktaki  Olimpos’ta bir yer bularak orada kendi imkanlarımızla kaldık. Bize daha önceden haber verilse ona göre tedbir alırdık.

Türkiye’nin en zengin ilçelerinden birinde bunu yaşamış olduk. Geçen yıl daha iyi bir organizasyon vardı.

Neyse gelelim güreşleri bu kez küçük olan Karatepe Stadı’ında yoğun katılım olduğu için Cuma ve Cumartesi günleri Kumluca Şehir Stadı’nda yağlı güreşler yapıldı. Buranın tercih edilmesi gerçekten doğru bir karar oldu. Çünkü geçen yıl küçük olana Karatepe Stadı’nda sıkışıklık vardı.

Cuma ve Cumartesi günleri yapılan güreşlerde yine hakem hataları gündemin konusuydu. İtirazlar kuleye çıkanlar ve hakemlerin yanlış kararları gündemin konusu haline geldi. Yine söylemekte yarar var. Hakemlerin yeniden bir eğitimden geçirilmesi gerekiyor. Bir de garip olan şu: Bu meslekten gelen ve ileride hakem olanların aynı hataları tekrarlaması gerçekten çok acı bir durum. Mutlaka buna bir çözüm bulunması gerekiyor. Her spor branşında olduğu gibi bitmeyen hakem hataları bütün gündemi değiştiriyor ne yazık ki!..

Bir de cazgırların yanlış anonslarını da unutmamak gerekiyor. Belediye başkanının ismini doğru düzgün söyleyemeyenleri de unutmamak gerekir. Bence cazgırların da bir eğitimden geçmesi gerekiyor. Tabii sezonun başı olduğu için de olmuş olabilir diyelim.

Alt boylarda ve üst boylardan birbirinden güzel güreşler seyrettiren tüm pehlivanlara ayrıca teşekkür etmek gerekiyor.

Hatta uzatmalara giden güreşlerin birbirinden güzel geçmesi son nefese kadar mücadele edilirken seyircinin desteği ev sahibi olanlara biraz da avantaj sağlıyor.

Küçük orta küçük boydan başaltına kadar olan kısımda 1. ve 2.’lerin boy atlamasının olması güreşlere ayrı bir heyecan kattı. Belki de boy atlaması olmasa bu kadar bu boylarda heyecan olmayacaktı. Ama boy atlamanın olması mücadeleleri daha da iyi hale getirdi.

Ayrıca Başpehlivanlık güreşlerinde Orhan Okulu-İsmail Koç ve Ali Gürbüz – İsmail Balaban gibi isimlerin karşılaşmaları erken final olarak nitelendirildi. Daha sonraki kuralarda Ali Gürbüz – Orhan Okulu’nun karşılaşmaları gerçekten seyircinin bir an bile yerinden kalkmamasını sağladı.

Sonuçta finalde Ali Gürbüz ile Yusuf Can Zeybek karşı karşıya geldi. Karşılaşmanın ilk dakikalarında önce Yusuf Can Zeybek sakatlandı ve karşılaşma 5 dakikalığına durdu. Daha sonra güreş uzatmaya gitti. Uzatma dakikalarında Ali Gürbüz bir oyun denedi. Hakemlerin yenişin çıkmadığını söylediler. Daha sonraki dakikalarda Ali Gürbüz’ün sakatlanması ile rakibini galip ilan etmesi sonucu 23. Kumluca Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin Başpehlivanı Yusuf Can Zeybek oldu.

Pazar günü Karatepe Stadı’nda gerçekleştirilen finallerle 23. Kumluca Yağlı Pehlivan Güreşleri sona erdi. 23. Kumluca Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde sonunda dereceye giren pehlivanlara madalya ve ödülleri verildi.

Her şeye rağmen bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkürler. Güzel bir yağlı pehlivan güreş resitali oldu.